1. listopadu 2012 9:36 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Penaltový hrdina Sparty Čech: Vypadnout by byla ostuda

Utkání 3. kola domácího Poháru Viktoria Žižkov - Sparta Praha. Brankář Sparty Marek Čech chytá rozhodující penaltu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Utkání 3. kola domácího Poháru Viktoria Žižkov - Sparta Praha. Brankář Sparty Marek Čech chytá rozhodující penaltu | foto: ČTK

PRAHA První soutěžní zápas v dresu Sparty a hned ozdobený třemi chycenými penaltami v rozstřelu domácí pohárové soutěže. Fotbalový brankář Marek Čech si nemohl vysnít lepší premiéru v dresu letenského týmu. I když si proti druholigovému Žižkovu přál oslavit postup už po normální hrací době, nakonec byl rád i za svůj příspěvek v klíčovém rozstřelu, v němž na něm ztroskotali tři domácí hráči.

Sparta, která v normální hrací době uhrála remízu 1:1, tak v soutěži po dramatu "žije" dál. "Nejdůležitější je, že jsme postoupili, i když to bylo až na penalty, což jsme nechtěli. Ale kdybychom vypadli hned na začátku poháru, byla by to pro Spartu velká ostuda," líčil šestatřicetiletý gólman, který se po letním přestupu z Plzně ve Spartě dočkal prvního soutěžního startu v pražském týmu.

K TÉMATU

"I pro mě by bylo špatné, kdybychom vypadli hned při mém prvním zápase. To jsem nechtěl," uvedl Čech. Zápas na Žižkově pro něj byl zvláštní. Během zápasu nečelil žádné přímé střele, ale jen se díval, jak domácí ze dvou jasných šancí míří vedle. A proti gólové střele Hejného Čech neměl šanci zasáhnout. Ale před penaltovým rozstřelem prý Čech měl dost sebevědomí.

Náhralo mu, že hráči Žižkova kopali penalty špatně

"Kdybych si nevěřil, tak tři penalty asi nechytnu," smál se Čech, který uspěl v první, třetí a šesté sérii. Připustil, že mu nahrálo i to, jak špatně domácí hráči Mareš, Sloboda a Surynek s penaltami naložili. "Oni mi dali šanci a já toho využil. Kdyby to trefili šestkrát do šibenice, těžko bych s těmi penaltami něco dělal," líčil Čech. "Ale tři chycené penalty ze šesti je dost," přemítal zkušený gólman nad svojí bilancí.

V rozstřelu prý improvizoval, protože penaltové exekutory Žižkova dopředu neměl nastudované. Poradit mu nedokázal ani první brankář Sparty Tomáš Vaclík, který ve Viktorii ještě loni na podzim působil. "Chtěli jsme to s Tomášem probrat, ale kádr Žižkova se od jeho (Vaclíkova) odchodu tak obměnil, že mi moc rad dát nemohl. Zůstalo tady jen pár hráčů a ti navíc ani penalty nekopali," uvedl Čech.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?