Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ovace pro Damkovou. Hráč Boleslavi chtěl dres

Sport

  20:21
MLADÁ BOLESLAV - I když fotbalisté Mladé Boleslavi porazili Slovácko 1:0, největší ovace si po utkání užila Dagmar Damková. První a zatím jediná žena, která pískala první ligu mužů, ukončila v 36 letech rozhodcovskou kariéru. Vřelost, s jakou jí aplaudovali hráči, diváci i její kolegové byla vypovídající. "Takové rozloučení jako já už žádný jiný rozhodčí mít nebude," uvědomovala si členka komise rozhodčích UEFA.

Dagmar Damková se loučí s kariérou rozhodčí. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Jak se vstřebává pocit, že už žádný další zápas nepřijde?
Ještě bude chvíli trvat, než mi to dojde. Vůbec jsem nevěděla, co tady vytvoří moji kolegové. Nevěděla jsem o tom dopředu a byla jsem z toho moc mile překvapená. Slzy byly na krajíčku. Neukáply, ale musela jsem se snažit je zadržet.

Snažila jste si rozlučkový zápas užít?
To ano. I když obvykle nedávám moc karet, dnes jich bylo sedm. Prostě jsem si to opravdu užila se vším všudy. Byla jsem ráda, že jsem se rozloučila zrovna tady, mohla jsem si vybrat i svoje asistenty.

Lišila se nějak vaše příprava na poslední ligové vystoupení?
Týden jsem ležela v posteli s virózou a nebyl čas nad tím přemýšlet. Říkala jsem si v nadsázce, že bude hlavní, abych neumřela na hřišti. Až v neděli ráno jsem si uvědomila: Tak je to tady.

Dagmar Damková se loučí s kariérou rozhodčí.

Na co budete vzpomínat nejvíc?
Asi na konec. Ten je fakt úžasný. A na všechny zápasy, které se povedly. Když odcházíte z hřiště a diváci vám tleskají, je to úžasný pocit. Z mezinárodních zápasů hlavně na zákulisí. Když jsme se sešly na pokoji v hotelu všech patnáct rozhodčích z celého světa a všechno probíraly. A to už teď nebude.

Litujete, že jste na nějakou metu nedosáhla?
Kdyby mi někdo řekl na začátku kariéry, že se tohle všechno povede, odvětila bych mu, že je blázen. Všichni mi předhazovali, že se nepovedlo pískat finále mistrovství světa, ale už z principu přece jeden rozhodčí nemůže mít všechno.

Co vám pověděli hráči na rozloučenou?
Po utkání přišli skoro všichni, dali mi pusu a popřáli hodně štěstí v další kariéře. Adrian Rolko (kapitán Ml. Boleslavi - pozn. red.) byl vtipnej... Chtěl si měnit dres. (směje se)

A reakce diváků?
Prý odchází nejlepší český rozhodčí. Jeden povídal, že po sudích chce normálně házet rajčata, ale dnes je to na aplaus.

Kdy bude další žena pískat první ligu?
Byla bych ráda, aby se to stalo, ale bude to chvíli trvat.

Křišťálová lupa 2011

Vyloučíte možnost, že byste se k pískání ještě vrátila?
Jde o to, jestli tady cesta k návratu vůbec je. Vemte si Schumachera ve formuli. Vrátil se a už to není pravý ořechový. Když z toho člověk vypadne, je to pak těžké.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...