Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Nerozumíme tomu, že jsme v 21. století pořád svědky rasismu, uvedl kouč Monaka. Vrba situaci nekomentoval

Trenér fotbalistů Monaka Niko Kovač během duelu na Spartě. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Měli mít radost z vítězství, které je přiblížilo k postupu do další fáze kvalifikace Ligy mistrů. Ale zástupci Monaka, trenér Niko Kovač i obránce Ruben Aguilar, hovořili po utkání na Letné (2:0) o zcela jiných tématech. „Nerozumíme tomu, že jsme v jedenadvacátém století pořád svědky rasismu,“ shodli se.
  7:43

Hučení části fanoušků z domácího kotle na hráče tmavé pleti a především na střelce prvního gólu Auréliena Tchouaméniho v úterý večer zastínilo fotbalové dění - minimálně z francouzského pohledu.

Rasismus na Spartě. Kotel hučel na střelce, hráči pak odmítli děkovačku

Monako vyhrálo na Spartě 2:0

A zaslouženě.

„Ale po utkání jsme smutní a zklamaní z toho, čím jsme si prošli. Byl bych rád, kdyby podobné chování přestalo nejen na fotbalovém hřišti, ale na celém světě. Všichni jsme si přece rovní,“ apeloval Kovač, trenér Monaka.

V tiskovém centru na Letné hovořil za stolem, vedle něhož stojí už od začátku sezony figuríny oblečené v černých trikách s červeným nápisem: Ne rasismu.

Pražský klub proti nenávistnému chování dlouhodobě vystupuje a hlasitě bojuje.

„A je potřeba zdůraznit, že rasistické urážky křičelo pár jedinců, rozhodně ne celý stadion. I domácímu trenérovi jsem řekl, že za to nemůže, a proto jsme chtěli v utkání pokračovat,“ pokračoval Kovač, zatímco jeho protivník Pavel Vrba se o incidentu nerozmluvil. Nechtěl ho detailněji komentovat.

„Atmosféra byla napjatá,“ popisoval obránce Ruben Aguilar. „Trenér nám opakoval, ať se soustředíme jen na fotbal. Ať odpovíme výkonem na hřišti.“

„Kluci byli o přestávce v kabině smutní, naštvaní, zklamaní. Byly tam horlivé diskuse a já se snažil jako trenér i jako člověk celou situaci především uklidnit. Pro nás všechny je strašně složité takovým věcem porozumět,“ podotkl Kovač, legenda německé bundesligy a bývalý trenér Chorvatska či Bayernu.

„Když někomu vrazíte facku, možná ho to bude jeden den bolet, ale slova dokážou ublížit mnohem víc, zanechá to ve vás mnohem větší jizvu. Jsem opravdu pyšný na to, jak hráči celý moment ustáli, jak to zvládli.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat