Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otřes na svazu. Šéfkou komise rozhodčích je Damková

Sport

  16:07aktualizováno  17:13
PRAHA - Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky odvolal komisi rozhodčích v čele s jejím předsedou Luďkem Macelou. Novou předsedkyní byla jmenována Dagmar Damková, která je členkou komise rozhodčích UEFA. Bývalá sudí byla zároveň pověřena sestavením nové komise.

Dagmar Damková. foto: ČTK

Výkonný výbor měl prý delší dobu výhrady ke koncepci práce komise, které vedly k tomu, že po dnešním návrhu člena výboru za ligové kluby a majitele Viktorie Plzeň Tomáš Paclíka výbor komisi odvolal. Pro odvolání bylo osm hlasujících, proti čtyři.

"Je to reakce na to, že Dagmar Damková byla zvolena do komise rozhodčích UEFA, což je zvláště pro ženu unikátní post. A všude v Evropě bývá pravidlem, že člen komise rozhodčích UEFA je také v komisi rozhodčích své země," odůvodnil rozhodnutí výboru místopředseda asociace Jindřich Rajchl.

"Navíc byla o činnosti rozhodčích dlouhodobá diskuse. Zvláště ke koncepční práci komise a její nedostatečné přípravy listiny rozhodčích pro FIFA. To vyvrcholilo dnešním vyslovením nedůvěry," dodal s tím, že nejvíce námitek bylo k práci sekretáře komise Josefa Kruly.

Odvolání komise vyvolalo na půdě výkonného výboru bouřlivou reakci, neboť někteří členové byli proti takto rychlému rozhodnutí. "Je to zásadní změna, o to více v rozehrané soutěži. Zvláště když nevím o tom, že by byly problémy s tendenčně řízenými zápasy. O tak zásadní věci by se nemělo jednat, když to dopředu není stanovené jako bod jednání. Přijde mi to značně nestandardní," uvedl místopředseda asociace za ligu Dušan Svoboda.

Navrhoval prý, aby se jednání o komisi rozhodčích přesunula na další zasedání po valné hromadě jako řádný bod programu. "To ale nebylo vyslyšeno. Mám určitý názor, proč se tak stalo, ale to bych jen spekuloval.

Mám každopádně pocit, že tímto krokem byl profesionální fotbal zatažen do předvolebního boje o předsedu asociace. Jde o znásilnění profesionálního fotbalu," dodal.

Musíme využít toho, že máme osobnost typu Damková

Zároveň odmítl, že by měl námitky proti jmenování Damkové. "Její jmenování zpochybňovat nechci. Jediné, za co bojuji, je, že byl ignorován názor ligových klubů a že je to zavádějící," řekl Svoboda, který proto svolal na čtvrtek mimořádné zasedání ligového shromáždění. "Pokud většina klubů vyjádří s touto změnou souhlas, jako téma to pro mě přestává existovat. Jen chci, aby byl vyslyšen názor těch, kterých se to týká," dodal.

Podle Rajchla, který kandiduje na předsedu FAČR, měl profesionální fotbal šanci svůj názor vyjádřit. "Samotný návrh přišel od profesionálního fotbalu. Ten má navíc ve výkonném výboru čtyři zástupce, takže nelze říkat, že se k tomu nevyjádřil. A ligové kluby by neměly zasahovat do rozhodování o složení komise rozhodčích," řekl.

Rajchl odmítl, že by šlo o důsledek předvolebního boje o post předsedy. "Nevidím v tom žádný předvolební boj. Kdybychom to nechali až po volbě předsedy, tak by se zase říkalo, že je to úlitba za volební hlasy. K té změně by časem stejně muselo dojít, ať už se předsedou stane kdokoli. Musíme využít toho, že tu máme osobnost, jako je Dagmar Damková, která má úžasnou reputaci u médií, kolegů rozhodčích i UEFA," uvedl Rajchl.

Dosavadní šéf komise rozhodčích i jeho nástupkyně nechtěli náhlou změnu komentovat. "Zatím neznám důvod, vyjádřím se později," řekl Macela. "Oficiálně nemám nic potvrzeno," uvedla Damková.

Šedesátiletý Macela byl předsedou komise rozhodčích od roku 2006. Stejnou funkci vykonával již v letech 1997 až 2001, kdy byl zároveň místopředsedou a generálním sekretářem svazu.

Šestatřicetiletá Damková na začátku srpna ukončila kariéru rozhodčí poté, co byla zvolena do komise rozhodčích UEFA. Původně se rozhodla kandidovat na předsednický post FAČR, v sobotu však kandidaturu stáhla. V profesionálních mužských soutěžích se pohybovala od roku 2003. Celkem v první lize odřídila 45 utkání a na mezinárodní scéně 101 duelů ženského fotbalu včetně finále olympijských her, mistrovství Evropy a Ligy mistryň.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...