13. srpna 2010 10:12 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Místo na hrotu útoku reprezentace? Rezervaci má Milan Baroš

Milan Baroš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Baroš. | foto: ČTK

PRAHA Konečně není nutné stěžovat si ve fotbalové reprezentaci na útočníky. Všechny kritiky při vítězství 4:1 nad Lotyšskem zvládli umlčet. Když střílejí góly, těžko je za to přece budete kárat. Co jejich povedený večer změnil? I když Roman Bednář, Martin Fenin a Tomáš Necid po středečním utkání mají v kolonce reprezentačních zásahů o jednu čárku víc, do kvalifikace o Euro 2012 nebudou pro trenéra Bílka pravděpodobně na hrotu první volbou.

Čtěte také: Češi v přípravě převálcovali svého soupeře z Lotyšska 4:1

"Jedničkou totiž zůstává Milan Baroš. Mezi ním a ostatními je stále mezera," tvrdí Pavel Kuka a za pravdu mu dávají také další bývalí reprezentační útočníci. Vůbec nevadí, že Baroš si český dres oblékl naposledy loni v půlce října a potom se kvůli zranění zatím na žádném srazu neobjevil.  Od té doby se ale v národním týmu hodně věcí změnilo. V kádru se usadily nové tváře a především se vyměnili trenéři. Michal Bílek poskočil vzhůru z místa asistenta a zatím neměl příležitost Baroše si vyzkoušet.

Složení útoku pod koučem Bílkem

Česko - Lotyšsko 4:1
Bednář - Fenin

Turecko - Česko 2:1
Necid - Fenin

Skotsko - Česko 1:0
Necid - Svěrkoš

Česko - Ázerbájdžán 0:2
Magera - Blažek

SAE - Česko 0:0
Fillo - Necid - Hloušek

Jde vlastně o jedinou vážnou komplikaci, která s hvězdou turecké ligy momentálně souvisí. "Je to zkušený a kvalitní hráč. Projevilo se to i tím, jak velký zájem o něj mají v Galatasarayi, když s ním prodloužili smlouvu," připomíná někdejší kanonýr Sparty Horst Siegl.

Dávno zapomenuté jsou eskapády z minulosti vrhající na image nejlepšího střelce mistrovství Evropy 2004 stín. Ať už šlo o časté změny klubů nebo účast na večírcích. Po jednom z nich se také krátce ocitl na seznamu potrestaných hráčů, kteří byli pro reprezentaci tabu.

To už neplatí, Baroš začal ukazovat vlídnější tvář, což Kuku těší. "Měl i období, kdy nebyl ochotný tolik pracovat, což mě trápilo víc, než že si za reprezentaci nezahrál. Teď je radost ho sledovat, když hraje za Galatasaray. Vyloženě se těším, že stejnou pohodu si přenese do nároďáku."

Necid v roli Kollera
Otázku, kdo bude k Barošovi nejlépe pasovat, také není třeba dlouze řešit. Největší šance má Tomáš Necid. Je ze všech adeptů nejperspektivnější a v porovnání s rychlým Barošem úplně jiný typ. Vysoký, se schopností pokrýt míč, přihrát i přesně zakončit. Prostě o 16 let mladší Jan Koller, a s tím si Baroš na hřišti rozuměl báječně. Proč by to nemohlo fungovat znovu?

Proti Lotyšsku se na trávníku postupně vystřídali čtyři útočníci a Necid měl k dispozici nejméně času a předvedl toho nejvíc. Za půl hodiny stihl na jeden gól přihrát a další sám vstřelit. "Necid má něco do sebe. Když ho pozorujete na hřišti, je vidět, že u toho přemýšlí, chce něčeho dosáhnout a má to v hlavě srovnané," vychvaluje Necidovy přednosti Radek Drulák. Teprve dvacetiletý útočník CSKA Moskva ho už v tabulce reprezentačních střelců dokonce překonal - dal o jeden reprezentační gól víc než právě Drulák.

Nejen z toho je patrné, že základní vzorec pro složení útoku je nejspíš daný. Ostatní jména do něj zapadají jen jako užitečné alternativy. I když Baroš po problémech s achilovkou včera začal s tréninkem, může ho v případě potřeby nahradit Martin Fenin, který v reprezentaci nabírá druhý dech.

Za Necidem zase stojí v řadě Roman Bednář. Dlouho opomíjený, pak nežádoucí kvůli skandálu s nákupem drog. Teď už zřejmě definitivně polepšený. I z Bednáře čiší chuť se v národním týmu trvale prosadit. "Proti Lotyšsku se chytil, dal branku, přestože herně to nebylo úplně skvělé. Musí si počkat na svoji šanci," předpovídá mu Kuka.

A když šance přijde, využít ji stejně jako proti Lotyšsku. Potom bude mít trenér Bílek těžkou hlavu, koho do útoku postavit. Nic lepšího by se mu nemohlo stát.

VARIANTY PRO REPREZENTAČNÍ ÚTOK

Roman BEDNÁŘ (27 let, West Bromwich)
bilance v reprezentaci: 4 zápasy / 1 gól
bilance za poslední rok: 1 zápas / 1 gól
+ po obtížném období cítí důvěru od trenéra Bílka, bude mít praxi z anglické ligy
- s reprezentací je ze všech uvažovaných útočníků nejméně sžitý

Martin FENIN (23 let, Frankfurt)
bilance v reprezentaci: 13 zápasů / 3 góly
bilance za poslední rok: 3 zápasy / 2 góly
+ podobně jako Bednář začíná v národním týmu znovu. Cítí motivaci dokázat, že do něj patří.
- po dlouhodobém zranění nemá jistou pozici v klubu

Tomáš NECID (20 let, CSKA Moskva)
bilance v reprezentaci: 16 zápasů / 7 gólů
bilance za poslední rok: 11 zápasů / 5 gólů
+ nejmladší, a tedy nejperspektivnější ze všech kandidátů do útoku
- v Rusku není tolik na očích

Milan BAROŠ (28 let, Galatasaray Istanbul)
bilance v reprezentaci: 78 zápasů / 38 gólů
bilance za poslední rok: 5 zápasů / 6 gólů
+ má největší zkušenosti, na klubové úrovni podává z českých útočníků nejlepší výkony
- od Bílkova nástupu za reprezentaci nehrál

Najdete na Lidovky.cz