26. června 2015 15:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Prst v zadku vyšel draho. Jara na Copa América dohrál a klub už ho nechce

TAK TO JSI PŘEHNAL! Uruguayský útočník Edinson Cavani zuří, právě dostal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TAK TO JSI PŘEHNAL! Uruguayský útočník Edinson Cavani zuří, právě dostal... | foto: ČTK/AP

SANTIAGO Právnickým slovníkem řečeno: předvedl zvlášť zavrženíhodný způsob boje. A fotbalový soud mu už vyměřil trest. Za to, že chilský obránce Gonzalo Jara ve čtvrtfinále Copa América proti Uruguayi podlým činem vyprovokoval soupeřova útočníka Edinsona Cavaniho, si ve zbytku turnaje si už nekopne. A asi si bude muset hledat i nové klubové angažmá.

„Ví, že když přijde nabídka, může odejít,“ prohlásil o Jarovi pro deník Bild Christian Heidel, sportovní ředitel německé Mohuče, kde brzy třicetiletý obránce odehrál poslední sezonu. „Tohle prostě nebudeme tolerovat.“

Co vedení jedenáctého týmu uplynulého bundesligového ročníku tak naštvalo? Jarův prohřešek ze středečního utkání proti Uruguayi.

Běžela 62. minuta, když Jara začal diskutovat s Cavanim. Vyměnili si pár vět, pak se chilský stoper k soupeři naklonil, položil mu ruku na zadek a strčil prst mezi půlky. Jasná provokace, kterou by asi málokdo ustál v klidu. Cavani se také okamžitě po „chlípníkovi“ lehce ohnal, rukou zasáhl jeho obličej. A Jara se s vteřinovým zpožděním teatrálně skácel k zemi.

„Tohle simulování mi snad vadilo ještě víc než to, co udělal předtím. Podobné teatrální pády nesnáším,“ zuřil Heidel.

A zuřil pochopitelně také Cavani. Rozhodčí Sandro Ricci, který celý incident sice viděl zblízka, ale z nesprávné strany, mu okamžitě ukázal druhou žlutou kartu, takže zápas pro něj skončil. Ani protesty spoluhráčů nepomohly, jedna z největších hvězd týmu musela do kabin. Uruguay poté oslabení nezvládla: deset minut před konce inkasovala, prohrála 0:1 a vypadla.

Copa América ale skončila také pro Jaru, který vyfasoval trest do konce turnaje. A začala se na něj hrnout kritika ze všech stran. „Pro tohle absolutně neexistuje omluva. Zvlášť, když vezmete v úvahu, s čím se Cavani v minulém týdnu potýkal,“ upozornil třeba trenér Argentiny Gerardo Martino na fakt, že Cavaniho otec byl v pondělí zatčen kvůli účasti na smrtelné dopravní nehodě.

Přidal se i kolumbijský kouč José Pekerman. „Všichni chceme vyhrávat a tlak na úspěch je velký. Ale způsob, jakým bojujeme, by měl být čestný,“ zdůraznil. „Fotbal je sport, který sleduje celý svět. A má určitá pravidla, která se musí dodržovat.“

Jara všechny zásady férového boje překročil, za což ho odsoudil také bývalý uruguayský kapitán Diego Lugano. „Až toho kluka jednou někde potkám, pořádně si s ním o tom promluvím,“ vzkázal.

Turnaj teď bude Jara sledovat jen z tribuny, kde si na něj budou fanoušci ukazovat a zákeřnost mu určitě řada lidí připomene i v budoucnu. Navíc si musí hledat nový klub.

Jestlipak mu za to tahle hloupost stála... 

David Čermák