Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie obžalovala Kapra a spol. v korupčním skandálu Bohemka-Olomouc

Sport

  12:16aktualizováno  13:16
PRAHA - Olomoučtí policisté uzavřeli vyšetřování v případu korupční aféry mezi fotbalovými kluby Sigma Olomouc a Bohemians Praha. V kauze byli již dříve obviněni olomoucký brankář Petr Drobisz, bývalý prezident Bohemians Praha Karel Kapr a tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer a David Zoubek. Policisté případ předali státnímu zástupci s návrhem na jejich obžalobu, řekl státní zástupce Petr Matoušek.

Předseda představenstva FK Bohemians Praha Karel Kapr. foto: ČTK

Policisté obvinili brankáře Drobisze z podplácení, Kapra, Obermajera a Zoubka z přijímání úplatku. "Vyšetřování bylo ukončeno, spis mi byl v pondělí postoupen s návrhem na podání obžaloby. Bude rozhodnuto do konce února," uvedl Matoušek.

V tisku se na konci loňského roku objevilo, že do aféry jsou zapleteni i představitel olomouckého klubu Jaromír Gajda a trenérská dvojice Sigmy Zdeněk Psotka, Martin Kotůlek. Nová obvinění však již nepadla. "Za stávající důkazní situace policejní orgán k rozšíření trestního stíhání nepřistoupil. Státní zástupce se k této otázce bude moci vyjádřit až poté, co se seznámí se spisovým materiálem," doplnil žalobce.

Představitelé olomouckého klubu se k ukončení vyšetřování odmítli vyjádřit. Místopředseda představenstva Jaromír Gajda odkázal na právního zástupce klubu Petra Konečného. "Žádné nové důkazy se neobjevily. Policie spis standardně uzavřela. Já osobně mám za to, že tam nejsou žádné důkazy, které by umožňovaly podat obžalobu, ale to je na posouzení státního zástupce," řekl Konečný.

Olomoucký brankář Drobisz již na sklonku loňského roku uvedl, že věří, že pro něj kauza dopadne dobře. "Především doufám, že se celá kauza konečně vyřeší, vyšumění by pro mě neřešilo nic. Čekám, že se to vyřeší k mému prospěchu a pravda vyjde najevo," řekl tehdy Drobisz.

Aféru rozpoutal tehdejší prezident Bohemians Praha Kapr v březnu loňského roku. Prohlásil, že v květnu 2009 před zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300 tisíc korun. Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v evropských pohárech.

Podle státního zástupce byl tento údajný úplatek ve výši 300 tisíc korun předán do úschovy policie. Uvedl, že Kapr časový odstup ohlášení případu odůvodnil. "Obsah jeho výpovědi a její hodnocení však nelze prezentovat," dodal státní zástupce Matoušek.

Případem se na jaře zabývala disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu, Kapr jí opakovaně sliboval důkazy, ale žádné nepředložil. A když střížkovský klub odmítl nastoupit k zápasu proti Bohemians 1905, dostal souhrnný trest v podobě pokuty šest milionů korun a odpočtu dvaceti bodů. Protože pokutu nezaplatil, poslal ho fotbalový svaz ještě o soutěž níž, do ČFL.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...