Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bývalý brankář se zastává Čecha: Může být jednička ještě pět let

Petr Čech

  17:35
PRAHA - Petr Čech, nebo Tomáš Vaclík? Je na místě debata o změně hierarchie mezi brankáři ve fotbalové reprezentaci? "Petr má na to, aby jedničkou v národním mužstvu zůstal dalších pět let," říká někdejší reprezentační gólman Luděk Mikloško.

Petr Čech proti Lotyšsku lovil míč jednou ze své branky. foto:  Michal Šula, MAFRA

Dvaatřicetiletý Čech je v reprezentaci jedničkou od roku 2002 a do letošní sezony debata o tom, jestli by o své místo mohl přijít, ani nastat nemohla. Ale situace se změnila.

Čechovo malé vytížení v Chelsea a vynikající Vaclíkovy výkony v Basileji s sebou nesly otázku, jestli by národní tým neměl mít novou jedničku? Zvlášť když při občasném přehmatu v reprezentaci to u fanoušků zesilovalo Čechovu kritiku.

„Vaclík chytá v Basileji opravdu velmi dobře, ale myslím si, že jako jednička pro národní tým ještě nedorostl. Ono pro každého by bylo těžké se tam přes Čecha dostat,“ přemítá Mikloško.

Čech útočí na rekord

Petr Čech za reprezentaci nastoupil už ve 113 duelech a pět zápasů mu chybí k vyrovnání rekordu Karla Poborského, což může zvládnout do konce kvalifikace o Euro 2016. Tomáš Vaclík zatím za reprezentaci nastoupil třikrát.

Na podzim v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2016 trenér Pavel Vrba roli jedničky svěřil automaticky Čechovi. Ve čtyřech zápasech pomohl ke čtyřem výhrám, byť se zaváhání nevyvaroval.

O šest let mladší Vaclík zdůraznil, že na Čecha rozhodně netlačí a že přijímá roli náhradníka. „Chci jen ukázat, že je na mě spolehnutí, kdyby Petr někdy nemohl,“ přál si Vaclík před úterním přípravným utkáním na Slovensku.

Zatímco v Basileji pomohl týmu do osmifinále Ligy mistrů, v Žilině chyboval. „Nechytatelné to nebylo, měl jsem si s tím poradit líp,“ uznal Vaclík.

Míč po střele Dudy ze střední vzdálenosti na těžkém a mokrém terénu nepředvídatelně odskočil a Vaclík rukama máchl do prázdna. „Asi se ta situace dala řešit lépe. Ale první chyba byla, že hráč ve středu pole dostal hodně prostoru. Nebylo to jen o Vaclíkovi,“ podotkl Vrba.

„Vaclík měl na Slovensku smůlu, ať už na počasí, těžký terén, ale chytat tu střelu měl. Celkově mi přišlo, že nepůsobil moc jistě,“ poznamenal Mikloško. „Pro gólmana tam rozhodně dobré podmínky nebyly, já podobné počasí taky nemusel.“

Vaclík v národním mužstvu neměl štěstí ani loni v květnu v přípravě ve Finsku (2:2). První gól dostal po teči spoluhráče, před druhým uklouzl a protivníkovi zakončení usnadnil.

„Chytat za reprezentaci a v klubu je rozdíl,“ upozornil Mikloško. „V reprezentaci jsou větší tlaky. Všechny zákroky se řeší, víc se všechno sleduje, protože těch zápasů je málo. Když uděláte chybu v klubu, tak máte dalších dvacet zápasů na to si ji odpracovat. V reprezentaci se všechno počítá a taky strašně záleží, jak zápas dopadne. Pokud uděláte chybu a prohraje se, je to pak pro brankáře složité.“

„Tomáš šanci dostal a dostane i další. Ale už máte v hlavě, že si další chybu dovolit nemůžete. Pak záleží, jak se s tím vyrovná,“ uvažoval Mikloško.

Petr Čech na tiskové konferenci s českými novináři.
Brankář Petr Čech na tréninku české reprezentace.

Nejbližší zápas je na programu 12. června na Islandu, kde půjde o první místo v kvalifikační skupině A. Zůstane jedničkou Čech? „Něco říkat teď je nesmysl, za dva měsíce může být všechno úplně jinak. Uvidíme, kolik zápasů odchytá,“ prohlásil Vrba.

Je zřejmé, že situace obou gólmanů v klubech se nezmění. Vaclík bude dál oporou Basileje, která míří k titulu a tím pádem další účasti v základní skupině Ligy mistrů. A Čech se nejspíš do brány už častěji nedostane, Chelsea totiž po vyřazení z Ligy mistrů i Anglického poháru hraje o trofej už jen v Premier League.

„I kdyby Čech v Chelsea nechytal, tak kvalifikaci na Islandu zvládne. Má zkušenosti a sebevědomí. A pak se uvidí, co se stane v létě. Věřím, že přestoupí do klubu, kde bude pravidelně chytat. A pak bude patřit mezi pět nejlepších brankářů světa,“ uzavřel Mikloško.

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...