Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Panenka o Rosickém: Byl o pět, šest tahů napřed. Nástupce? Toho bohužel nevidím

Sport

  6:00
PRAHA - Ve své době platil Antonín Panenka za výjimečně šikovného záložníka, který dokázal na soupeřovu obranu vždy vymyslet něco speciálního. A podobné dovednosti viděl mistr Evropy z roku 1976 také v Tomáši Rosickém, který v sedmatřiceti letech ukončil ve středu svoji profesionální kariéru.

Tomáš Rosický se synem Tomášem. foto: ČTK

„Myslím, že nikdy nedokázal kvůli zraněním rozvinout svůj potenciál naplno. Kdo ví, třeba by byl vůbec nejlepším hráčem v Evropě, potenciál měl obrovský,“ oceňuje Panenka v rozhovoru pro LN a Lidovky.cz kvality bývalého reprezentačního kapitána, který vybojoval s národním týmem bronz na ME 2004.

LN Co si o rozhodnutí Rosického ukončit kariéru po podzimní části první ligy myslíte? Sám Rosický odchod zdůvodnil tím, že už neměl sílu a vůli začít zimní přípravu.
To se mu nedivím, po těch všech peripetiích, které měl. Pořád se snažil se z toho všeho dostat a pořád se mu to nedařilo, takže se dá chápat, že jednou už si řeknete dost a skončíte. Je na něm vidět, že by chtěl hrát ještě dál, chtěl něco dokázat, bohužel jeho tělo říká ne. Je vždy škoda, že musíte končit kvůli tomu, že tělo už nemůže a nakonec se zlomí také mysl.

Tomáš Rosický se jako hráč loučí se stadionem na Letné.
Syn Tomáše Rosického Tomáš by mohl pokračovat ve šlépějích svého otce.

LN Přitom na podzim, i během toho mála, co stihl odehrát, vždy na hřišti vyčníval…
Pořád byl o několik pater výše než všichni v naší lize. I když tolik netrénoval. Pořád to má v noze i hlavě. To, že se rozhodl skončit a definitivně upřít svoji pozornost jinam, je ale myslím rozumné. Smutné, ale rozumné.

LN Domníváte se, že bude ve Spartě pokračovat ve funkcionářské pozici, jak by on sám chtěl?
To je otázka pro něj a vedení klubu, aby šlo o výhodné spojení pro obě strany. Aby jej to bavilo a nebyl ve vedení jen pro to, že se jmenuje Tomáš Rosický. Celý život se věnoval jen fotbalu, takže je předpoklad, aby u něj zůstal. Myslím, že Sparta ho nebude chtít jen tak pustit.

LN Něco jako vaše spojení s Bohemkou?
Dá se to tak říct. Tomáš má výhodu v tom, že ho všichni znají, že je jeho jméno aktivní, takže je třeba jej nyní, jak se říká, prodat. Když přijde za Spartu na nějaké jednání s potencionálním velkým sponzorem, tak tomu dodá určitý lesk, punc.

LN Když byste měl zhodnotit Rosického kariéru, jak na vás působí? Dosáhl maxima, kterého mohl?
Nedosáhl. Povedlo se mu hodně, hrál v Dortmundu i Arsenalu, ale myslím, že i on sám cítí, že měl na víc, pokud by ho nezrazovalo zdraví. Určitě by měl vyšší ambice a cíle. Ale bohužel zranění jej hodně limitovala.

LN Sám Rosický o tomto tématu mluvil, že na vrcholu kariéry mezi 27 a 31 lety rok a půl promarodil…
Je to tak. Bohužel. Těžko říct, kam by to dotáhl. Předpoklady k tomu, aby se stal jedním z nejlepších evropských fotbalistů, rozhodně měl. Těžko říct, jestli by si sáhl na Zlatý míč, nebo byl v nominaci. Nebo co by případně ještě dokázal vyhrát. Nebýt zranění, mohl být Tomáš hodně vysoko. Možná i na úplně špici.

LN S ohledem na všechny jeho peripetie se zdá být skoro zázrak, že za reprezentaci odehrál 105 zápasů.
Souhlasím, ukazuje to, že šlo o výjimečného hráče a také to, že kdyby byl zdravý, tak dneska byl na prvním místě v reprezentačních startech za Českou republiku. Naprosto jednoznačně.

LN Vybavíte si nějaký moment jeho kariéry, který vám utkvěl v paměti?
Konkrétní duel asi ne, ale když to vezmu obecně, vždy jsem na něm obdivoval jeho utajené přihrávky a hlavně fakt, že chtěl hrát vždy v první řadě dopředu. Byl obrovsky rychlý s míčem, mohl projít kolem tří protihráčů tak, že si toho málem ani nevšimli, v tom byl geniální.

LN Hodně fanoušků okouzloval svojí šajtlí…
Na tu jsem zapomněl. To, co s ní uměl, jak ji používal, to se dneska už nevidí. Jediné, co by mu člověk mohl trošku vytknout, že nedával příliš gólů. Přitom střelu měl vynikající. Do zakončení se ale nedostával asi tolik, kolik mohl a měl. Kdyby dával více branek, tak byla jeho cena ve fotbalovém světě ještě větší.

LN Vidíte v současné době v českém fotbale nástupce Tomáše Rosického?
Bohužel nevidím. Je tady pár mladých a šikovných kluků, kteří mají určité předpoklady. Problém je, že zas takový přehled nemám, protože když jsou ti mladí lepší než vrstevníci, tak ještě před plnoletostí odcházejí do zahraničí. Takové hráče je těžké posuzovat a sledovat. Přesto si myslím, že uměním a typem tady podobný hráč nyní není a dlouho nebude. Vedle Pavla Nedvěda a Petra Čecha jde o nejvýraznějšího hráče za posledních dvacet let. Opravdu škoda, že musel skončit, protože i když toho odehrál málo, tak vždy, když nastoupil, tak něco vymyslel, něco udělal. Hrozně rád jsem se na něj díval, protože kvalitní hráči jsou třeba o dvě myšlenky napřed, Tomáš byl ale o pět, šest, sedm tahů napřed, v tom byl výjimečný.

LN Mohou se mu přiblížit třeba italští krajánci Patrik Schick, Jakub Jankto či Antonín Barák, o kterých se na Apeninském poloostrově hodně mluví?
Talentovaní jsou, ale typově Rosickému podobní nejsou. Tyhle hráče do jedné škatulky dát nejde.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!