1. dubna 2014 14:25 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nevzdáváme se, řekl Pelta o Euru 2020. Chce přestavět Eden

Stadion v Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stadion v Edenu. | foto: Mafra - Dan Materna

PRAHA Český fotbal se kandidatury na mistrovství Evropy 2020 ještě nevzdal. Chce, aby byla Praha mezi třinácti městy, které budou závěrečný turnaj hostit, a nabídl by stadion v Edenu. Oznámil to předseda asociace Miroslav Pelta.

Je to nečekaná zpráva, s níž fotbal přišel. Uzávěrka přihlášek je totiž už 25. dubna.

Do té doby musí asociace vypracovat podrobnou kandidaturu. Podmínkou pro ni je stadion pro nejméně 30 tisíc diváků, což v současné době žádný takový v zemi nesplňuje.

"V nejbližších dnech začneme jednat s vlastníky stadionu v Edenu, kteří jsou ochotní navýšení kapacity z vlastních zdrojů vybudovat," prohlásil Pelta.

Zbrusu nový Eden.

Jedné nizozemské firmě zadal analýzu okolí, jestli je vůbec reálné v Edenu tak obří akci pořádat. Jde především o infrastrukturu.

"Ta je větším problémem než kapacita stadionu. Není jednoduché to všechno stihnout zpracovat a vyhodnotit. Musíme zjistit, jestli je to vůbec technicky možné," poznamenal Pelta. "Nevzdáváme se, Euro 2020 je výjimečná příležitost."

Majitel stadionu v Edenu, což je oficiálně kladenský advokát Václav Slavíček, by musel na vlastní náklady přestavět stadion. Stát či město Praha by zase musely zajistit vhodnou infrastrukturu.

Pelta: Vše je zatím ve fázi diskuzí

"Jsou s tím samozřejmě spojeny další záležitosti jako volný pohyb osob, vízová politika atd," podotkl Pelta. "Zatím je to všechno ve fázi diskuzí, ale je mi jasné, že moc času není."

Eden je varianta B. Tou první byl Strahov, který vyžaduje kompletní přestavbu. Minulý týden však fotbal nezískal garance od státu, bez jehož přispění se revitalizace nedá udělat. Asociace by z veřejných peněz potřebovala dvě až tři miliardy korun. Proto Pelta na kandidaturu původně rezignoval.

S rekonstrukcí Strahova se však dál počítá, v plánech figuruje jakýsi národní stadion. Sloužil by nejen fotbalu, ale byl by víceúčelový například i pro atletické závody. Tribuny by byly posuvné, aby při fotbalových zápasech zakryly atletickou dráhu. Sídlo by v něm měly i Česká unie sportu a Český olympijský výbor.

Miloslav Novák