![]() |
Prestižní anketa Zlatý míč vznikla v roce 1956 z popudu redaktorů časopisu France Football. Ti ve stejném období iniciovali i vznik Poháru mistrů evropských zemí, předchůdce Ligy mistrů. "Fotbal prožíval boom, ty myšlenky se ujaly okamžitě," popisuje fotbalový historik Miloslav Jenšík.
Fotbalová oceněníV ZAHRANIČÍ NEJLEPŠÍ FOTBALISTÉ FIFA V ČESKU ZLATÝ MÍČ ČR Čeští fotbalisté ve Zlatém míči |
"Ohlas byl velký především v západní Evropě, byť, měřeno dnešníma očima, je to nesrovnatelné," dodává. Jaký měla anketa dopad v Československu, dokumentuje vzpomínka legendárního Josefa Masopusta, který ji ovládl v roce 1962. Jeho slova působí jako závan starých časů.
"V té době tady nikdo nesměl vyčnívat, tak proč by se mělo oslavovat, že se nějaký Masopust stal nejlepším fotbalistou Evropy. Když mě vyhlásili, v novinách vyšly maximálně krátké dvojsloupky. Titulek, že Masopust má Zlatý míč?
Ani náhodou. Když ale rok po mně vyhrál anketu Lev Jašin z tehdejšího Sovětského svazu, všichni se mohli zbláznit. Jenže novináři za to nemohli, museli plnit příkazy strany a vlády," pokyvuje hlavou slavný fotbalista.
Přesto na tu dobu nevzpomíná s hořkostí. "Byl jsem prvním hráčem z tehdejších socialistických zemí, který tu cenu získal," těší muže, který se zařadil za předchozí vítěze ankety Matthewse, Di Stéfana, Kopu, Suareze a Sivoriho.
O výsledcích ankety rozhodovali novináři. Do roku 1995 musel být hráč Evropanem, aby mohl být nominován. Takže třeba Pelé nebo Maradona neměli šanci.
"O jejich umění nikdo nepochyboval, celý svět je v dané době uznával jako nejlepší fotbalisty, ale měli prostě smůlu," konstatuje historik Jenšík.
Po roce 1995 už anketa France Footballu zahrnovala hráče působící v evropských klubech, takže Zlatý míč mohl získat George Weah z Libérie.
Od roku 2007 už jde o fotbalisty bez rozdílu kontinentů. "Stále hlasovali novináři, ale z celého světa, jejich počet se rozšířil na 96. Podmínkou bylo, že jejich země se v minulosti musela zúčastnit světového šampionátu," líčí Stanislav Hrabě, redaktor deníku Sport, který od roku 1994 hlasuje za Česko.
V roce 1991 začala mezinárodní federace FIFA udělovat cenu Hráč roku, hlasovali reprezentační trenéři a od roku 2004 i kapitáni národních týmů. "Činovníci FIFA si uvědomili, že oni jsou hlavní orgán světového fotbalu, měli pocit, že jim něco uniká," přibližuje Hrabě.
Masopust: Tenhle krok vítám
Loni v létě se obě konkurenční ankety spojily v jednu, dohodu o sjednocení podepsali šéf fotbalové federace FIFA Sepp Blatter a vydavatelka časopisu France Football Marie-Odile Amauryová. "Pan Blatter chce mít všechno pod kontrolou a to se mu podařilo," shodují se Jenšík a Hrabě.
V prvním ročníku hlasovalo 208 novinářů z členských zemí FIFA, stejný počet reprezentačních koučů a 208 kapitánů národních týmů. "Tenhle krok vítám, někdy se totiž stalo, že vítězové byli různí. Tohle fotbalu pomůže," má jasno Josef Masopust.