Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pokuta a podmínka pro Baník. Disciplinárka trestala výtržnosti jen mírně

Sport

  17:12aktualizováno  18:42
PRAHA - Pokuta 300 tisíc korun a podmínečne uzavřené hlediště na dva zápasy do konce roku. Za výtržnosti diváků ve víkendovém utkání fotbalové ligy v Ostravě, kde hrála Sparta (1:1) nepadly pro Baník vysoké tresty. Sparta jako hostující klub zaplatí pokutu 50 tisíc korun. Rozhodla o tom disciplinární komise fotbalové asociace.

Chuligáni útočili na policisty, ti si pomáhali obušky. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

"Trest v plné výši akceptujeme a nebudeme se odvolávat," prohlásil bezprostředně po vynesení verdiktu Petr Šafarčík, majitel Baníku. Podobná slova volal i Ondřej Kasík, zástupce Sparty.

ČTĚTE TAKÉ

Za masívní nepokoje v hlediště, které začaly v poločase žhavého utkání a protáhly se na třicet minut, hrozily tvrdé postihy. Disciplinárka však rozhodla v rámci předchozích případů.

"Naším cílem není dávat exemplární tresty, ale vynášet takové, které sedí k tomu, co se stalo," zdůraznil předseda disciplinárky Richard Baček.

V minulosti nejvyšší sankce potkaly především pražské kluby Slavii, Spartu a Bohemians. Ti dostali vůbec nejtvrdší trest. Za inzultaci pomezního rozhodčího Talpy v zápase se Spartou na jaře 2003 museli tři soutěžní utkání odehrát 100 kilometrů od Prahy.

Anketa

Jsou tresty pro Baník a Spartu za výtržnosti fanoušků dostatečné?

Ano, tresty jsou dostatečné 685
Ne, tresty měly být přísnější 4698

Slavia měla na tři utkání zavřené hlediště kvůli známým výtržnostem v poločase pohárového utkání s Olomoucí z května 2011. V obou případech sudí utkání předčasně ukončil, což mělo pro verdikt důležitý vliv.

Sparta musela hrát bez diváků dvakrát, důvodem bylo řádění jejích fanoušků v utkání s Českými Budějovicemi o rok později. Utkání se dohrálo stejně jako to sobotní na Bazalech.

"Pokud by se zápas nedohrál, byla by to přitěžující okolnost," zdůraznil předseda disciplinárky.

ČTĚTE TAKÉ

Při rozhodování spíš hrály roli polehčující okolnosti. Baník přednesl před komisí celou řadu opatřeních, které před utkáním učinil. A zavázal se, jaké další kroky k zajištění bezpečnosti učiní. Například při příjezdu hostujících fanoušků sníží kapacitu stadionu, čili tribuny vedle hostujícího sektoru zůstanou prázdné.

"A sami jsme se zavázali k tomu, že když se podobný incident bude opakovat, tak navrhneme rozhodčímu, aby zápas ukončil a byl kontumován v náš neprospěch. I kdyby to mělo rozhodnout o naší záchraně," prohlásil Šafarčík.

"Při rozhodování o trestu jsme vzali do úvahy i to, jako bylo utkání pořadatelsky zajištěno a jaká opatření klub přijal směrem do budoucna," podotkl Baček.

20 tisíc za urážky Limberského

Jelikož za své fanoušky odpovídá i hostující klub, dostala trest i Sparta. "Porušila povinnosti hostujícího mužstva," sdělil Baček. Sparťanští fanoušci jsou odpovědní za škody ve svém sektoru a také za použití zakázané pyrotechniky.

"Sankce jsme očekávali, takže překvapení nejsme," poznamenal Kasík. Sparta jako klub se podílela na účasti fanoušků na utkání.

Sparta navíc zaplatí pokutu ještě 20 tisíc korun za urážky plzeňského obránce Davida Limberského ve vzájemném utkání. Konkrétně šlo o hanlivý transparent, který na žádost klubu fanoušci po pár minutách stáhli.

Stejný prohřešek je obsažen i v trestu pro Baník, jehož fanoušci vyvěsili vulgární transparent o Spartě.

Nejvyšší tresty v české lize za fanoušky

Zavřené hřiště
Bohemians, květen 2003
. Za inzultaci pomezního rozhodčího Talpy fanouškem v zápase se Spartou měli Bohemians na tři utkání zavřené hřiště, museli hrát 100 km od Prahy. K tomu pokuta 500 tisíc korun.

Zavřené hlediště
Slavia, květen 2011
. Za výtržnosti slávistických fanoušků v semifinále domácího poháru proti Olomouci, které muselo být předčasně ukončeno, musela Slavia odehrát tři utkání před prázdnými tribunami. K tomu pokuta 750 tisíc.

Sparta, květen 2012. Za výtržnosti v utkání s Českými Budějovicemi, kteří naházeli na hřiště světlice a dýmovnice a po konci utkání vtrhli na plochu, musela Sparta hrát dvakrát bez diváků.

Bohemians, listopad 1996. Vhozený dělbuch ze sektoru domácích fandů zranil jabloneckého brankáře Jánoše. Trestem byly dva zápasy bez diváků.

Opava, září 2009. Za vniknutí chuligánů na hrací plochu při pohárovém utkání s Ostravou musela Opava hrát dvakrát bez diváků. Navíc pokuta 300 tisíc.

Benešov, březen 1995. Jeden zápas musela Benešov hrát bez diváků, doplatil na řádění sparťanů, kteří už během utkání prorazili bariéry, vtrhli na hřiště a po závěrečném hvizdu zranili domácího brankáře Pařízka.

Liberec, srpen 1996. Za nedostatečnou pořadatelskou službu v utkání s Brnem, v němž fanoušci házeli na plochu dýmovnice a třaskaviny, musel Liberec hrát jeden zápas bez diváků.

Brno, listopad 1996. Jedno utkání bez diváků za napadení žižkovského trenéra Hřebíka a hráče Maška fanoušky.

Opava, květen 2004. Za nedostatečnou pořadatelskou službu v utkání s Ostravou, jejíž fanoušci vyvolali výtržnosti v hledišti a vnikli na hřiště, musela Opava hrát jednou bez diváků.

Bohemians 1905, prosinec 2009. Jeden zápas před prázdným hledištěm za výtržnosti diváků v utkání se Spartou.

Zavřená část hlediště
Sparta, březen 2009. Uzavření sektorů za oběma brankami na tři utkání za zranění dvanáctiletého podavače míčů vhozeným dělbuchem  v ligovém utkání s Brnem. Navíc pokuta 250 tisíc korun.

Autoři:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...