Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na plzeňském stadionu vyrostou dvě rohové věže

Sport

  18:15
PLZEŇ - Město Plzeň se ve čtvrtek dohodlo s vedením tamního fotbalového klubu Viktoria na tom, že úřadující ligový mistr zaplatí stavbu dvou věží na městském stadionu ve Štruncových sadech. Stavba by měla přijít na 60 milionů korun.

Stadion v Plzni foto: Reuters

Vybudování rohových věží mezi hlavní tribunou a bočními ochozy klub v lednu slíbil městu, pokud se dostane do Ligy mistrů, což se mu povedlo. Lednové zastupitelstvo by schvalovalo plán výstavby a přípravu budoucí nájemní smlouvy, která by se mohla podepsat nejdříve v dubnu 2014, řekli náměstkové primátora Petr Rund (ODS) a Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Celý proces uzavření nájemní smlouvy začal ve čtvrtek. Musí se ještě schválit 30. ledna na zastupitelstvu," uvedl Rund. Poté by se začalo pracovat na nájemní smlouvě, podle níž by měly být věže 40 let v majetku fotbalového klubu, který by využíval jejich zázemí také komerčně. Poté by je Viktoria převedla na město bezúplatně nebo za zůstatkovou cenu.

"Bude to čistě investice Viktorky, město se na tom nebude podílet ani korunou," řekl Rund. Termín dostavby podle něj není dán, ale je v zájmu obou stran, aby byl stadion kompletně dodělaný. V jedné věži bude zázemí klubu a ve druhé komerční prostory jako fanshop, whirpool, sauna, masáže, restaurace a fyzioterapie. "Budou sloužit hlavně pro klub a veřejnost, provozovala by je Viktorka," řekl Rund.

Viktoria může využít projekt a stavební povolení, které zajistilo už dříve město. Odhadovaná cena je 50 až 60 milionů korun, ale otázkou je, zda klub nebude chtít měnit strukturu podlaží a činností ve věžích. Fotbalistům tam chybí například ubytovací lůžka a restaurace.

Klub už na začátku prosince požádal město o pronájem ploch, na nichž budou věže stát. "Oficiální stanovisko rady města nám ještě nebylo doručeno, nicméně společnou snahou je zahájení stavby v co možná nejrychlejším možném termínu," uvedl tiskový mluvčí Viktorie Pavel Pillár.

Téměř roční stavba by mohla začít už po skončení sezony v červnu 2014. Termíny ale může podle Zrzaveckého posunout nový občanský zákoník, z něhož sice vyplývá "jednodušší spolupráce, ale jeho důsledky zatím nikdo nezná". "Dokumenty dá úřad dohromady nejdříve na konci prvního čtvrtletí. Smlouvy o pronájmu i o převodu by se schvalovaly na zastupitelstvu v dubnu," řekl.

Město Plzeň dalo za více než dva roky do přestavby stadionu 350 milionů korun. Kromě věží chce ještě dostavět poslední blok na jižní tribuně, který by uzavřel celý stadion. Jeho kapacita by se tak zvýšila z 11.700 míst o 500. Šlo by o investici zhruba 15 milionů korun, které zatím město nevyčlenilo.

Plzeňští fotbalisté dosud vydělali v probíhající sezoně díky účasti v Lize mistrů kolem 320 milionů korun.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat