14. října 2010 14:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kouč úspěšné '21' Dovalil: Motivační hesla jsem nemusel použít

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Česko - Německo. Kvalifikace ME do 21 let (Jakub Dovalil) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Německo. Kvalifikace ME do 21 let (Jakub Dovalil) | foto: ČTK

PRAHA Dostali nejméně gólů, až na Island jich také nejvíc nastříleli. Fotbalisté do 21 let prošli kvalifikací na mistrovství Evropy skutečně suverénním způsobem. Ani během dvou vítězství v baráži nad Řeckem nemusel jejich trenér Jakub Dovalil (37) řešit jedinou krizi.

* LN Jak si po návratu do Prahy užíváte úspěch? Slavili jste po vítězné odvetě v Řecku hodně?
Teď už neslavím. Decentně jsme to zvládli už po zápase. Autobusem jsme jeli ze stadionu dvě hodiny do Atén a potom letěli letadlem. Tam jsme si něco dali, ale byla to přiměřená oslava. Pak jsme se každý rozjeli do svých domovů.

JAKUB DOVALIL

* Patří mezi nejuznávanější české kouče mládežnických výběrů.

* Reprezentační sedmnáctku dovedl ke stříbru na mistrovství Evropy v roce 2006, dvacítku ke stříbru z MS v roce 2007 (asistent Miroslava Soukupa), devatenáctku k bronzu z ME v roce 2008 a loni s dvacítkou postoupil na MS.

* Výběr do jedenadvaceti let pod jeho vedením jako jediný postoupil na ME 2011 bez porážky.

* V Dánsku za rok bude startovat osm týmů. Tři nejlepší (kromě Anglie) se probojují na olympiádu do Londýna.

* LN Váš tým v baráži potvrdil, že zapomněl prohrávat. Od loňska se mu to v žádném z jedenácti zápasů nepřihodilo.
Je to určitě dobrá zpráva. Naposledy jsme prohráli v listopadu 2008 v Anglii, ale zase to celé nepřeceňuju. Hodně tomu pomohlo, že se nám povedl vstup do kvalifikace, ale každá série jednou skončí. Každopádně to svědčí o naší síle. Herně se nám nepovedl akorát domácí zápas s Německem, ve kterém jsme remizovali.

* LN Prožil váš tým vůbec nějakou krizi?
To bych neřekl. Spíš jsme v některých momentech měli štěstí, ale to přeje připraveným. Také nám pomohlo, že jsme netočili v sestavě tolik hráčů jako jiní. Celkově jich bylo asi 25, což není vysoký počet.

* LN Je pro trenéra lepší, pracovat s mladšími hráči v porovnání se staršími? Jsou pro vás tvárnější?
Mají před sebou nějakou motivaci - ať už jde o mistrovství Evropy, olympiádu nebo lepší angažmá. Doba je taková, že si dobře uvědomují, o čem to je. Proto se zvlášť na mezinárodní úrovni snaží. Je také výhoda, že věkový rozdíl mezi nimi je jeden, maximálně dva roky, takže to trenérovi určitě pomáhá.

* LN Co byste označil za největší přednost vašeho mužstva?
Hrajeme vyloženě jako tým a nemáme žádnou hvězdu. V poslední době se dařilo všem útočníkům, k tomu dobrá defenziva a podržel nás i brankář Vaclík.

* LN Kdysi jste na sebe prozradil, že používáte desítky motivačních hesel. Jaké jste vyvěsil hráčům před úterní odvetou v Řecku?
V Řecku byla malá kabina, takže to ani nešlo. Po úvodním zápase baráže jsme cítili, že napětí z mužstva spadlo. Během posledního půlroku jsem hesla nemusel používat. Nebylo potřeba.

* LN Už jste stihl přemýšlet o dalších cílech směrem k mistrovství?
Ještě jsem si to úplně neprobral. Samozřejmě víme, že jde o postup na olympiádu do Londýna. Tentokrát je to lákavější dvojnásobně. Hraje se v kolébce fotbalu a mohl by to být báječný turnaj.
Asi ne, každý může hrát s každým. Opravdovým překvapením mezi postupujícími je asi jen Island.

* LN Dá se dopředu mluvit o nějakém favoritovi?

* LN Kromě Francie a Španělska bude chybět na šampionátu jednadvacítek řada dalších velmocí. Proč zůstaly mezi vyřazenými?
Největší rozdíl je v tom, že na seniorský šampionát postupuje třikrát víc mužstev, kdežto u jednadvacítek jen osm z 52 týmů. Zopakovat postup dokázali Španělé, Anglie, podruhé za sebou také Bělorusové. Není to ustálená kategorie.

* LN Jak obtížný je přechod z jednadvacítky vzhůru?
Když je jednadvacítka úspěšná, tak během jednoho dvou roků se z ní hráči mohou posunout vzhůru.

* LN Právě. Za české áčko nastoupili v podzimních zápasech Suchý, Necid nebo Kadlec, které byste mohl využít i vy. Nebojíte se, že vám ubydou po čerstvém úspěchu další fotbalisté?
Tak nepřemýšlím. Musí fungovat nějaká kontinuita. Pokud se ukáže, že některý hráč má na to, aby startoval v áčku, nikdo tomu bránit nebude a my dáme šanci jiným. Jak už jednou poskočíte vzhůru, není dobré se vracet zpátky.

* LN Takže o ně nebudete stát, ani kdybyste k tomu měl možnost?
Myslím, že by měli jet ti, kteří si to vybojovali. Pokud bychom vzali někoho, kdo s námi dlouhou dobu nehrál, bylo by to nefér vůči hráčům, kteří kvalifikací prošli celou.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz