Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úžasná tečka, budu na to vzpomínat celý život, rozplýval se Vrba

Sport

  0:26
PLZEŇ - Po pěti letech, dvou měsících a dvou dnech. Po 233 soutěžních zápasech. Trenér Pavel Vrba se rozloučil s fotbalisty Plzně tím, že je v Lize mistrů dovedl k vítězství nad CSKA Moskva a tudíž i k postupu do jarní fáze Evropské ligy. "Někdy si vzpomeň, to nebyl ztracený čas," svítilo mu při odchodu ze scény z obřího transparentu, na kterém byla i jeho podobizna.

1. LEDNA - VRBA U REPREZENTACE. Šéfovi svazu Miroslavu Peltovi se podařil husarský kousek - přetáhnout Plzni nejžádanější trenérské zboží k národnímu týmu... foto: Mafra - Ladislav Němec

Bylo chvíli po zápase Ligy mistrů, Plzeň v závěrečném kole základní části otočila duel s CSKA Moskva, vyhrála 2:1 a zajistila si účast ve vyřazovací fázi Evropské ligy. Ta začne v únoru, ale Vrba už u toho nebude, od ledna převezme národní mužstvo. "Je to pro mě sladké loučení," řekl Vrba vyrovnaným hlasem.

Mohl jste zažít hezčí scénář?
Byla to úžasná tečka, na kterou v Plzni budou dlouho vzpomínat. Já na ni budu vzpomínat celý život. Jsem rád, že jsme potřetí za sebou postoupili do jara, to je nádhera. Jsem maximálně spokojený.

K TÉMATU

Kam tento úspěch řadíte?
Je to nejcennější postup. Byli jsme ti, kteří ze skupiny nemohli postoupit. Měli jsme těžší skupinu než před dvěma lety. O to víc to těší. Už dřív jsem vám vyjmenoval sedm osm zápasů, na které se nezapomíná a které nás posouvaly dál. Dneska se přidal další.

Byl jste nervózní, když v nastavení měl soupeř výhodu přímého kopu z dobré pozice?
V duchu jsem si říkal, že když to Honda nedá, tak vyhrajeme a postoupíme.

Pak už propukly oslavy a vy jste při nich zase udělal kotoul vzad jako v srpnu při oslavě postupu do Ligy mistrů v Mariboru. Přitom jste říkal, že už žádný tělocvik?
Víte přece, že jsem nemohl odolat, musel jsem to udělat podruhé. Víte, jaký jsem, chápete mě. Hráči i fanoušci si to zasloužili.

Oficiálně jste se loučil už po posledním ligovém utkání před deseti dny s Příbramí. Nyní znovu. Jaké to bylo?
Po Příbrami tam bylo víc emocí, byl jsem dojatý. Ale co se týče sportovní tečky, přiznám se, dneska je mnohem výraznější. Nic hezčího jsem zažít nemohl.

Mohou se na vaše akrobatické kousky těšit i fanoušci reprezentace?
Pokud budou tak úžasní jako ti v Plzni, tak nevidím důvod, proč bych v případě postupu na mistrovství Evropy neudělal dva kotouly za sebou.

Překvapil vás v utkání soupeř z CSKA Moskva?
Nechci mluvit o soupeři, ale budu hodnotit jen nás. Porazili jsme ruského mistra a vyřadili mužstvo, které při losu bylo nasazeno v druhém koši. To je přece obrovský úspěch. Nevzpomínám si, že bychom v poslední době ruská mužstva poráželi. Sice se štěstím, ale zvládli jsme to velmi dobře.

Věřil jste, i když jste od 65. minuty prohrávali?
Vstup do zápasu nám vyšel dobře, prosazovali jsme se kombinační hrou, byli jsme úspěšní v předfinální fázi, ale v té finální už ne. Pak jsme měli štěstí, že soupeř nedal dvě šance. Druhý poločas byl spíš taktický, bohužel pro nás jsme dostali gól, což pro nás byla velká komplikace. Závěr ovlivnilo vyloučení Dzagojeva, my jsme vsadili vše na ofenzívu, neměli jsme co ztratit a vyplatilo se.

Viktoria Plzeň - CSKA Moskva. Trenér Viktorie Pavel Vrba se tímto utkáním s Plzní rozloučil

Před třemi lety jste v jednom z rozhovorů říkal, že Plzeň je hokejové město. Jak je to podle vás nyní?
Za poslední dobu jsme pro hokej velkým konkurentem. Plzeň je hlavně sportovní město, my ani hokejisti ostudu neděláme.

Zápas z tribuny sledoval i Dušan Uhrin mladší, váš možný nástupce. Když vás požádá o informace o mužstvu, dáte mu je?
Nebudu se pouštět do spekulací některých novin. Každopádně ať tady nastoupí jakýkoli trenér a zavolá mi, tak nevidím důvod, proč bych mu je nedal.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...