Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mourinho se chce vrátit. Potká se v Manchesteru s rivalem Guardiolou?

Sport

  9:00
MANCHESTER/PRAHA - Od příští sezony se mohou pomalu začít fanoušci Premier League těšit na hodně třeskuté bitvy. V týdnu, kdy vedení Manchesteru City oznámilo příchod Španěla Pepa Guardioly, jedná s druhým manchesterským klubem jistý Portugalec jménem José Mourinho.

Pep Guardiola a José Mourinho ještě ze společného působení ve Španělsku. foto: Reuters

V letech 2010 až 2012 se oba potkávali coby trenéři možná dvou největších rivalů ve fotbalovém světě, když Mourinho vedl Real Madrid a Guardiola seděl na lavičce Barcelony. Nyní to vypadá, že dva manažeři, kteří zrovna vzájemnou láskou neoplývají, svoji rivalitu ještě vyšperkují.

Pětačtyřicetiletý Španěl totiž od nové sezony usedne na lavičku Manchesteru City, který se stane jeho třetí trenérskou štací. O osm let starší „Special One“ pak má po vyhazovu z Chelsea nakročeno do kabiny městského rivala – United.

Bývalý trenér fotbalistů Chelsea José Mourinho.
Zklamaný kouč Chelsea José Mourinho.

Do tohoto angažmá ale možná vstoupí z novou přezdívkou - „Humble One“ (Pokorný). „Jsme vnitřně skromný člověk, i když to tak možná nevypadá,“ řekl Mourinho během víkendového natáčení pro jednoho ze svých sponzorů ostrovním novinářům.

Bez fotbalu nemůže být

Zároveň přiznal, že život bez fotbalu mu přijde hodně prázdný a proto se také chce co nejdříve k trénování vrátit. „Pořád se mám co učit. Dokonce i ve fotbale, tedy v oblasti, kde se cítím být expertem, tak nebudu nikdy dokonalý a budu se vždy učit,“ překvapil možná mnohé jindy prostořeký Portugalec, který se svojí rodinou žije v Londýně.

„Jsem soutěživý člověk. To může být důvod, proč někdy vznikají konflikty mezi lidmi, kteří nesdílejí stejnou filozofii. Třeba v tom, že s jedním týmem vyhrajete v prvním roce titul, jenže pro ten další se rozhodnete ho okysličit novými tvářemi. To ale někteří stávající nenesou dobře, jsou totiž spokojení s tím, co dosáhli, mají svoji zónu pohodlí. Jenže pokud se do ní dostanete, ztratíte zároveň chuť vítězit a posouvat,“ pokračoval dále ve vyprávění.

Skvělý Čech má dvanáctou nulu, Arsenal ztrácí na vedoucí Leicester pět bodů

Vzápětí se vrátil k tématu jeho osobní pýchy. „Mám vnitřní pokoru, i když si mnozí myslí, že ne. Vždycky jsem připravený se učit od lidí, co vědí ve svém oboru více, než já,“ přidal tak trochu dvousečně. Právě zde je možná zakopaný pes, příliš úspěšnějších manažerů se totiž v současném světovém fotbale nepohybuje. Tedy minimálně na klubové scéně.

„Pokud chci být šťastný, musím se vrátit do fotbalového kolotoče. Nebaví mě to bez něj. Je součástí mého života, stejně jako rodina, přátelé i osobní klid. Nemusím se ničeho z toho vzdávat, zvládám všechno,“ dodal Mourinho, který vyhrál Ligu mistrů s Portem a Interem Milán. S Chelsea a Realem se pak dostal šestkrát do semifinále této soutěže!

Nepředběhne ho nakonec Giggs?

Je ale otázkou, zda tuto svoji úžasnou bilanci bude moct rozšířit hned v příští sezoně, pokud tedy usedne na lavičku Manchesteru United, která stále ještě říká pane Nizozemci Louisi van Gaalovi. „Rudí ďáblové“ se totiž momentálně nacházejí až na páté příčce Premier League.

Pohádka Leicesteru pokračuje. Vyhrál šlágr v Manchesteru a vede už o pět bodů

Na druhou stranu, v tom případě by měl cestu na tento prestižní post nejspíše daleko snadnější. Nizozemský stratég totiž v takovém případě údajně opustí lavičku United dobrovolně a nebude čekat na vyhazov.

Každopádně je tu ještě jedna překážka k tomu, aby Mourinho s Guardiolou rozšířili počet šestnácti vzájemných soubojů (Portugalec vyhrál jen tři, jeho rival sedm). Stále více nahlas se mluví o tom, že by van Gaala měl na lavičce nahradit jeho dosavadní asistent a klubová legenda Ryan Giggs.

Kdo se nakonec stane tím vyvoleným, který by konečně mohl nahradit nejúspěšnějšího kouče ostrovní historie sira Alexe Fergusona?

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat