Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

‚Morální selhání.‘ Tvrdík se omluvil za pozvání VIP hostů v čele s Prymulou na Slavii

Roman Prymula na zápase Slavie s Leicesterem foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Šéf fotbalové Slavie se kaje za to, že klub na výjimečný souboj ve vyřazovací fázi Evropské ligy pozval VIP hosty. „Bylo to od nás morální selhání,“ napsal Jaroslav Tvrdík.
  9:52aktualizováno  13:08

Víc se řeší pozvaní hosté na tribuně než výsledek, hra mužstva, kvalitní výkon se soupeřem z elitní ligy.

Slavia ve čtvrtek večer v úvodním utkání prvního kola vyřazovací fáze remizovala s Leicesterem City 0:0, ale dění na hřišti zcela zastínila přítomnost vybraných hostů a partnerů klubů na tribuně, především návštěva Romana Prymuly, poradce premiéra Andreje Babiše.

„Pozvání VIP hostů na včerejší zápas bylo v intencích toho, že máme být jako přední český klub vzorem a pozitivním symbolem a na zápasy nemohou všichni naši fanoušci, morálním selháním. Omlouváme se,“ napsal v pátek ráno Jaroslav Tvrdík, předseda slávistického představenstva. 

Roman Prymula na zápase Slavie s Leicesterem
Roman Prymula na zápase Slavie s Leicesterem

Na hlavní tribuně stadionu v Edenu seděli vedle bývalého ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly další prominentní hosté a fanoušci: hradní kancléř Vratislav Mynář s manželkou, europoslanec Alexandr Vondra, generální ředitel České televize Petr Dvořák, tenistka Petra Kvitová.

Na zápase byl také Jan Marounek, který je ředitelem odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví a zástupcem hlavní hygieničky. Podle něj se Slavia zapojila do programu pilotního testování.

 „Zkoušeli jsme testovaní metodou PCR části osob přímo v den zápasu a části osob antigenním testem před zápasem a propojení výsledků laboratorních testů do systému vstupenek a propojení na vstupní kontroly na stadion,“ řekl. Zároveň se podle něj ověřovala kapacita mobilní laboratoře.

Jenže Prymulu to stálo oficiální funkci. Premiér Andrej Babiš krátce poté, co o přítomnosti epidemiologa informovala média, ukončil spolupráci. „Nejsem ochoten nést důsledky toho, že on není schopen pochopit, že takovéto věci se zkrátka nedělají,“ uvedl Babiš.

Slavia se do pilotního projektu ministerstva zdravotnictví zapojila už na podzim. A nejen ona. V podobném režimu jako zápas s Leicesterem to fungovalo už v jejím prosincovém duelu s Beer Ševou, v němž si vítězstvím 3:0 zajistila postup do jarní vyřazovací fáze.

Základem je, že na stadion může šest set otestovaných hostů z řad partnerů klubu.

Pozor, neplést s návratem fanoušků do hlediště, týká se to jen těch, z jejichž příspěvků kluby žijí.

Podmínkou je, že jde právě o dlouhodobé partnery klubu. Ten musí vést jmenný seznam, který bude v případě vyžádání k dispozici místní hygienické stanici. Evropská fotbalová unie (UEFA) s projektem souhlasí.

Stejné možnosti měla i Sparta a Liberec ve svých závěrečných podzimních duelech Evropské ligy stejně jako Sparta při derby právě se Slavií.

Jenže dosud to fanoušky nepohoršilo. Prymula totiž jen pár hodin před výkopem volal po tvrdém lockdownu, chtěl v zemi zpřísnit opatření v boji proti pandemii koronaviru.

Ale tentokrát to slávistické fanoušky naštvalo, byť jim to v prosinci nevadilo... “Zaplatili jsme za permanentní vstupenky a do hlediště nemůžeme. Ale vyvolení můžou?“ Proto Tvrdík přispěchal s omluvou.

Přitom 1. místopředseda klubu Tomáš Syrovátka, čili po Tvrdíkovi druhý muž Slavie, se „kauze“, která ve čtvrtek pozdě večer mezi veřejnosti rezonovala, vysmíval.

„Dobrý večer, jen pro pořádek bych rád sdělil - dříve než mě někdo pozná na fotografii - že jsem se dnes zúčastnil utkání s Leicesterem City, i když to evidentně v mém případě nikoho nezajímá,“ napsal na svůj twitterový účet a své vyjádření doplnil smajlíky.

V podobném duchu se připojil i Daniel Kolman, šéf futsalové Slavie.