Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výsledkem valné hromady je komise na řešení sporů

Sport

  22:15
NYMBURK - Český fotbal získal naději, že se brzy zbaví nejtíživější kauzy, která ho trápí v posledních letech. Zástupci z celé republiky se sešli na mimořádné valné hromadě fotbalového svazu, aby zvolili novou odvolací a­revizní komisi, která kvůli osobním sporům v poslední době nefungovala.

Ivan Hašek. foto: ČTK

Nový pětičlenný orgán by měl hlavně říci konečné slovo ve sporu kolem "tří Bohemek". "Věřím, že komise bude schopná řešit problémy, které momentálně máme," pochvaloval si předseda svazu Ivan Hašek důležitý milník po necelém roce v čele českého fotbalu.

Ivan Hašek ironicky: Díky za šanci

Překvapilo vás, že se do ORK dostal znovu i její bývalý předseda Ondřej Lněnička?
Ten stav nezavinil pouze on, celá ORK se nebyla schopná domluvit. Věřím, že se to do budoucna nebude opakovat. Podivoval jsem se nad tím, že kandidovali znovu všichni dosavadní členové. Teď je pan Lněnička právoplatně zvolený a je potřeba to respektovat.

Neřešily se jen volby komise. Co jste říkal na to, že šéf střížkovských Bohemians nakonec nepožadoval vaše odvolání?
Jsem rád, že mi dal pan Kapr ještě jednu šanci, jak sám řekl.

To myslíte ironicky?
Asi víte jak to myslím. Pokud by dostali šanci lidé jako on, tak bych neměl v českém fotbale co dělat.

Jaký máte názor na návrat bývalého předsedy Františka Chvalovského, o kterém se také během jednání mluvilo?
Udělal velký kus práce pro český fotbal a dostal ho na nejvyšší místa v Evropě i ve světě. Bude záležet na něm, jestli bude mít chuť ve fotbale působit. Nejdřív ale musí vyřešit svoje kauzy.

Své místo v odvolací a revizní komisi obhájil pouze její dosavadní předseda Ondřej Lněnička, který v minulosti zastupoval střížkovské Bohemians v právnických sporech se svazem. "Z rozhodování případu Bohemians jsem se ale potom vyloučil. Než zvolíme další postup, musím si počkat na názor nových kolegů, kteří se musí s celým problémem nejdřív seznámit – spisy zabírají už 15 šanonů," připomněl Lněnička komplikovanost kauzy.

Největší podporu mezi delegáty získala právnička Markéta Haindlová jako jediná žena mezi 25 kandidáty. "Chování mužů vždy kultivuje, když je vedle nich žena," věřil místopředseda svazu Jindřich Rajchl, že její angažmá bude mít pozitivní dopad. Do komise se nakonec dostal třeba i soudce Vrchního soudu Karel Podolka.

I když proces volby nové komise zabral na valné hromadě víc než čtyři hodiny, jednání v Nymburku probíhalo bez obvyklých zádrhelů. Původně se přitom počítalo, že se právě zástupci střížkovských Bohemians pokusí vyvolat diskusi o důvěře některým členům vedení včetně Ivana Haška.

Mluvilo se i o Chvalovském

Při schvalování programu však zůstali zticha. Šéf Bohemians Praha Karel Kapr sice následně tvrdil, že cítil pro svoje požadavky podporu, ale nakonec se rozhodl ustoupit. "Haška jsme probírali v našem fóru a na poslední chvíli jsme se rozhodli, že mu dáme ještě jednu šanci. Měl by být podle nás ale více razantní."

Kapr před delegáty nakonec přece jen předstoupil a předal Haškovi zápisy z detektoru lži, který podstoupili hráči jeho klubu zapletení do kauzy údajné korupce ze strany Olomouce. "Rád bych, aby se tím zabýval, a to neprodleně," zdůraznil Kapr. Hašek slíbil, že dokumenty předá šéfovi disciplinární komise, která případ stále řeší.

Pozornost vzbudil ještě proslov bývalého člena výkonného výboru Vladimíra Blažeje. Ten vyzval k rehabilitaci bývalého předsedy svazu Františka Chvalovského. "Nadbytkem takových mužů náš národ neoplývá," řekl o podnikateli obviněném z úvěrových podvodů. Jeho případ dosud nebyl soudy uzavřen.

Ještě před valnou hromadou se sešli zástupci klubů z první a druhé ligy a zabývali se situací kolem Miroslava Kříže. Třetí místopředseda svazu je už víc než týden nezvěstný a pátrá po něm policie. Až do poloviny června ho zastoupí šéf ligy Ivo Lubas.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat