Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novinář přirovnal Němce Schweinsteigera k Hitlerovi

Sport

  12:30
BERLÍN - Povedenými výkony v předchozích fázích světového šampionátu si němečtí fotbalisté vysloužili mnoho přirovnání ke slavným postavám německé minulosti. To, které použil jihoafrický novinář v listu Sowetan před středečním semifinálovým zápasem se Španělskem, však Němcům vyrazilo dech. Záložníka Bastiana Schweinsteigera totiž označil za nového vůdce s aurou Adolfa Hitlera. Za srovnání s nacistickým diktátorem se později omluvil.

Schweinsteiger. foto: ČTK

Žurnalista Kgomotso Mokoena hráče Bayernu Mnichov podle německého tisku charakterizoval slovy: "Velení převzal nový 'vůdce' s pracovitostí Stefana Effenberga a strach vzbuzující aurou Adolfa Hitlera." Nezůstalo ale jen u toho. O německém týmu psal jako o mladých vojáčcích na hraní a dohnat španělské fotbalisty přirovnal ke snaze chytit teroristu Usámu bin Ládina.

Vedení německého fotbalového svazu nechtělo tyto výroky nijak komentovat. "Plně se soustředíme na semifinále se Španělskem. Všechny ostatní rušivé šumy nás nezajímají," prohlásil mluvčí svazu Harald Stenger před zápasem, v němž nakonec německé mužstvo prohrálo 0:1 a v sobotu si zahraje s Uruguayí o bronzové medaile.

Německo - Srbsko (Schweinsteiger utěšuje Podolského).

Pobouřily ale Ústřední radu Židů v Německu, která je označila za hloupé a nevkusné. "Přál bych si, aby to ty noviny uvedly na pravou míru. Německé národní mužstvo nám všem připravilo mnoho radosti a neměli bychom si to nechat pokazit takovými hloupostmi," prohlásil viceprezident rady Dieter Graumann.

"Bylo to myšleno jen jako hra se slovy," vysvětlil Mokoena serveru Welt Online. "Nechtěl jsem tím Bastiana Schweinsteigera skutečně nijak urazit. To nebyl můj cíl. Pokud jsem to udělal, omlouvám se mu," dodal jihoafrický novinář, který uznal, že to možná trochu přehnal.

Nebylo to nicméně poprvé, kdy tisk v JAR během šampionátu připomněl Němcům jejich neslavnou minulost. Už před osmifinálovým duelem s Angličany napsal jihoafrický list Sunday Times, že se Německo a Anglie připravují na třetí světovou válku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat