1. listopadu 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Koupit si Messiho? Stačí šest miliard

Nejlepší fotbalista planety Lionel Messi z Barcelony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejlepší fotbalista planety Lionel Messi z Barcelony | foto: ČTK

PRAHA Dorazila vzácná návštěva. Když dosud toužili čeští fanoušci spatřit na vlastní oči Lionela Messiho, museli cestovat za hranice. Dnes stačí zajet do Edenu. Zápas proti Plzni bude premiérou nejlepšího fotbalisty světa v Česku. Dosud si zde nezahrál.

V Česku je potkáte jen vzácně. Není pravidlem, že skutečná fotbalová superstar sem přijíždí každou sezonu. Z držitelů Zlatého míče mohli čeští diváci naposledy v Mladé Boleslavi sledovat umění Brazilce Rivalda v prosinci 2007 při utkání Poháru UEFA s AEK Atény. Od té doby žádná osobnost s podobným renomé do Česka nezavítala.

Dnešní příležitosti vidět v akci Lionela Messiho je proto nutné si vážit. Mimořádnost čtyřiadvacetiletého klenotu dokládá množství jím vstřelených gólů či získaných trofejí. A také přestupová hodnota.

I když... U Messiho během kariéry vlastně k žádnému přestupu ještě nedošlo. Barcelona uzavřela první kontrakt s třináctiletým Messim, když argentinský klub Newells Old Boys odmítl hradit jeho léčbu nedostatku růstového hormonu. Tehdejší sportovní ředitel Carles Rexach věděl, že je potřeba jednat rychle. Útočník, který dnes dorostl na 169 centimetrů, mu podepsal narychlo sepsané ujednání na ubrousek v restauraci.

Je někdo vůbec schopný zaplatit cenu za Messiho?

V platné smlouvě, která Argentinci běží v Barceloně do roku 2016, je pevně stanoveno, jakou částku si musí připravit zájemce o Messiho služby. Je to závratných 250 milionů eur (zhruba 6,2 miliardy korun). Dosud největším uskutečněným obchodem na fotbalovém trhu zůstává přestup Portugalce Cristiana Ronalda, kterého vykoupil Real Madrid z Manchesteru United za 2,5 miliardy korun. Nabízí se otázka, jestli je někdo schopný sumu za Messiho zaplatit.

Také komerční využití Messiho nabírá na obrátkách. Žebříčku hráčů s nejvyššími příjmy dlouho vévodil anglický záložník David Beckham, který se stal globální celebritou i díky manželství s bývalou členkou skupiny Spice Girls.

Messi, jehož soukromé záležitosti naopak média neřeší, se už druhý rok drží před ním s příjmy od klubu a sponzorů v celkové výši 31 milionů eur (750 milionů korun). Největší kontrakt má s výrobcem sportovního zboží Adidas, ačkoliv při zápasech Barcelony obléká výrobky konkurenční firmy Nike.

Někteří fotbaloví velikáni se předvedli i na českých stadionech

Pelé (v Česku nehrál)
Nejlepší světový fotbalista všech dob  v posledních letech několikrát navštívil Prahu a Josefa Masopusta. Proti Československu hrál na MS 1962 (0:0) a 1970 (4:1), se Santosem prohrál s Duklou 3:4 v Mexiku v roce 1959. Na šampionátu 1970 byl na vrcholu sil, blýskl se i pokusem zaskočit Iva Viktora střelou z půlky hřiště a s Brazílií získal třetí titul.

Eusébio (v Česku hrál)
Proslulá černá perla z Mosambiku se v březnu 1963 v dresu Benfiky podílela na vyřazení Dukly ve čtvrtfinále PMEZ (2:1 v Lisabonu a0:0 v Praze na Strahově). Kromě toho Eusébio zařídil bratislavskou výhru Portugalců v boji o MS 1966 1:0, v odvetě v Portu se už neprosadil (0:0). A ještě ke zmíněnému Strahovu – tam gratuloval Josefu Masopustovi při předání Zlatého míče za rok 1962 a letos v únoru mu přiletěl blahopřát k osmdesátinám.

Johan Cruyff (v Česku hrál)
Když se zjara roku 1967 objevil na Julisce, bylo mu 19 let a naznačoval zářnou budoucnost. Dukla tehdy vyřadila Ajax ve čtvrtfinále PMEZ (1:1 a 2:1) a Cruyff později získal tři Zlaté míče, s Ajaxem třikrát vyhrál PMEZ a s Nizozemskem hrál dvakrát ve finále MS (1974 a 1978). Na zmoklé semifinále ME 1976 v Záhřebu však nemá hezké vzpomínky. Čs. tým vyhrál 3:1, Cruyff prohru neunesl a před zápasem o bronz odjel domů.

Diego Maradona (v Česku nehrál)
Jediný hráč, který ve fotbalové historii snesl srovnání s legendárním Pelém, přišel do kontaktu s čs. fotbalem pouze jednou, v březnu roku 1982 se v přípravě v Mar del Plata ve 22 letech neprosadil (0:0). Na MS ve Španělsku pak nezazářil, za čtyři roky v Mexiku už ano a dovedl Argentince k titulu.

Ronaldo (v Česku nehrál)
Kdyby trojnásobný držitel Zlatého míče a nejlepší střelec v historii MS přestoupil do Realu Madrid o sezonu dřív, nejspíš by vyhlášený brazilský útočník na Spartě odehrál listopadu 2001 dodnes vzpomínaný zápas, v němž „Bílý balet“ vyhrál 3:2.

Cristiano Ronaldo (v Česku hrál)
Když se objevil na Letné, ještě to nebylo v pozici superstar, jaká Portugalci patří dnes v Realu Madrid. Manchester United ho k utkání Ligy mistrů (0:0) přivezl na podzim roku 2004 v roli velkého talentu. V prestižní soutěži do té doby nedal ani gól, dnes jich má Ronaldo na kontě třicet.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!