Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Posila Slavie Piták: Věřím, že se postupně zlepšíme. Půjdeme výš

Sport

  12:31
Jablonecký záložník Karel Piták dostal smlouvu od Slavie, kterou přijal a v nejbližších dnech ji podepíše. "Strašně moc se těším," říká fotbalista. Karel nahrazuje Karola. Slovenský ofenzivní záložník před dvěma týdny ukončil aktivní kariéru, od ledna se stane sportovním ředitelem. A jeho prvním významným počinkem je přestup bývalého reprezentanta Karla Pitáka, který nastupuje na stejném postu.

Fotbalista Jablonce Karel Piták foto: ČTK

Karel Piták

  • narozen: 28. ledna 1980
  • kariéra: Hradec Králové, Slavia (listopadu 2001 až červen 2006), Salcburk (července 2006 až červen 2010), Jablonec (červenec 2010 až prosinec 2013), Slavia (2013 - ?)
  • zajímavosti: Na jaře 2001 ho z Hradce chtěla vykoupit Sparta, ale nedohodla se na odstupném. Pamětníkem jeho předchozího angažmá ve Slavii je jen Stanislav Vlček, současný vedoucí mužstva. Do Slavie jde nyní z Jablonce i záložník Jan Vošahlík, který se tam vrací dokonce podruhé.

Hradecký odchovanec za Slavii hrával čtyři a půl roku, v létě 2006 pak přestoupil do Salcburku. A když se po čtyřech letech vracel do Česka, zamířil do Jablonce. Ač měl v ambiciózním a dobře vedeném severočeském klubu smlouvu do konce ročníku a obdržel nabídku na nový kontrakt, rozhodl se pro Slavii. "Je to nová výzva," říká Piták, kterému v lednu bude čtyřiatřicet. Ve Slavii podepíše smlouvu do léta 2015 s opcí.

Proč Slavia? Proč klub, který hraje o záchranu a výhled do budoucnosti není zrovna jasný?
Jablonec chtěl, abych zůstal, ani trenér Skuhravý nebyl nadšený, když jsem mu řekl, že chci jít do Slavie. Ale pak mě pochopil a sám říkal, že Sparta a Slavia je u nás prostě nejvíc. Slavia se neodmítá, i když to zní jako klišé.

Neodmítá se, ani když je už třetím rokem dole?
Já věřím, že se postupně zlepšíme. Slavia nepatří na dvanácté třinácté místo. Půjde výš.

Co vás tak přesvědčilo?
V poslední době nehrála špatně, nedostávala góly. Jen to chce bombarďáka do útoku, prostě střelce.

Než jste tenkrát ze Slavie odešel, dal jste za sezonu deset gólů. V Jablonci jste občas nastupoval v útoku. Vzal byste tu roli střelce na sebe?
Jsem spíš podhrotový hráč, Slavia potřebuje někoho, jako je David Lafata, s kterým jsem hrál v Jablonci.

Ten už je ve Spartě...
Po jeho přestupu jsme proti sobě hráli třikrát a ještě jsem ho neporazil. Snad se mi to povede v derby.

Jak vidí posilu sportovní ředitel Karol Kisel

"Karel byl pro nás jasná priorita, někoho zkušeného na hřišti i do kabiny jsme potřebovali. Něco tu dokázal, doufám, že na to naváže. Pořád má před sebou dva roky v top formě. Nechci říkat, že Karel je náhrada za mě. Naopak věřím, že to bude ještě daleko lepší."

Když Lafata před rokem z Jablonce odcházel do Sparty, tak přiznal, že se mu splnil sen. Ale zároveň na Jablonec nedá dopustit. Jak je to u vás?
Podobné. Neodchází se mi lehce. Jablonec mám moc rád. Měl jsem to padesát na padesát, probral jsem to s manželkou, s dětmi, s kamarády a rozhodl se pro Slavii.

Jak dlouho jste se rozmýšlel?
Moc dlouho ne. Je to tak dva tři měsíce, co mě oslovil Karol Kisel. Pak byl klid a až v poslední době se to rozjelo.

Co vás na přestupu ještě lákalo?
Slavia, tradice, fanoušci a i to derby. I když v Jablonci budeme hrát o titul, stejně přijde dva tři tisíce lidí. Když budeme hrát o titul se Slavií, bude chodit přes deset tisíc. A pak, já ještě v novém Edenu nehrál ve slávistickém dresu.

Ale k titulu má Slavia momentálně hodně daleko. Myslíte aspoň na poháry vzhledem k tomu, že se dostala už do čtvrtfinále Poháru České pošty a čeká ji Brno?
Vidíte, zrovna jsem se na to díval. Šance tam je.

Když jste se v létě 2010 vracel ze zahraničí, měl jste nabídku i ze Slavie. Proč to tenkrát nevyšlo?
V té době tam přišli Karol Kisel a Lukáš Jarolím, dva starší hráči. Sice jsem s trenérem Jarolímem mluvil, ale necítil jsem takový zájem, navíc jsem byl už téměř dohodnutý s Jabloncem. Vyšlo to až teď.

Se slávistickým trenérem Koubkem jste mluvil?
Ještě ne, ale od Karola mám zprávy, že měl velký zájem. To mě samozřejmě těší.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...