Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Všichni se nám na kongresu FIFA smáli. Proto chce Pelta do komise sudích cizince

Sport

  11:45aktualizováno  14:00
BRNO - Kdo bude od nové sezony předsedou komise českých fotbalových rozhodčích? Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta na páteční valné hromadě nejprve prozradil, že půjde o cizince. Později potvrdil zákulisní informaci, že na uvolněné místo navrhne Michala Listkiewicze, bývalého mezinárodního rozhodčího a později předsedu polského svazu.

Miroslav Pelta. foto: ČTK

Na pátečním zasedání Pelta nejprve řekl: „Není to člověk z Česka, pracuje v komisi FIFA a má velké mezinárodní renomé. Má k Česku blízko: mluví podobným jazykem, jazyková bariéra ani odbornost nebude problém.“

Později potvrdil informaci, která už mezitím kolovala po internetu - že za nového šéfa sudích chce Listkiwicze.

FAČR dostala ocenění od UEFA za elektronizaci dokumentů

Fotbalová asociace ČR obdržela ocenění od UEFA za svůj projekt Fotbalové (r)evoluce, tedy kompletní elektronizaci dokumentů a veškeré administrativy i na úrovni nejnižších soutěží. Cenu Hattrick za nejlepší neobvyklý projekt dnes na valné hromadě FAČR předal Miroslavu Peltovi člen výkonného výboru UEFA a šéf maďarské asociace Sándor Csányi.

Kompletní elektronizace českého fotbalu začala loni 1. července. Klubům pomáhá ušetřit náklady a zároveň urychlit celý proces. Fanoušci mají krátce po utkání přístup k výsledkům všech soutěží prostřednictvím speciální aplikace Můj fotbal.

Před elektronizací museli sekretáři klubů cestovat kvůli registracím a přestupům do kanceláří FAČR, kvůli poplatkům jezdit na poštu, zápisy o utkání posílat na asociaci a provádět další finančně i časově náročné administrativní úkony.

Pro FAČR jde o další ocenění ze strany UEFA. Loni získala cenu za nejlepší Grassroots projekt Můj první gól, který slouží k náboru dětí. V roce 2012 UEFA zvolila za neobvyklý projekt program členství FAČR.

Ten jako sudí patřil mezi špičku a jako asistent mával zápasy na velkých turnajích: mimo jiné finále mistrovství světa 1990. Nyní je členem komise rozhodčích FIFA. A je známý tím, že cizí jazyky mu nedělají problém: umí anglicky, rusky, německy, maďarsky a finsky.

Jeho volba ale ještě není definitivní. Pelta Listkiewicze do funkce navrhne na následném jednání výkonného výboru, který vše musí schválit. Pak ještě rozhodnutí musí posvětit Ligová fotbalová asociace, to by ale měla být už jen formalita.

„Musíme to projednat. Ale je to správná chvíle, abychom to takto zrealizovali,“ prohlásil Pelta. „Podobnou zkušenost má devět jiných zemí. Funkce bude zásadní, nedůvěra klubů stoupala a klesala, chceme, aby se přestaly kluby ve čtvrtek zajímat kdo bude pískat a mávat. Je potřeba, abychom začali věřit.“

Co všechno má Listkiewicz za sebou? Je toho dost. Jako rohodčí působil od roku 1973, o deset let později už byl na listině mezinárodních sudích. Z pozice asistenta spolurozhodoval zápasy na několika velkých turnajích - Euru 1988, olympijských hrách v Soulu ve stejném roce, pak i na mistrovství světa 1990 a 1994.

Na italském šampionátu v roce 1990 kromě finále Německa s Argentinou mával také čtvrtfinálový zápas Československa s Německem, ve kterém federální reprezentace po porážce 0:1 vypadla.

Rozhodcovskou kariéru končil v roce 1998, o rok později už byl předsedou polského svazu. V této funkci vydržel do října 2008. Výrazně se podílel také na úspěšné kampani za polské spolupořadatelství Eura 2012.

K těmto krokům ho vede mimo jiné skandál s rozhodčími Markem Pilným a Jiřím Jechem, kteří se před ligovým zápasem Příbrami se Slavií opili. Oba byli vzápětí potrestáni, Pelta navíc chce, aby byli doživotně vyloučeni z FAČR.

„To je nepřijatelné. Kdybyste slyšeli, jak se nám na kongresu FIFA v Mexiku všechny asociace smály. To je k pláči,“ řekl Pelta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!