Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Podezřelé sázky na zápas Plzně byly z Asie, zní další tvrzení

Miroslav Pelta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta | foto: ČTK

PRAHA Český fotbal opět zakrývá temný mrak. Mluví se, že profesionální soutěže ovlivňují nekalé sázky. Deník Insider dokonce přišel s tvrzením, že došlo k manipulaci zápasu mezi Plzní a Českými Budějovicemi, ve kterém padly dva neregulérní góly a i díky nim domácí zvítězili 4:1.

I když šéf českého fotbalu Miroslav Pelta opakovaně zdůraznil, že sázky nejsou prioritním problémem nejnovější fotbalové aféry, mluví se o nich čím dál tím častěji. Minulý týden v souvislosti s tajemnými dokumenty, které Peltovi donesl majitel Sparty Daniel Křetínský, některá média spekulovala o vlivu albánské mafie na českou ligu, resp. na české rozhodčí.

Podle Insideru Křetínského taška obsahovala postřehy soukromých detektivů k utkání Plzně s Českými Budějovicemi. Vyšetřovala ho prý sama fotbalová asociace a následně ho předala i policii. Pokud jsou informace pravdivé, může jít o střípek ze složité mozaiky, neboť majitel Sparty Křetínský, který skandál rozpoutal, tvrdil, že problém je v celém systému, nikoliv v jednom utkání.

Prevencí proti nečistým sázkám je i ochranný počítačový program, který asociace využívá. Ten monitoruje přibližně padesát největších sázkových kanceláří na světě a jakmile se na nějaký zápas rapidně zvýší sázky, informuje o něm. Na nekalé sázky asociaci může také upozornit protikorupční emailová schránka. "Z profesionálních soutěží nemáme vůbec nic. Veškeré zprávy, které tam dostáváme, se týkají krajských a okresních soutěží," řekl LN bezpečností manažer FAČR Martin Synecký.

Psali jsme

Na utkání Plzně s Jihočechy se údajně u asijských společností sázely obrovské částky. Nejoblíbenější byl přitom tip, že padnou čtyři a více branek. Nakonec jich bylo pět, z toho však dvě v rozporu s pravidly.

Nejkontroverznější situace se odehrála ve 36. minutě, kdy si skórující Marek Bakoš pomohl nedovoleně rukou. Nejprve hlavní sudí Pavel Královec gól uznal, pak ho ale čtvrtý rozhodčí Ardeleánu na neregulérní moment upozornil a Královec rozhodnutí změnil. V tom se však na stadionu objevil záběr, z něhož Bakošova ruka nebyla zřejmá, po čemž byl druhý gól Plzně opět posvěcen.

Deset minut před koncem pak Petržela založil brankovou akci z jasného postavení mimo hru. "Větší vina leží na asistentovi. Ale je tam i vina hlavního rozhodčího, za ztrátu osobnosti, takový rozhodčí jako on si to nemůže dovolit," hodnotila pak výkon podřízených šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková.

Ví Křetínský něco konkrétního?

Protikorupční policie, které Pelta předal "tajný" spis, na kauzu uvalila informační embargo, aby se nenarušilo vyšetřování. Je ovšem možné, že Křetínského informace nejsou tak konkrétní, jak se mnozí domnívají, což naznačuje i generální sekretář asociace Rudolf Řepka. "Vzhledem k tomu, že se zmíněná záležitost nachází v hypotetické poloze, je pro nás jako FAČR složité událost komentovat, a to především z důvodu, že neznáme subjekty zmíněné (zainteresované) v uvedené kauze," sdělil LN.

Jaký dopad může mít kauza na český fotbal, se proto zatím stále jen spekuluje.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...