7. června 2011 15:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pražská pětka v první lize může být i rizikem

Sparta - Olomouc (Léonard Kweuke) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparta - Olomouc (Léonard Kweuke) | foto: ČTK

PRAHA Už v předstihu se dá říci, že příští sezona ve fotbalové lize bude unikátní. Po víkendovém postupu Žižkova je jasné, že se v ní vyskytne hned pět týmů z hlavního města. Tak vysokým zastoupením v nejvyšší soutěži se v Evropě může pochlubit jedině Londýn. Třeba v Berlíně nepůsobil v minulém ročníku před rychlým návratem Herthy ani jeden účastník bundesligy.

Koncentrace téměř třetiny z šestnácti účastníků do metropole může přinést pro atraktivitu ligy plusové body. "Znamená to víc pražských derby, která jsou pro nás vždy atraktivní," tvrdí místopředseda představenstva Sparty Dušan Svoboda. Statistiky to potvrzují. Utkání pražských "S" se stala dvěma nejnavštěvovanějšími zápasy v minulé sezoně.

V příští sezoně tak trochu pražská fotbalová liga s pěti kluby z hlavního města

SPARTA 
Hlavní problémy klubu
- Už deset let nedokázala Sparta obhájit titul, v příští sezoně přijde o účast v Lize mistrů
-Provoz klubu je dlouhodobě ztrátový, rozpočet vyrovnává vlastník klubu J&T
Průměrná domácí návštěvnost v minulé sezoně
- 8664 diváků

SLAVIA
- Na jaře hrozil klubu krach, přes příchod nového majitele musí dál hospodařit v úsporném režimu
- Po sezoně skončily v klubu klíčové opory (Kisel, Vaniak)
- 5439 diváků

BOHEMIANS 1905
- Diváci odmítají chodit do Edenu po stěhování z nedalekého Ďolíčku
- Městský soud rozhodl, že Bohemians 1905 získali neprávem nástupnictví po stejnojmenném klubu, který skončil v konkurzu
- 3439 diváků

DUKLA
- Slabý zájem diváků
- Nevyhovující stadion na Julisce, který potřebuje úpravy
- 884diváků

VIKTORIA ŽIŽKOV
- Klub má ekonomické potíže, dluží výplaty hráčům
- Na domácím stadionu musí během léta vybudovat vyhřívaný trávník
- 1517 diváků (Zbývá ještě jeden zápas)

Kdy v domácí nejvyšší soutěži hrálo pět pražských klubů (od 1945)
1950
– Sparta Bratrství (Sparta), Železničáři (Bohemians), ATK (Dukla), Čechie Karlín, Dynamo Slavia (Slavia)
1951 – ČKD Sokolovo (Sparta), ATK (Dukla), Dynamo (Slavia), Železničáři (Bohemians), Dukla Karlín (Čechie)
1954 – Spartak Sokolovo (Sparta), ÚDA (Dukla), Dynamo (Slavia), Tankista, Spartak Stalingrad (Bohemians)
1993/94 – Sparta, Slavia, Žižkov, Bohemians, Dukla

Průměr všech pražských derby se pak držel kolem 11 tisíc diváků, což je o 6 tisíc víc, než činila průměrná ligová návštěva na všech zápasech. Nyní místo šesti soubojů městských rivalů naroste jejich počet v ligovém programu na dvacet. Jenže pražská dominance se může projevit i negativně. Ani jeden klub z hlavního města není úplně bez problémů. Ve Spartě prohráli mistrovské dostihy s Plzní a přišli i o možnost kvalifikovat se do Ligy mistrů. Na Slavii a Žižkově hráči většinu sezony nedostávali výplaty.

Budoucnost Bohemians 1905 ohrožují nevyřešené soudní spory a na Dukle zase musí radikálně vylepšit stadion Na Julisce. Teď se navíc všechny pražské kluby budou muset přetahovat o diváky i sponzory.

Na Duklu nelákal ani Masopust

Ligové dění navíc nebude tolik zajímavé pro ostatní regiony v republice. Ve čtyřech krajských městech (Brno, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín) se musí smířit s postavením nezúčastněných pozorovatelů. "Morava bude zastoupena jen třemi ligovými mužstvy, a to je málo, aby si lidé udrželi vazbu na ligový fotbal. Televizní přenosy vám osobní kontakt na stadionu nenahradí. I okrajové oblasti jsou důležité pro hodnotu fotbalového produktu," míní ředitel 1. FC Slovácko Vladimír Krejčí.

Nedá se navíc spoléhat, že Dukla a Žižkov potáhnou návštěvnost vzhůru. Třeba bývalý armádní klub má ve druhé lize až devátou nejvyšší podporu diváků při domácích utkáních a nedostal se ani nad tisícovou hranici. Početnější publikum než pod žižkovský vysílač chodilo na fotbal třeba ve Zlíně nebo Karviné. "Zápasy Dukly sledovaly tři tisícovky diváků i v éře Josefa Masopusta," připomíná ředitel komunikace Dukly Petr Voženílek, že fanoušky nelákal ani letos osmdesátiletý držitel Zlatého míče.

"Byli bychom šťastní, když se v průměru dostaneme mezi tři až čtyři tisícovky diváků," zmiňuje plán z Julisky. Při domácím derby se Spartou se dá čekat, že hosté budou mít na tribunách jasnou převahu. Ani to by Voženílkovi nevadilo. "Naopak budeme rádi. Před zaplněným hledištěm je vždy motivace větší."

Pražský podíl v první lize může výhledově ještě vzrůst. Sparťanská rezerva se sice na úroveň áčka nemůže posunout, ale ve druhé lize se jako nováček objeví střížkovští Bohemians Praha. A před čtyřmi lety jim stačil rok, aby se ve stejné roli rychle vyhoupli mezi elitu. 

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.