Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Ivo Viktor: Strana si na nás našla bič. Kopačky

Sport

  11:35
PRAHA - Zpráva o veřejném pokání a zostuzení fotbalistů KLDR po neúspěchu na MS v Jižní Africe zaujala Iva Viktora (68), někdejšího slavného gólmana, mistra Evropy z roku 1976. "Tak zlé to nebylo ani v Dukle, a to jsme byli armádní tým," usmívá se.

Ivo Viktor. foto: ČTK

Co zvěstem z KLDR říkáte?
"Že dnes už to lze jen v režimu, kde se všechno řeší jako stranické úkoly. Nám už to připadá jako z jiné planety. Naštěstí. Ale kdysi do fotbalu mluvili různí komunističtí tajemníci i u nás.

Dost to připomíná situaci po MS v Mexiku 1970, kdy byl kompletní čs. tým potrestaný ročním zákazem reprezentace, že?
Když dnes říkám, že nám dali trest za to, že jsme na šampionátu dostali sto dolarů za zápas v kopačkách Adidas nebo Puma, tak se každý směje. My jsme hráli fotbal za pár korun, každá koruna navíc byla dobrá. Dneska je to jiné, hraje se za velké peníze, k tomu jsou ještě reklamní smlouvy.

Aféra Puma-Adidas byla tehdy označená jako důvod potrestání. Jak jste to viděl vy?
Po okupaci v roce 1968 ještě chvíli trvalo uvolnění, ale brzy začala tzv. normalizace, která zase všechno skřípla, i odchody hráčů do zahraničí. Nemohli nás potrestat za neúspěch, tak se vytáhla tahle aféra. Strana si bič našla.

Bylo tehdy v silách týmu postoupit z přetěžké skupiny?
Byli v ní mistři světa z Anglie, budoucí šampioni Brazilci, silní Rumuni. Tým byl podle mě srovnatelný s tím z Bělehradu 1976, ale nešlo to, postupovali dva. Předseda svazu pak nejspíš dostal seshora befel.

Jenže v následující kvalifikaci ME proti Finsku (1:1) a Polsku (2:2) nastoupil téměř C-tým a po půlroce byl trest zrušen.
Ale stejně už bylo pozdě, nepostoupili jsme. Ta aféra, to byla záminka. Trenér Marko nám jednání s firmami dovolil, abychom si přivydělali. Zádrhel byl v tom, že někteří funkcionáři preferovali Pumu, jiní Adidas. Proč? Asi tam byly nějaké dárečky. Dneska se tomu říká jablka nebo hrušky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!