Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouč Nizozemců Van Marwijk: Jsem rád, že se kluci naučili pracovat týmově

Sport

  14:21
KAPSKÉ MĚSTO - Větší disciplinovanost pomohla podle kouče Berta van Marwijka fotbalistům Nizozemska k postupu do finále světového šampionátu v Jižní Africe. Bývalý trenér Feyenoordu Rotterdam a Borussie Dortmund si pochvaluje, že naučil ofenzivní hvězdy lépe bránit a pracovat pro tým.

Nizozemsko - Kamerun (Robben jde na plac). foto: Reuters

"Když jsem před dvěma lety přebíral tým, řekl jsem hráčům, že jsou na misi a musejí prostě věřit sami sobě. Byl to docela dlouhý proces dostat se tam, kde jsme nyní," prohlásil Van Marwijk. Do nizozemského celku chtěl vnést především větší disciplínu.

"Snažil jsem se naučit tým, který někdy doplácel na příliš ofenzivní hru, bránit. Miluji útočení a krásný fotbal, ale chci také vyhrávat. Když má soupeř míč, musíte pracovat společně. Pak můžete dojít daleko," uvedl nizozemský trenér. Inspirovat se nechal herním projevem Barcelony. Uchvátilo ho, jaký tlak vyvíjí katalánský velkoklub po ztrátě míče.

Uruguay - Nizozemsko (Forlán dává branka)

"Když Barca přijde míč, i takové hvězdy jako Lionel Messi, Andrés Iniesta nebo Xavi se snaží vracet a pomoci vzadu," řekl kouč. "V nizozemském týmu jsou nyní také hráči, kteří jsou připraveni bojovat o míč a v první řadě odvádět defenzivní práci pro tým. Ukázkovým příkladem je Kuijt, který celý tenhle turnaj tvrdě pracuje pro mužstvo," uvedl Van Marwijk.

Tvrdí, že se mu také povedlo výrazně zapracovat na psychice hráčů. "V minulosti, když se okolnosti vyvíjely příznivě, jsme občas polevili a pykali za to. Snažil jsem hráčům jasně vštípit, že vždy existuje jen následující zápas, aby nikdy nemysleli příliš dopředu. Musíme být obezřetní a nepodléhat uspokojení příliš brzy," prohlásil Van Marwijk.

Jeho slova potvrzuje zkušený záložník Mark van Bommel. Nizozemci se podle něj naučili vyhrávat i duely, ve kterých se jim tolik nedaří. "Proti Uruguayi to nebyl skvělý zápas, ale jsme ve finále. Nizozemský fotbal se stal mnohem disciplinovanějším," řekl Van Bommel.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...