Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petr Čech brojí proti VAR: Jak má mít brankář šanci, když se nemůže pohnout? A navrhuje řešení

Sport

  5:00
Londýn - Příchod videa do fotbalu měl přinést konec zmatků a chyb. Místo toho stihl ale naštvat snad každého fotbalistu i trenéra všude tam, kde se využívá. Opravdu se musí nyní pískat každá maličkost?

Ten, na kterého se čekalo. Brankář Petr Čech. foto: Reuters

Začalo to penaltami za jakoukoliv hru rukou, pokračuje to opakovanými pokutovými kopy. A fotbalisté toho začínají mít dost. V Premier League tak momentálně bojují za to, aby se některá pravidla upravila a videorozhodčí do hry zasahoval méně častěji.

Snad každý fotbalový fanoušek pamatuje na nedávnou kauzu pískaných her rukou, teď si sudí vzali na paškál brankáře. Podle pravidel totiž musí stát na brankové čáře do té doby, než se útočník dotkne míče. A pokud se pohne těsně před tím, kope se penalta znovu.

Petr Čech se připravuje s brankářem Mendym
Finále Evropské ligy Chelsea - Arsenal (Petr Čech smutní)

Přesně na to nedávno doplatil Lukasz Fabianski. Brankář West Hamu byl proti kopu Mateusze Kliche úspěšný. Jenže pak se do toho vložil VAR. Fabianski se prý na brankové čáře pohnul dříve, než byl zasažen míč. Výsledek? Pokutový kop se kopal znovu, tentokrát ale brankář West Hamu úspěšný nebyl.

To nadzvedlo ze židle spousty lidí, od fanoušků až po samotné hráče i funkcionáře. Na stranu brankářů se přidal mimo jiné i bývalý český reprezentační gólman Petr Čech. Bývalý strážce svatyně Chelsea či Arsenalu nechápe, proč brankáři nemají při pokutových kopech stejné podmínky jako útočníci.

11. prosince 2020 v 22:34, příspěvek archivován: 12. prosince 2020 v 21:19

„Jak má jakýkoliv brankář pokrýt plochu 7m 32cm x 2m 44 cm bez jakéhokoliv pohybu nohou, zatímco hráči střílí ze 12 yardů průměrnou rychlostí 70 mph, což míči trvá nějaké 0,35 sekundy, než překročí brankovou čáru? Je to mimo moje chápání,“ zlobil se na svém Instagramu.

Sám ale nechtěl pouze nadávat, nýbrž navrhl i jedno možné řešení. „Je lehké kritizovat, aniž byste poskytli jakékoliv řešení, takže tady jedno je: Nemůže rozhodčí sprejem udělat druhou čáru zhruba 4 stopy před brankovou čarou a penalta by se musela chytit v tomto prostoru?“ ptá se.

Po zlehčení pravidel ale nevolá sám, verdikt se nelíbil ani kouči West Hamu Davidovi Moyesovi, ač jeho tým nakonec vyhrál 2:1. „Možná by se našlo pár vlivných manažerů, kteří by mohli pomoci něco změnit,“ doufá.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat