Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pavel Mokrý: Chci vědět, kdo za tím stál

Sport

  7:00aktualizováno  13:51
BRNO/PRAHA - Čtyři roky stál v čele Českomoravského fotbalového svazu a ještě déle čelil kritice za jeho neprůhledné hospodaření. Když byl před měsícem bývalý šéf českého fotbalu a dnes generální ředitel 1. FC Brno Pavel Mokrý (55) odveden v poutech k výslechu, každý měl jasno: čistka nového vedení největší sportovní organizace v zemi právě začala.

Ing. Pavel Mokrý. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Teď si Mokrý může oddechnout. Státní zástupce zrušil obvinění v případu údajného krácení daní, a přestože Mokrý nebyl stíhán, právě on se stal symbolem celé kauzy. "Chci, aby se vyšetřilo, kdo za tím vším stál," říká Mokrý.

* LN Ulevilo se vám po rozhodnutí státního zastupitelství?
Já jsem nebyl obviněn ani stíhán, takže bych o žádné úlevě ani nemluvil. Úleva je to spíš pro pana Malého. Pro mě je to takové zadostiučinění, protože celý případ je zjevně vykonstruovaný. Někdo to vymyslel včetně toho našeho teatrálního zadržení. Jsem rád, že tady ještě existuje spravedlnost. Mám z toho radost a dobrý pocit.

* LN Tušíte měsíc od svého zatčení, kdo za případem stojí?
Můžu o tom jenom spekulovat. Mám samozřejmě nějaké domněnky, ale ty říkat nebudu, protože jsem právě kvůli nim podal trestní oznámení. Chci, aby to někdo celé prošetřil.

* LN Myslíte, že původní impulz vyšel z fotbalového prostředí?
Určitě to vyšlo z fotbalového hnutí, to je jisté. Ale nemám žádné důkazy, abych mohl říct, že za tím stojí pan XY.

* LN Proč by vás chtěl někdo pošpinit?
Nedává mi to smysl, když se to rozjelo až po valné hromadě fotbalového svazu (Pavel Mokrý znovu na svoji funkci nekandidoval a jeho nástupcem se stal Ivan Hašek -pozn. red.). Kdyby se chtěl někdo zviditelnit, objevilo by se to před volbami. Ale asi to vzešlo od někoho, kdo si myslel, že ve fotbale je všechno špatně. Jen je mi divné, proč jsme byli předvedeni zrovna my tři, když nás tam tehdy působilo mnohem více. To mi dodnes nikdo nevysvětlil.

* LN Mohla kauzu rozpoutat kritika bývalého místopředsedy svazu Jiřího Kubíčka, který svaz kritizoval celé čtyři roky?
Takhle to vypadá, ale nechci nikoho předem skandalizovat. Nechám to na těch, kdo to vyšetřují. Ti všechna propojení musí rozkrýt.

* LN Zatčen jste byl 21. července. Co se od té doby dělo?
Nic. Řešilo se to jen ten den, kdy došlo k tomu teatrálnímu zadržení a já pak strávil třináct hodin ve společnosti policie. Tím to skončilo.

* LN Byl vám předložen nějaký důkaz o trestné činnosti?
Žádný důkaz ani neexistuje. Byly to všechno jenom domněnky, co by se mohlo stát, kdyby něco bylo. Byla to od začátku účelová záležitost. A proto jsem podal trestní oznámení. Pokud si říkáme právní stát, není možné beztrestně házet na někoho špínu. Nejde o mě, ale může se to stát komukoliv. Pokud si někdo na někoho něco objedná, policie se přece nemůže chovat jako najatá agentura.

* LN V jaké fázi je vaše trestní oznámení v současnosti?
Podal jsem ho minulý týden, takže je ještě brzy. Ale doufám, že se něčeho dopátrám.

* LN Poškodila vás celá aféra?
Nepochybně ano. Nejsou to věci, které by byly příjemné. A když vás takhle někdo veřejně skandalizuje, nikomu to neprospěje. Vždy zůstane určitá pachuť... Ale zase se mi alespoň vytřídili přátelé a nepřátele.

* LN Přišel jste o nějaké přátele?
O přátele určitě ne. Přišel jsem jen o ty, kteří se tak tvářili.

* LN Říkal jste, že jste podal trestní oznámení. Kvůli tomu, jak vás policie zatkla?
Zadržení je jiná věc. To prováděli policisté, kteří s celou kauzou neměli nic společného, jen dostali příkaz, aby mě zadrželi a to udělali. Ale někdo to musel vymyslet a o to jde. Znova to opakuji: celá záležitost je pět let stará a já během té doby mohl kdykoliv vypovídat. Budí to dojem, že to byla akce, která měla něco ukázat.

* LN Budete žádat odškodnění?
V tuhle chvíli bych byl rád, aby se ukázalo, kdo je za to všechno odpovědný. Pokud bych o tom v budoucnu vůbec uvažoval, věnoval bych ty peníze českému fotbalu.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...