Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Policie pokračuje ve výslechu Pelty, razii na pražském magistrátu neukončila

Miroslav Pelta je jedním ze čtyř obžalovaných v kauze zpronevěření dotací MŠMT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta je jedním ze čtyř obžalovaných v kauze zpronevěření dotací MŠMT. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA I když právník Miroslava Pelty Bronislav Šerák ve středu médiím sděloval, že jeho klient není Policií ČR obviněn ze zpronevěřování dotací z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, opak je pravdou. Podle časopisu Respekt patří předseda Fotbalové asociace ČR k těm, kterým bylo ve středu obvinění předáno.

Spolu s Peltou jsou obviněni i náměstkyně MŠMT Simona Kratochvílová, někdejší šéf odboru sportu na ministerstvu Zdeněk Bříza a také Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba.

Informace publikoval jako první časopis Respekt.

Zmíněné tři osoby a FAČR jsou podle Bradáčové obviněny ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Miroslav Pelta na archivním snímku.
Daniel Křetínský (vpravo) a Miroslav Pelta v roce 2014.

Pelta až do středeční noci odpovídal v sídle FAČR v Praze na Strahově otázkám policie, která už od rána po předsedovi asociace požadovala předání potřebných dokumentů k dotacím z MŠMT.

Ve čtvrtek ráno jej pak vyšetřovatelé začali vyslýchat v policejní budově v centru Prahy, což potvrdil České televizi právě jeho právník Šerák. Podle ČT policie vyslechla asi šest osob.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že odpoledne zhruba mezi 15. a 16. hodinou budou žalobci rozhodovat o návrhu na uvalení vazby.

Policie v rámci vyšetřování dotací navíc ve středu večer zapečetila vedle sídla FAČR i kanceláře v sídle České unie sportu, jejímž šéfem je jeden z šesti zadržených Miroslav Jansta. Potvrdil to místopředseda ČUS Marek Hájek. Podle něj vyšetřovatelé zapečetili tři kanceláře. Organizace nebyla z ničeho obviněna, kanceláře byly zapečetěny kvůli zajištění důkazů.

Zatímco na ostatních místech policie zasahovala už ve středu dopoledne, na ČUS byl údajně dlouho klid. Mluvčí Vladimír Zemánek nepotvrdil, že by se v sídle jedné z nejdůležitějších sportovních organizací něco dělo. Policie však nakonec dorazila.

„V současné době nevíme, co je smyslem a cílem této akce, a čekáme na vysvětlení a další informace orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl v prohlášení Hájek.

Miroslav Jansta.

Miroslav Jansta.

Konstatoval ale, že věc má souvislost s vyšetřováním, které policie zahájila v sídle FAČR.

„Česká unie sportu je přesvědčena, že její hospodaření je bezproblémové a mnohokrát deklarovala, že i v případě čerpání státních dotací vždy zastávala maximální transparentnost,“ dodal.

Policie i ve čtvrtek pokračuje ve vyšetřování na pražském magistrátu. „Policisté se nacházejí v budově na náměstí Franze Kafky, kde včera nestihli stáhnout všechna potřebná data ze serverů,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Dále pokračují ve vyšetřování v kanceláři ve Škodově paláci. Podle našich informací ani pokračující vyšetřování nijak nesouvisí s činností města,“ doplnil.

Šerák ve středu novinářům řekl, že šéf FAČR byl zadržen kvůli tomu, aby pomáhal při prohlídkách v prostorách svazu. Informace o obvinění Pelty ale nepotvrdil.

Vedle Pelty a Jansty byli zadrženi také náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová.

,

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Miroslav Pelta je jedním ze čtyř obžalovaných v kauze zpronevěření dotací MŠMT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Miroslav Pelta je jedním ze čtyř obžalovaných v kauze zpronevěření dotací MŠMT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Miroslav Pelta je jedním ze čtyř obžalovaných v kauze zpronevěření dotací MŠMT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...