18. června 2015 11:19 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pelta: Za šéfa FIFA chceme Platiniho, ale nevím, jestli má chuť kandidovat

Šéf českého fotbalového asociace Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf českého fotbalového asociace Miroslav Pelta. | foto: Lidové noviny

PRAHA Hledá se nový šéf světového fotbalu. Mohl by jím být bývalý vynikající záložník a nynější prezident Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini? „Asi ho budeme tlačit, aby kandidoval, ale nevím, jestli do toho má chuť jít,“ řekl šéf české asociace FAČR Miroslav Pelta.

FIFA na nedávném kongresu v Curychu potvrdila ve funkci dlouholetého prezidenta Seppa Blattera, který však čtyři dny nato rezignoval. I když teď ze zahraničních médií prosakují zprávy, že by své rozhodnutí mohl vzít zpět.

Evropští zástupci už před kongresem Blattera vyzvali, aby znovu nekandidoval. Světovým fotbalem zmítá obří korupční skandál, byť do něj švýcarský funkcionář zapletený není.

Prezident UEFA Michel Platini.

Michel Platini

„Po volbách byl na Seppa Blattera ohromný tlak. Teď zřejmě čeká, jak se to všechno bude vyvíjet. Nechci mu nic doporučovat,“ uvedl Pelta.

Mimořádný volební kongres by se mohl konat letos v prosinci. A kdo bude kandidovat? Často padá Platiniho jméno. Bývalý francouzský záložník se však zatím k podobným výzvám nevyjadřuje.

„Michel Platini je přijatelný pro hodně zemí, protože se dobře jmenuje. Byl to skvělý hráč a je to skvělý člověk. Kamkoliv přijde, má o popularitu postaráno. Na druhou stranu je něco jiného řídit padesát čtyři evropských zemí a pak přes dvě stě států po celém světě. Prezident FIFA ztrácí soukromí, je to ohromná dřina. Nejsem si jistý, že Platini má chuť do toho jít,“ přemítal Pelta.

A dodal: „Je to otázka příštích týdnů. Já také nemám žádné informace a jsem odkázaný na zprávy z médií.“

Současná korupční aféra se týká mimo jiné možných nekalostí při volbách pořadatelů mistrovství světa. Volba Ruska (2018) a především Kataru (2022) je od počátku pod palbou kritiky.

Třeba Katar je země bez fotbalové tradice. A problém je i s termínem. V létě se tam teploty šplhají přes čtyřicet stupňů a plánovaný přesun na prosinec je zase problém pro velké ligové soutěže, které mají uzavřené lukrativní smlouvy s televizními společnostmi. Existuje vůbec varianta, že by Katar mistrovství nepořádal?

„Neumím si to představit, ale myslím, že to bude téma,“ dodal šéf českého fotbalu Pelta.