1. července 2015 13:05 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Mourinha asi můj odchod netěší, přiznal Čech. Arsenal mu předložil nejlepší nabídku

Petr Čech zapózoval v Praze s dresem Arsenalu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Čech zapózoval v Praze s dresem Arsenalu. | foto: Reuters

PRAHA Na sobě měl zase modré triko, ale barvy Chelsea už to nebyly. Modrá byla tmavší, k tomu červené doplňky. "Zvykám si," říkal Petr Čech s úsměvem. "Ne že bych v tom i spal, ale v posledních dnech to nosím hodně."

Zvykejte si vy, s českým fotbalovým gólmanem už není spojována Chelsea, ale Arsenal, její velký rival. V pondělí pikantní přestup kluby oficiálně potvrdily, ve středu přiletěl třiatřicetiletý brankář do Prahy.

A na úpatí Petřínských sadů o svém přestupu mluvil s novináři.

Dorazili i ti s Anglie. Udělat první rozhovor s Čechem po přestupu bylo pro ně stejné terno jako výhled na Pražský hrad a kroutící se Vltavu dole ve městě. Čech odpovídal na otázky víc než dvě hodiny.

„Jestli jsem měl začít novou kapitolu, tak je na to správný čas. Myslel jsem si, že se to nikdy nestane. Těším se, až začne sezona. Teď mám sice na sobě triko Arsenalu, ale nejsilnější pocit přijde až v prvním zápase,“ vyprávěl Čech.

První zápas odehraje Arsenal zrovna proti Chelsea, vítěz Anglického poháru proti mistru ligy...
A hned příležitost získat v novém klubu první trofej. Superpohár.

Nic to s vámi nedělá?
Bude to pro mě zvláštní zápas, to jo. Hrát proti týmu, kde jsem strávil jedenáct let a za pár týdnů stojím proti. Ale takové chvíle fotbal přináší. Možná je výhodou, že to budu mít za sebou, budu mít klid, budu se moc soustředit na další práci. Nikdo se mě pořád nebude ptát, jaké to bude, až přijde zápas s Chelsea.

Jak na váš odchod reagovali fanoušci a spoluhráči z Chelsea?
Za poslední týden jsem dostal spoustu pozitivních zpráv od fanoušků i bývalých spoluhráčů, i nových spoluhráčů. Věřím, že to, co jsem zanechal v Chelsea, tak oni dokážou ocenit.

Negativní reakce nebyly?
Opravdový fanoušek pochopí a ocení minulost, co jsem pro klub udělal. Vždycky se najde pár negativních, nemyslím si, že to jsou praví fanoušci Chelsea.

Trenér Mourinho vás pustit nechtěl a zvlášť ne do Arsenalu, s jejímž trenérem nemá zrovna vřelé vztahy. Jak vás vyprovodil on?
José má velký respekt k majiteli klubu, ten měl hlavní slovo. Jestli spolu o mně mluvili, to nevím, to není moje věc. Romanu Abramovičovi jsem řekl, že bych rád přestoupil do Arsenalu, řekl jsem mu důvody. Chci mu poděkovat, že mi to umožnil.

A Mourinho reagoval jak?
Mluvili jsme spolu. On musel udělat rozhodnutí a vybrat si gólmana číslo jedna. I já jsem musel udělat rozhodnutí a vybrat si nový tým. Na našem vztahu to nic nemění, naše spolupráce má za sebou neuvěřitelné výsledky. Já jsme byl rád, že jsem mohl fungovat v jednom z nejlepších klubů na světě pod jedním z nejlepších trenérů. Teď se naše cesty rozcházejí, budeme soupeři. Asi ho to netěší, chtěl, abych zůstal. Na druhou stranu si vážím, že v průběhu sezony ukázal, že má ke mně respekt a že ví, co jsem pro Chelsea udělal.

Kdy vás poprvé kontaktoval Arsene Wenger, trenér Arsernalu?
Všechno se seběhlo poměrně rychle. Arsenal hrál finále poháru, nikdo přestupy do konce sezony neřešil. Povedlo se to díky korektnímu jednání obou stran. Chci poděkovat i Chelsea a Romanu Abramovičovi, který měl hlavní slovo.

Jaká byla reakce ruského majitele Chelsea, když jste mu řekl, že chcete do Arsenalu?
Detaily jsou osobní. Ale jeho charakterové vlastnosti vystihuje, co všechno pro Chelsea udělal. A jak přistoupil ke mně, tak toho si moc vážím.

Co vám z Chelsea bude chybět nejvíc?
Víte, nad tím jsem ještě nepřemýšlel, to ukáže čas. Nemůžu zapomenout na jedenáct úžasných let. Budu si je pamatovat do konce života. Věřím, že to, co jsem dokázal s Chelsea, se mi podaří i s Arsenalem.

Arsenal má pověst klubu, který dlouho nic nevyhrál. Myslíte si, že má opravdu kádr na to, abyste s ním vyhrával trofeje jako s Chelsea?
Kdybych tomu nevěřil.... Má ambice, vždyť v posledním roce dvakrát za sebou vyhrál Anglický pohár, to je velmi ceněná trofej. Tým vyhrávat umí. V poslední sezoně hrál výborně, doplatil na špatný začátek a chyběl jen krůček, aby v boji o titul byl až do konce. Věřím, že ten krůček jsme schopní udělat v příští sezoně.

Je schopen po jedenácti letech vyhrát Premiere League?
Nebyl bych upřímný, kdybych řekl, že si to nepřeju.

Když jste měl v roce 2003 za sebou první rok angažmá v Rennes, Arsenal vás chtěl. Jak tenkrát byl přestup blízko?
Zmařilo ho jediná věc, pracovní povolení. Nebyli jsme součástí Evropské unie, bylo mi dvacet jedenadvacet. Podmínky byly nastavené tak, že jsem je jen těžko mohl splnit. Další rok už jsme v Unii byli a problém s pracovním povolením odpadl.

Nemrzí vás, že do Arsenalu to nevyšlo už tenkrát?
Ve své kariéře bych neměnil ani minutu, ani to špatné, ani to dobré.

Jak se vám teď změní život? Stěhujete se blíž k tréninkovému centru Arsenalu? Dosud jste bydlel blízko místa, kde se připravuje Chelsea.
Stěhuju se, abych to měl blíž. Nastupuju druhý týden v červenci, pár tréninků v Londýně, pak letíme na turnaj do Singapuru.

Měl jste vedle Arsenalu i další konkrétní nabídky?
Měl, ale když do hry vstoupil Arsenal, byla to jasně nejlepší nabídka. A to nemluvím o penězích.

Co vás tedy zaujalo?
Arsenal přišel a ukázal, jak o mě stojí. Nabídl projekt, co by chtěl dokázat. Pro mě jasně nejlepší nabídka. A taky důležitý byl fakt, že mám možnost pokračovat v Premier League. Fotbalové důvody byly zásadní.

Petr Čech definitivně po 11 letech opustil anglického šampiona Chelsea a 26....
Petr Čech definitivně po 11 letech opustil anglického šampiona Chelsea a 26....

Jaká je vize Arsenalu?
Nerad bych o tom hovořil, to jsou interní věci. Uvidíte za pár let, jestli se naplnila. Je to projekt, který je v souladu s mými osobními ambicemi, klub má chuť pracovat, vyhrávat, postupovat dopředu.

Chybí tři dva zápasy k překonání rekordu v Premier league v počtu odchytaných zápasů s čistým kontem. I to vás láká?
Ale to nebyl hlavní důvod. Když se mi to podaří, bude to velké osobní ocenění. Já ani nevím, kolik mi chybí. Každý týden je to jinak. Někdo říká sedm, někdo tři. Já víc než individuální ocenění chci týmové trofeje. Ty se počítají. Když rekord neudělám a budeme vyhrávat, budu spokojený. 

On-line reportáž | HOKEJ

Kanada - Finsko
1 : 3
59:08
Oddechový čas pro Kanadu.
59:08
Finové se netakticky osvobozují za cenu icingu.
59:02
Reinhartova střela sražena vedle.

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)