Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plzeňský výdělek? 266 milionů - český rekord

Sport

  9:53
PRAHA - V Lize mistrů má fotbalová Plzeň po včerejšku svůj účet už podtržený a sečtený. A je na něj velmi příjemný pohled. Ještě žádný český klub v prestižní soutěži nedokázal vydělat během jedné sezony tolik peněz, jako se to povedlo letos právě Plzni.

Plzeň - AC Milán foto: ČTK

Z pokladny UEFA putovalo na konto Viktorie 266 milionů korun. Na poslední chvíli se povedlo přivydělat si proti AC Milán. Remíza s favoritem má hodnotu desetimilionového bonusu.

Ještě není konec všem odměnám. Na další si budou muset na západě Čech počkat. K přesnému vyčíslení podílu na televizních právech dojde až po finále, které hostí příští rok Mnichov.

Už nyní je jasné, že větší poklad si neodnesla nikdy při jedné ze svých sedmi účastí v Lize mistrů ani Sparta, i když se jí třikrát podařilo postoupit do osmifinále a pod vedením trenéra Jaroslava Hřebíka dokázala nasbírat před deseti lety pět vítězství. Plzeň se podobně zářivou bilancí letos pochlubit nemůže, nicméně i s jednou výhrou a dvěma remízami inkasovala víc.

INFOGRAFIKA:

GRAFIKA: Výdělky českých klubů v Lize mistrů.

V odměňování účastníků Champions League se odehrál výrazný posun během posledních čtyř let, kdy ve společnosti nejlepších klubů chyběla česká stopa.

Na podzim 2007 Slavia brala za postup 122 milionů korun, pro Plzeň bylo letos přichystáno už 226 milionů. Podle počtu nasbíraných bodů na tom byla Slavia úplně stejně jako Plzeň. Jenže vítězství mělo dřív cenu 16,5 milionu korun, dnes se za něj platí o tři a půl milionu víc.

Ačkoliv tedy do klubového koeficientu přispěly Slavia i Plzeň stejně, z finančního pohledu si odnesl pražský klub o 95 milionů korun méně.

Tady ekonomická krize nehrozí

Výsledná částka pro Plzeň je skutečně pohádková. Pro lepší představu: víc než dvaapůlkrát překonává hodnotu jejího ročního rozpočtu, který činí sto milionů korun.

Plzni pomohlo, že se mezi fotbalovou smetánku dostala jako první český zástupce po zásadní reformě, kterou prestižní klubová soutěž prošla. Navzdory globální ekonomické krizi se její zdroje zdaleka netenčí, i v nejistých časech naopak narůstají. Šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini se po nástupu do funkce rozhodl soutěž reformovat. Před dvěma lety poprvé vstoupily v platnost změny, které Platini prosadil.

Pět míst v základních skupinách dostali zástupci fotbalově slabších zemí a změnil se také způsob kvalifikace. Dnes mají jistotu, že se v předkolech vyhnou soupeřům z věhlasných soutěží, z nového systému těžila i Plzeň. V základních skupinách se tak například letos ocitli mistři z Kypru či Chorvatska, což v minulosti nebylo vůbec zvykem.

Ani větší počet týmů, které nemají tak velký marketingový potenciál, zájem sponzorů neutlumil.

Odměny pro nejlepší z nejlepších se pohybují ještě v řádově vyšších sférách. FC Barcelona se po celkovém triumfu zastavila na 800 milionech korun, v součtu s televizními právy ji naposledy předčil Manchester United. Coby poražený finalista si polepšil o 1,3 miliardy korun. To je suma z jiné galaxie. Svými výdělky z Ligy mistrů by se na ni musely složit všechny české kluby, které se v historii prestižní soutěže zúčastnily.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!