Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

´Na fotbal chodí náckové´

Sport

  20:42
PRAHA - Fotbaloví funkcionáři se ze skandálního pondělního derby Slavie se Spartou rozhodli vytěžit co nejvíc. Vydali se dokonce do sněmovny, kde lobbovali za zpřísnění zákonů postihujících fotbalové chuligány včetně zvýšení pravomocí pořadatelům na stadionech. Dotazy Lidovým novinám zodpověděl šéf úseku profesionálního fotbalu ČMFS Ivo Lubas.

Fotbal. foto: ČTK

O čem přesně jste včera s generálním sekretářem ČMFS Rudolfem Řepkou a bezpečnostním manažerem Miroslavem Platilem ve sněmovně u místopředsedy podvýboru pro mládež a sport Petra Bratského jednali?
Jednalo se o takový první kontakt vůči poslancům na pozadí derby a bezpečnostní situace. Tyto kontakty budou pokračovat. 

Čeho se od poslanců chcete domoci? Co je podle vás největší problém?
Chceme se domluvit na nějakém legislativním rámci, o kterém je pořád řeč, a který pokládáme za nedostatečný. Největší problém je vymahatelnost práva. To souvisí s pocitem beztrestnosti, který tito lumpové mají. Jde o to je vytáhnout z davu, identifikovat, usvědčit a okamžitě potrestat. To je základní premisa našeho snažení, které bude pokračovat.

Proč by se měly měnit zákony. Vždyť i podle platné legislativy může pořadatel proti výtržnostem zakročit, případně při spáchání trestného činu či přestupku upozornit policii. Co byste si představovali vy?
Jestli ale některé tyto věci řešíme podle přestupkového zákona a padne pětikilo, nebo tisíc korun pokuty, tak je to asi slabé. Protože jde většinou o sociální vrstvy, ze kterých to nedostanete. Kdyby někdo v Anglii vniknul do hřiště jako při derby, tak už tu noc tráví za katrem. To je další bod. Nějaké zrychlené trestní řízení.

Proč ale takový institut speciálně pro případy fotbalového chuligánství?
Děláme fotbal, nedělám kuželky nebo dopravu. Jestli to pak bude fungovat i někde jinde, to už je mi jedno. Spíš zaplať pánbůh za to.
V pondělí jsem byl na Strahově. Pořadatelská služba totálně selhala, u vchodů lidi ani nešacovala. Pronést se tak na fotbal dalo cokoli.

Není hlavně problém klubů, že si raději koupí hráče do sestavy namísto toho, aby investovaly do pořádné pořadatelské služby?
To je další věc, kterou je samozřejmě třeba zlepšit. To je o lidech.
Samozřejmě budeme v tomto směru vyvíjet i určitou iniciativu vůči klubům. Příští týden zkraje máme ligové shromáždění, budeme tam na to apelovat. Chceme zavést určitou certifikaci pořadatelů. Ty věci jsou připravené, ale stejně je to nakonec o penězích a o lidech.

Už od začátku letošní sezóny měly být na všech prvoligových stadionech kamerové systémy. Většina týmů je nemá a nestalo se jim nic. Proč?
To není pravda. Projekt kamerových systémů jsme za 5 nebo 6 milionů korun připravili. Jsou připraveny projekty na všech 16 stadionů a sedmnáctý je Strahov. Teď potřebujeme nějakých 60 až 70 milionů na realizaci.

Neměly by to zaplatit samotné kluby?
Ale jo, s tím se počítá. Ale měly by se hledat i jiné zdroje. Vy říkáte, že ve fotbale kolují peníze a ti lidé nevědí, co s nimi, ale to také není pravda. Většina týmů má či nakupuje hráče za miliony, platí jim drahá soustředění. 

Kdyby přece namísto toho daly peníze na bezpečnost, sešla by se požadovaná částka rychle, ne?
No tak já s vámi v některých případech souhlasím, co vám na to mám říct. Ale on ten přestupový trh také není tak žhavý. Deseti, dvacetimilionové přestupy už jsou také minulostí.

Mluvil jsem spíš o principu. Miímochodem, proč vám tolik vadí novela policejního zákona, podle které už nemají být policisté na stadionech? Proč raději netlačíte na kluby, ať si zajistí kvalitnější a početnější pořadatelskou službu?
Vy byste s tou páskou šel mezi ty grázly? To vám gratuluji. Já ne.

Ale kluby si přece za své peníze mohou najmout profesionály...

Bez těch všech pravomocí? 

Hasiči v akci na strahovském stadionu, kde se hrálo pražské fotbalové derby Slavia - Sparta.Jaké pravomoci by podle vás měli pořadatelé mít?
Aby třeba v průběhu zápasu požívali ochrany veřejného činitele. Nebo já nevím. Ty instituty samozřejmě jsou. Ne, že pak u soudu... My jsme zatím u soudů všechny zákroky pořadatelské služby prohráli. Víte to? Vždycky vyhrál ten grázl. Můžete to pak od těch lidí chtít? I když mají odvahu a svaly?

Když budu mít soukromou diskotéku, tak také těžko mohu chtít, aby uvnitř byla za státní peníze policie a dávala mi tam pozor, aby se hosté nepoprali a něco mi nezničili...
To jste řekl kravinu, to jste řekl blbost. Vy chcete srovnávat diskotéku, kde je 150 - 200 lidí s tímhletím řáděním těhle šílenců?

Principiálně je to ale to samé. Diskotéka i stadion je soukromý podnik a já jako majitel, provozovatel, nebo organizátor akce jsem v první řadě povinnen zajistit si v podniku pořádek. Teprve ve chvíli, kdy to kvalitní a dostatečně početná pořadatelská služba nezvládne, nebo dochází k přestupkům či trestným činům, tak mám volat policii, která musí konat...
Zrovna na utkání Slavie - Sparta byly poznatky o tom, že by policie měla být na místě. Protože jsme věděli, že k něčemu podobnému by mohlo dojít, pokud by se to podcenilo. 

A jak je tedy možné, že když jste to věděli, pořadatelé mi ani důkladně nezkontrolovali tašku, o kapsách nemluvě?
Já jsem tam pořadatele nedělal. Vždyť vám říkám, že to je hlavně o lidech.

Proč ale takový problém neřešíte hlavně s kluby namísto toho, abyste chodili za politiky s touhou po změně zákonů?
S kluby se to řeší permanentně.

Pokud je to pravda, tak kluby na vaše pokyny kašlou a vy namísto toho, abyste to od nich vymáhali, chcete, aby věc řešil stát...
Pane Bože. Vy jste asi ještě nepochopil, že to není jen problém fotbalu, ale že to rámec fotbalu přerůstá. Když neudělají bordel na Strahově, na Spartě, nebo jinde, tak ho udělají zítra někde na náměstí. Ale udělají ho. Oni to mají jako program. Když pochodují náckové, tak tam policie taky je. A ti náckové chodí na ten fotbal. To jsou stejní lidi.

Samozřejmě, ale když udělají problém na náměstí, je to věcí policie. Když ho udělají na stadionu, je to v podstatě na soukromé akci, kde by pořádek měli zjednat v první řadě pořadatelé a až na konkrétní případy porušování zákona upozornit a přivolat policii, ne? A pokud tam kluby chtějí policii mermomocí, neměly by platit její náklady?
Já to netvrdím. Samozřejmě je tu možná řada opatření i mimo rámec fotbalu a proto jsme dnes byli ve sněmovně, aby se ta situace zlepšila a pak ti policisté mohou třeba sedět na služebnách. A přijet skutečně jen v případě, kdy bude nebezpečí, že se to někam zvrhne.

Proč by ale kluby neměly přítomnost policie v případech rizikových zápasů platit, když si ji na stadionech budou přát?
Ale vždyť to jsme říkali už před lety. Zakázáno, je to střet zájmů. Já jsem tehdy plédoval i na legislativním odboru státní policie, vyloučeno. Tehdy jsme jim chtěli dát počítače. I kluby nabízely, že si to rádi zaplatí. I mezi policisty jsou fandové, na fotbal rádi přijdou. Čili jestli by kluby měli platit cépéesku (pořadatelská služba), nebo policii, to jim bylo celkem jedno. Jaký je ale současný stav, nevím.

Dnes i ministr vnitra Langer říká, že po přijetí novely policejního zákona by se majitelé klubů mohli při rizikových zápasech s policií domluvit, ale náklady na jejich akci by museli uhradit. Zaznamenal jsem, že se to klubům příliš nezamlouvalo...
To já nevím, jestli se ta legislativa zvedla, nebo zlepšila natolik, že by si to mohli nechat zaplatit. Tehdy jsme to nabízeli a nešlo to. To je na diskuzi. Ale v každém případě se musí udělat preventivní kroky k tomu, aby i pořadatelé měli páky v ruce. Samozřejmě souhlasím, že nyní je to s pořadatelskou službou slabé. Je to o lidech. Teď je otázka, jestli to chce dělat někdo kvalitnější, jestli jsme to schopni někam posunout co se kvality týče. A jestli jsme schopni ty lidi
vybavit určitou pravomocí. Neříkám, že to musí být přímo ve smyslu veřejného činitele... To já zas nechci posilovat... Oni jsou to někdy taky janci, kteří umí ta bojová umění atd. Já z toho nechci dělat bojiště, to určitě ne. Ale na poli legislativy toho chybí dost.

Autor: