13. listopadu 2012 21:14, aktualizováno  21:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kučera po odsouzení rezignoval na post místopředsedy FAČR

Dalibor Kučera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalibor Kučera. | foto: ČTK

PRAHA Místopředseda FAČR Dalibor Kučera, který byl dnes odsouzen k dvouletému trestu odnětí svobody v korupční kauze, rezignoval na svoji funkci ve vedení českého fotbalu. Kučera to oznámil ve svém prohlášení. Rozhodnutí brněnského krajského soudu však považuje za nespravedlivé a hodlá se proti němu bránit.

"Vždy jsem se k věcem stavěl jako chlap. Přestože nemohu rozhodnutí Krajského soudu v Brně brát jako správné, v zájmu českého fotbalu jsem se rozhodl rezignovat na svou funkci. Pevně věřím, že toto nesprávné rozhodnutí soudu se mně podaří zvrátit," uvedl Kučera. Roli místopředsedy Fotbalové asociace ČR za Moravu vykonával od června 2009.

K TÉMATU

Rezignaci oficiálně předá členům výkonného výboru FAČR na pátečním zasedání. Post druhého místopředsedy tak může zůstat uvolněný až do 8. června příštího roku, kdy se koná valná hromada FAČR. A právě jenom valná hromada může členy výkonného výboru volit. Vedení asociace už o jednoho místopředsedu přišlo: po zmizení Miroslava Kříže v roce 2010 se do funkce dostal Dušan Svoboda. Kučera se i po verdiktu Krajského soudu v Brně cítí nevinný.

"Tento rozsudek a proces, který k jeho vynesení vedl, je výsledkem flagrantního selhání české justice, kdy soud přesto, že byl mou obhajobou upozorňován na hrubé nesprávnosti ve zjištěných skutečnostech, na manipulaci s důkazy (k prokázání těchto mých námitek jsem označil celou řadu konkrétních důkazů), tak soud k těmto mým námitkám nejen nepřihlédl, ale ani žádný z mnou navrhovaných důkazů neprovedl," napsal Kučera ve svém prohlášení.

Chtěli podplatit insolvenčního správce věřitelské firmy

Kučera byl odsouzen společně s bývalým náměstkem zlínské primátorky Martinem Janečkou a Radkem Dvořákem. Trojice chtěla podle rozsudku podplatit insolvenčního správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově společnosti Square Transaction dluh 30 milionů korun.

Za úplatek 750.000 korun měl správce tento vysoký dluh administrativně snížit přibližně na šest milionů korun.  Správce se však místo přijetí peněz obrátil na policii. Podle vyšetřování jednal právník Dvořák podle pokynů svých zaměstnavatelů, tedy Janečky jako předsedy představenstva a místopředsedy představenstva Kučery.

Kučera svoji vinu odmítl. "Soud dal bohužel přednost celospolečenské poptávce po stíhání korupčního jednání před objektivním zhodnocením obsahu spisu a provedených důkazů. Výše uvedený rozsudek je nesprávný, nespravedlivý, založený výhradně na několika důkazech obžaloby, a proto se s nimi nemůžu smířit a učiním vše, aby bylo nalezeno právo," uvedl Kučera. Bránit se může podáním mimořádného opravného prostředku dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Tiskové prohlášení Dalibora Kučery, místopředsedy FAČR

Dnešního dne byl vynesen krajským soudem v Brně rozsudek, dle kterého jsem se měl podílet na korupčním jednání vůči insolvenčnímu správci společnosti Arching Group.

Tento rozsudek a proces, který k jeho vynesení vedl, je výsledkem flagrantního selhání české justice, kdy soud přesto, že byl mou obhajobou upozorňován na hrubé nesprávnosti ve zjištěných skutečnostech, na manipulaci s důkazy (k prokázání těchto mých námitek jsem označil celou řadu konkrétních důkazů), tak soud k těmto mým námitkám nejen nepřihlédl, ale ani žádný z mnou navrhovaných důkazů neprovedl.

Soud dal bohužel přednost celospolečenské poptávce po stíhání korupčního jednání před objektivním zhodnocením obsahu spisu a provedených důkazů. Výše uvedený rozsudek je nesprávný, nespravedlivý, založený výhradně na několika důkazech obžaloby, a proto se s nimi nemůžu smířit a učiním vše, aby bylo nalezeno právo.

Vždy jsem se k věcem stavěl jako chlap. Přestože nemohu rozhodnutí Krajského soudu v Brně brát jako správné, v zájmu českého fotbalu jsem se rozhodl rezignovat na svou funkci. Pevně věřím, že toto nesprávné rozhodnuti soudu se mně podaří zvrátit.

Dalibor Kučera

ČTK