Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přestárlí, bez duše i gólů. Potupení němečtí fotbalisté se vrátili z ruské noční můry domů

Sport

  11:11
FRANKFURT/PRAHA - Když ve čtvrtek vystoupili ve Frankfurtu z letadla, jeden ze zřízenců letiště na ně volal: „Absteiger, Absteiger.“ Což lze přeložit sestupující, ale i degradovaní.

Zklamaní němečtí fotbalisté po návratu z MS 2018 (lkay Gündogan s fanouškem). foto: Reuters

Němečtí fotbalisté byli sraženi z trůnu světových šampionů. Po středečním večerním šoku prožívala celá země i ve čtvrtek bolestivé vystřízlivění z mistrovských snů.

„MS jako noční můra. Ale víc si nezasloužili,“ hlásal titulek listu Bild.

Bezkrevný výkon. Přestárlá generace. Tým bez duše. To vše zaznívalo. A navíc: Svět se nám směje.

Příkladem budiž tweet společnosti Fox Sports Brasil, jenž si na pěti řádkách vystačil při hodnocení Löwova týmu s pouhými dvěma písmeny: „HAHAHAHAHAHAHA...“

Rovněž titulek britského Sunu byl prostý: „Nein. Nein. Nein.“

List Washington Post pro změnu psal: „To zní až absurdně: Němci na posledním místě ve skupině.“

Kdo za to může?

Rychlé soudy bývají nejsnazší. Němečtí fanoušci si při odchodu týmu do kabin vybíjeli zlost na Mesutu Özilovi, společně s výkřiky: „Löw ven.“ V anketě listu Die Welt požadovalo i den poté jeho odstoupení 68 procent Němců.

Prezident svazu Reinhard Grindel nicméně ujistil, že ve čtvrtek k žádnému zásadnímu oznámení nedojde. „V nejbližších dnech se však s Jogi Löwem sejdeme a probereme, co dál.“

klamaní němečtí fotbalisté po návratu z MS 2018, Manuel Neuer mluví s novináři.
Zklamaní němečtí fotbalisté po návratu z MS 2018.

List Frankfurter Allgemeine Zeitung vyzývá, že Löwovi nesmí být za předchozí úspěchy nasazována svatozář, jinak se tým z ruského úderu nevzpamatuje. Načež vypočítává chybná trenérská rozhodnutí, která Löw dělal dříve i nyní. Na Euru 2016 při porážce s Itálií, letos v zápase s Mexikem...

„Někteří lidé se pokoušeli náš tým rozložit zvenčí,“ postěžoval si pro změnu Thomas Müller na mediální kauzu s návštěvou hráčů Özila a Gündogana u tureckého prezidenta Erdogana. Jenže ta byla už jen vrcholem pyramidy problémů.

Čísla jasně vypovídají, co Němcům chybělo. V defenzivě vyhráli 58 procent soubojů, to není zlé. Zato efektivita ofenzivy byla žalostná.

Ve skupině 67krát vystřelili na branku soupeře, mnohem častěji než ostatní týmy (Brazílie, druhá v této statistice, má 56 střel). Pouhé dva vytěžené góly Němců z tolika pokusů však znamenají úspěšnost jen tři procenta, v porovnání s 23 procenty v Brazílii 2014.

Po kvalifikační výhře 5:1 nad Ázerbájdžánem z podzimu 2017 následovalo v přípravě šest zápasů bez vítězství, až potom alespoň vítězství nad Saudy. Taková bilance měla být varováním.

„Přesto jsem už před prvním zápasem v Rusku měl pocit, že tým trpí určitou samochválou,“ řekl Löw.

Kritici mu vyčítají, že se příliš brzy v přípravě rozhodl pro osu mužstva, tvořenou hlavně šampiony z roku 2014. „Kde pak byli na turnaji, když měli převzít odpovědnost?“ ptá se Die Welt. „Özil byl většinou tam, kde se zrovna nehrálo. Zlatá generace je za zenitem. A Löwova loajalita k některým hráčům se obrací proti němu.“

Sami Khedira už před mistrovstvím oznámil možné loučení s reprezentací. O tomtéž údajně přemýšlejí i Özil a 32letý Mario Gómez.

„Musí přijít noví hráči! Německo neukázalo žádnou vůli, žádného týmového ducha. Ve všech činnostech bylo pomalé,“ hodnotil šampionát 71letý slavný trenér Berti Vogts. Jenže další generace není tak kvalitní jako byla ta zlatá, namítají experti.

„Z naší hry se vytratila radost,“ podotkl Julian Draxler. Ve středečním dopoledni přiznával: „Moc jsem toho dnes v noci nenaspal.“

Satirický server Der Postillon pojal úterní krach s nadsázkou a pod snímkem národního týmu zveřejnil text: „To tu ještě nebylo: 29 německých občanů žádá v Rusku o azyl. V následujících dnech budou ruské azylové úřady prošetřovat, zda se tato skupina opravdu stala ve své vlasti pronásledovanou menšinou.“

Skutečnost ovšem byla taková, že se Němci ve čtvrtek v poledne vydali do vlasti. Už na letišti Vnukovo nabralo jejich letadlo hodinu zpoždění kvůli rozbitému zařízení na nakládání zavazadel. Během letu navíc nefungovaly toalety v polovině letadla.

Což bylo pro šampionát, kde Němcům nefungovalo takřka nic, vlastně symbolické.

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč