Plzeň doma skolila Bohemians a je šestá, Slavia po remíze vede o osm bodů

Zleva Šimon Falta, Pavel Bucha a Jean-David Beauguel z Plzně. foto: ČTK

Plzeň - Fotbalisté Plzně ve 20. kole první ligy doma porazili 3:1 Bohemians 1905. Utkání v závěru první půle gólově otevřel Joel Kayamba, po změně stran zvýšili Pavel Bucha a Jean-David Beauguel z penalty. Porážku Pražanů těsně před koncem zmírnil Matěj Pulkrab. Jeho spoluhráč Josef Jindříšek neproměnil pokutový kop za stavu 1:0 pro domácí. Viktoria v nejvyšší soutěži zvítězila po dvou duelech a poskočila na šesté místo. „Klokani“ prohráli po čtyřech kolech a jsou dvanáctí.
  17:34

„Pro nás cenné vítězství. Otevřený zápas, velmi slušný výkon Bohemky,“ řekl plzeňský trenér Adrian Guľa na on-line tiskové konferenci. „Klíčový moment druhého poločasu byla chycená penalta Jindrou Staňkem. Mužstvo na to dokázalo správně reagovat a vyhrát zápas s velmi sympatických soupeřem,“ doplnil slovenský kouč.

Domácí začali aktivně, Šulc hlavičkoval nepřesně a Beauguel v nadějné pozici promáchnul. Bohemians pak hru vyrovnali a Plzeň do ničeho nepouštěli. Ve 29. minutě ale Pražany podržel brankář Le Giang, který zneškodnil Šulcovu střelu. Na druhé straně Vondra po závaru v šestnáctce zamířil těsně vedle. Branku hostů zase minuli Kalvach tečovaným pokusem a Šulc po Beauguelově patičce.

Trenér Plzně Adrián Guľa.
Utkání 20. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905,...

20. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Slavia Praha 1:1 (0:1)

Branky: 64. Mareš - 43. Oscar. Rozhodčí: Zelinka - Vodrážka, Hurych - Lerch (video). ŽK: Heidenreich, Vondrášek, Fortelný, Řezníček - Bah. Bez diváků.

Teplice: Čtvrtečka - Vondrášek, Mazuch, Heidenreich (54. Gabriel), Černý - Jukl, Fortelný - Žitný (90.+2 T. Kučera), Trubač (54. Radosta), Moulis (76. Macej) - Mareš (76. Řezníček). Trenér: R. Kučera.

Slavia: Kolář - Bah (46. Olayinka), Kúdela, Deli, Bořil - Hromada, Traoré (65. Stanciu) - Masopust, Beran (65. Provod), Oscar - Lingr (54. Kuchta). Trenér: Trpišovský.

Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 3:1 (1:0)

Branky: 43. Kayamba, 61. Bucha, 65. Beauguel z pen. - 87. Pulkrab. Rozhodčí: Ginzel - Pečenka, Ratajová - Klíma (video). ŽK: Kalvach, Kaša - Ljovin. Bez diváků.

Plzeň: Staněk - Havel, Kaša, Brabec, Limberský - Bucha, Kalvach, Šulc (75. Čermák) - Kayamba (81. Matějka), Beauguel (75. Ondrášek), Falta (81. Mihálik). Trenér: Guľa.

Bohemians: Le Giang - Hůlka, Krch, Jindřišek (62. Bartek) - Dostál (62. Novák), Květ (76. Necid), Ljovin, Vaníček (76. Kosek), Vondra - Hronek (86. Keita) - Pulkrab. Trenér: Klusáček.

MFK Karviná - Slovan Liberec 1:1 (0:0)

Branky: 60. Herc - 57. Rondič. Rozhodčí: Hrubeš - Kotalík, Mikeska - Machálek (video). ŽK: Bartošák (Karviná). Bez diváků.

Karviná: Bolek - Jursa, Dramé, Šindelář, Mazáň - Herc, Smrž (62. Čmelík) - Tavares (81. Janečka), Ostrák (67. Mangabeira), Bartošák (67. Mikuš) - Papadopulos (81. Haša). Trenér: Jarábek.

Liberec: Knobloch - Fukala, Jugas, Chaluš, Mikula - Purzitidis, Sadílek - Pešek (78. Nečas), Mara (65. Rabušic), Mosquera - Rondič (82. Faško). Trenér: Hoftych.

Dynamo České Budějovice - SFC Opava 0:1 (0:0)

Branka: 88. Březina. Rozhodčí: Petřík - Vlček, Váňa - Pechanec (video). ŽK: Králik - Čvančara, Dedič, Helešic. Bez diváků.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Králik, Havel, Novák - Čavoš (77. Valenta), Javorek - Mészáros (46. Diop), Alvir (77. Vais), Mršič - Ledecký (16. Brandner). Trenér: Horejš.

Opava: Fendrich - Březina, Kulhánek, Didiba - Mondek (89. Hrabina), Tiéhi, Nešický, Hellebrand (74. Řezníček), Helešic - Smola (78. Dedič), Čvančara (89. Rataj). Trenér: Skácel.

Hrálo se v sobotu:

Fastav Zlín - Sparta Praha 0:3 (0:2)

Branky: 20. Karabec, 36. Hancko z pen., 50. Kozák. Rozhodčí: Orel - Kříž, Šimáček - Marek (video). ŽK: Jawo - Pavelka, Vitík, Kozák, Ladislav Krejčí II, Ladislav Krejčí I. Bez diváků.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Buchta, Matejov (64. Fantiš) - Hlinka (46. Dramé), Conde, Janošek - Jawo, Poznar (86. Toutou), Janetzký (64. Martínez). Trenér: Páník.

Sparta: Nita - Wiesner, Vitík, Čelůstka, Hancko - Plavšič (89. Polidar), Pavelka, Karabec (77. Souček), Ladislav Krejčí II, Ladislav Krejčí I (89. Hanousek) - Kozák (84. Novotný). Trenér: Vrba.

1. FK Příbram - 1. FC Slovácko 1:4 (0:2)

Branky: 72. Voltr z pen. - 11. Hofmann, 23. Kliment z pen., 70. Petržela, 90. Jurečka. Rozhodčí: Berka - Kubr, Novák - Ginzel (video). ŽK: Vilotič, Kvída (oba Příbram). ČK: 15. Navrátil (Slovácko). Bez diváků.

Příbram: Kočí - Laňka, Kvída, Tregler, Vilotič (46. Svoboda), Cmiljanovič (29. Rezek) - Lalkovič (67. Vávra), Pilík (63. Januška), Nový (46. Antwi) - Zorvan - Voltr. Trenér: Horváth.

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann (88. Šimko), Kadlec, Kalabiška - Petržela (77. Divíšek), Havlík, Kohút (62. Daníček), Sadílek (88. Cicilia), Navrátil - Kliment (62. Jurečka). Trenér: Svědík.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0)

Branka: 90.+2 Chytil. Rozhodčí: Proske - Paták, Leška - Lerch (video). ŽK: Mihalík - Dreksa, Pachlopník. Bez diváků.

Olomouc: Mandous - Radek Látal (78. Zahradníček), Poulolo, Beneš, Zmrzlý - Sladký - Hála (64. Mihalík), Breite (64. Nešpor), González, Daněk (78. Yunis, 85. Hubník) - Chytil. Trenér: Radoslav Látal.

Brno: Šustr - Pernica, Dreksa, Šural - Štepanovský (75. Záhumenský), Bariš (68. Pachlopník), Vaněk (87. Hlavica), Sedlák, Moravec - Hladík (67. Přichystal), Růsek. Trenér: Dostálek.

FK Pardubice - Baník Ostrava 3:2 (1:0)

Branky: 41. Jeřábek, 74. Čihák, 87. Huf - 75. Tetour, 90.+1 Stronati. Rozhodčí: Franěk - Hrabovský, Hock - Julínek (video). ŽK: Toml, Ewerton (oba Pardubice). Bez diváků.

Pardubice: Boháč - Prosek, Čihák (81. Šejvl), Toml, Surzyn - Jeřábek - Cadu (57. Ewerton), Tischler, Hlavatý (81. Solil), Kostka - Černý (67. Huf). Trenér: Novotný.

Ostrava: Laštůvka - Fillo, Pokorný, Stronati, Ndefe - Buchta (55. Sor), Mena (46. Zajíc), Kaloč (70. Drozd), Tetour, Holzer (80. Juroška) - Šašinka (80. Svozil). Trenér: Kozel.

Hrálo se v pátek:

FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:1)

Branky: 37. Kratochvíl - 16. Šimek. Rozhodčí: Marek - Caletka, Antoníček - Hrubeš (video). ŽK: Martinec - Malínský. Bez diváků.

Jablonec: Hanuš - Holík, Martinec, Zelený, Krob - Považanec - Kratochvíl, Kubista, Schranz (73. Pleštil), Jovovič (90. Podaný) - Doležal. Trenér: Rada.

M. Boleslav: Diviš - Douděra, Šimek, Křapka, Preisler - Takács, Dancák - Malínský (67. Skalák), Ladra (73. D. Mašek), Zmrhal (90.+4 Jakub Klíma) - Škoda (68. Drchal). Trenér: Jarolím.

Plzeňští otevřeli skóre ve 43. minutě. Po špatné souhře Krcha s Le Giangem se odrazil míč ke Kayambovi a ten snadno trefil odkrytou branku. Křídelník z Konga se v nejvyšší soutěži trefil poprvé od července 2019. „Já na ten gól dlouho čekal, takže jsem rád, že to tam konečně padlo. Bylo to do prázdné brány, ale gól je gól,“ uvedl Kayamba.

Západočechům nevyšel vstup do druhého poločasu a kapitán Brabec na hranici šestnáctky fauloval Vaníčka. Sudí Ginzel nejprve nařídil přímý kop, ale po upozornění od videorozhodčího Klímy původní verdikt změnil a odpískal pro Bohemians penaltu. Kapitán Jindřišek, jenž před týdnem oslavil 40. narozeniny, však pouze nechal vyniknout gólmana Staňka. Jindřišek neproměnil penaltu v ligovém duelu na hřišti Plzně také v březnu 2019.

„Musím říct, že jsem byl rozhodnutý, kam půjdu. Už před zápasem jsem to studoval i mi k tomu pomohl spoluhráč Milan Havel, takže to zase byla týmová práce,“ přiznal Staněk.

„Penalta je vždycky o psychice, tu v tréninku v podstatě nenatrénujete. Nás to potkalo už potřetí za sebou. Je to nepříjemné, protože nás to stálo body. Už je to za námi a věřím, že tu čtvrtou dáme,“ přidal kouč Bohemians Luděk Klusáček.

Krátce poté kvůli ofsajdu Beauguela neplatila branka Buchy, který se ale dočkal regulérní trefy v 61. minutě, kdy mu do ideální pozice přistrčil míč hostující Ljovin po dobré práci Šulce.

Už za čtyři minuty vedla Plzeň 3:0. Vondra v pokutovém území podrazil bývalého beka Bohemians Havla a penaltu bezpečně proměnil Beauguel. Francouzský útočník se sedmým ligovým gólem v sezoně osamostatnil v čele týmové tabulky střelců.

Viktorii pak podržel Staněk výborným zákrokem proti Ljovinovi. V 87. minutě hosté přece jenom snížili, když akci náhradníků Necida a Keity zakončil volný Pulkrab. Plzeňští větší drama nepřipustili a doma v lize porazili Bohemians v 11. z posledních 12 utkání.

„Viděl jsem, že mužstvo neproměněná penalta trochu poznamenala. Plzeň to potrestala druhým a třetím golem a už jsme to nedokázali otočit,“ konstatoval Klusáček.

Fotbalisté Slavie remizovali v Teplicích a vedou ligu o osm bodů

Fotbalisté pražské Slavie ve 20. kole první ligy jen remizovali v Teplicích 1:1. Obhájce titulu venku v nejvyšší soutěži podruhé za sebou nezvítězil a vede tabulku už jen o osm bodů před druhou Spartou. Na těžkém terénu poslal hosty ve 43. minutě do vedení prvním soutěžním gólem v červenobílém dresu Oscar Dorley, po změně stran ale srovnal Jakub Mareš.

Slávisté navzdory nečekané ztrátě dál jako jediní v této ligové sezoně drží neporazitelnost, v nejvyšší soutěži bodovali už ve 32 zápasech po sobě. K vyrovnání vlastního rekordu jim chybí čtyři utkání. Pražané se nedokázali vítězně naladit na čtvrteční venkovní odvetu úvodního kola vyřazovací fáze Evropské ligy v Leicesteru. Tepličtí v lize nevyhráli pošesté za sebou a jsou čtrnáctí.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udělal po čtvrteční domácí bezbrankové remíze s Leicesterem hned sedm změn v základní sestavě. Ze zahajovací jedenáctky s anglickým soupeřem nastoupili jen brankář Kolář a obránci Bah, Kúdela a Bořil.

Tepličtí začali proti favoritovi, od něhož v minulých třech ligových zápasech inkasovali 13 branek, nebojácně a zahrozili už v páté minutě. Na Moulisův centr na zadní tyč těsně nedosáhl Žitný. V 19. minutě Bah přízemní střelou protáhl brankáře Čtvrtečku.

Pražané na bahnitém terénu začali výrazněji hrozit až před přestávkou. Ve 42. minutě Lingra ve velké šanci vychytal Čtvrtečka a z dorážky napálil Traoré břevno.

Z další akce už hosté udeřili. Oscar po Traorého obloučku za obranu promáchl, ale tím se paradoxně zbavil gólmana a do prázdné branky otevřel skóre. Liberijský záložník se v české lize prosadil počtvrté.

Těsně před pauzou se po střetu s Heidenreichem zranil Bah a do druhé půle ho nahradil Olayinka. Oscar byl po gólu nabuzený a ve 48. minutě se mohl prosadit znovu, Čtvrtečka však jeho hlavičku vyrazil. Krátce nato musel kvůli zranění střídat i další slávista Lingr stejně jako Heidenreich.

V 64. minutě Severočeši nečekaně srovnali. Po chybě v hostující rozehrávce potáhl míč při brejku Fortelný, našel volného Mareše a ten ze strany s přehledem překonal gólmana Koláře. Připsal si 48. ligovou branku.

V polovině druhé půle mohl Slavii vrátit vedení agilní Oscar, ale Čtvrtečka zasáhl. Trpišovský postupně poslal na trávník některé další opory a obhájce titulu stupňoval tlak. V 81. minutě si naskočil na centr Olayinka, ale znovu Teplice podržel Čtvrtečka a pomohl jim k bodu.