Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slavia představila novou koncepci. Prezidentem bude Šimáně, v dozorčí radě Šmicer

Jiří Šimáně (vpravo) a David Trunda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šimáně (vpravo) a David Trunda. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Noví majitelé fotbalové Slavie představili koncepci. Předsedou představenstva bude minoritní vlastník Jiří Šimáně, ale přicházejí i další noví lidé - člen dozorčí a sportovní rady Vladimír Šmicer, manažer mládežnické akademie Jiří Plíšek či hlavní skaut Jakub Dovalil. V zimě chce vedení klubu přivést až čtyři hráčské posily.

Čínská společnost CEFC a český podnikatel Jiří Šimáně koupili Slavii na začátku září od bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka. Ve středu dopoledne představili novou koncepci.

„Slavia je neuvěřitelná značka, se kterou si člověk nemůže zahrávat,“ prohlásil Šimáně, když předstoupil před sál zaplněný novináři.

Do příchodu nových akcionářů hrozil Slavii kvůli špatné finanční situaci úpadek. Teď mají noví majitelé velké plány - a pomoci jim mají i noví lidé.

„Jsme jeden tým. Když budou hrát hráči špatně, tak uklízečka možná dostane poloviční plat, protože třeba nebudeme mít tolik partnerů. A když jim naopak uklízečka špatně uklidí, tak taky nebudou happy,“ vysvětloval Šimáně.

Nová Slavia

PŘEDSTAVENSTVO
Jiří Šimáně (předseda), David Trunda, Petr Boháč, Tomáš Syrovátka

DOZORČÍ RADA
Chan Chauto, Vladimír Šmicer, Jaroslav Tvrdík

SPORTOVNÍ RADA
trenér Dušan Uhrin, sportovní ředitel Josef Jinoch, manažer akademie Jiří Plíšek, hlavní skaut Jakub Dovalil, Vladimír Šmicer, David Trunda

Ten by se na valné hromadě 20. října měl stát předsedou představenstva, kde s ním budou spolupracovat David Trunda (zároveň generální ředitel), Petr Boháč (finanční ředitel) a bývalý investigativní novinář Tomáš Syrovátka (komunikace, PR a marketing).

Společnost CEFC bude mít dvojnásobné zastoupení v dozorčí radě. Budou v ní zasedat její prezident Chan Chauto a Jaroslav Tvrdík. A také bývalý reprezentační záložník, vítěz Ligy mistrů a mnoha dalších soutěží Vladimír Šmicer.

Přicházejí i další známá jména. Mládežnické akademii bude šéfovat Jiří Plíšek, který v Česku trénoval Teplice či Slovácko. A hlavním skautem se stal Jakub Dovalil, jenž donedávna vedl reprezentaci do 21 let.

Slavia hodlá spolupracovat také s uznávaným odborníkem na mládež a skautem Janem Říčkou, který pracuje pro Manchester City.

„Měl jsem s ním rozhovor,“ přiznal Šimáně. „Je to dokonalý profesionál, ale v Manchesteru City má spoustu klauzulí, co může a nemůže. V rámci toho mála, co může, jsme se na nějaké spolupráci dohodli. Už jen to, že s ním hráče budeme moci konzultovat, je pro nás přínosné.“

V zimě přijdou až čtyři hráčské posily

„Naší ambicí je hrát evropské poháry a do dvou let o mistrovský titul. Chceme být na předních příčkách,“ poznamenal Tvrdík, bývalý ministr obrany.

„Na druhou stranu to není o tom, že jen nakoupíme posily. To umí každý. Naší ambicí je vybudovat klub jako moderní, komplexně fungující firmu, která své prostředky vynakládá efektivně.“

Slavia má už teď vytipovaných až patnáct jmen. Z nich by tři nebo čtyři hráči mohli v zimě do klubu přestoupit.

Kolik na posily vynaloží nebo jaký bude rozpočet, však vedení klubu komentovat nechtělo. „Rozpočet tvoříme. Finanční ředitel Petr Boháč je profesionál, který patnáct let pracoval ve společnosti Siemens.“

Prezident fotbalového klubu Slavia Praha Jiří Šimáně.
Zleva: Jiří Šimáně, Dušan Uhrin mladší a Josef Jinoch.

Doposud měla Slavia roční rozpočet přibližně 135 milionů korun. Teď hodlá kromě A-týmu investovat i do dalších oblastí.

Třeba do mládežnické akademie. Vedení klubu plánuje spolupracovat s akademiemi v Šanghaji nebo Sarajevu. I to bude úkol pro Plíška a Dovalila.

„V oblasti akademií, které mají špatnou infrastrukturu, máme spoustu plánů. Potřebujeme dvě, tři nebo čtyři nová fotbalová hřiště, další požadavky mají jednotlivé týmy... Čeká nás těžká práce, rozhodně ne jednoduchá, ale v průběhu roku bychom to měli zvládnout,“ poznamenal Šimáně.

„Vytáhnout nejlepší hráče z mládežnických mužstev je naším prvním cílem. Chceme vytvořit silné mužstvo, ale k tomu bude zapotřebí hodně práce. Týmy, které jsou před námi, je budovaly několik let,“ dodal trenér Dušan Uhrin.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Jaromír Jágr při zápase v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Jaromír Jágr při zápase v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Jaromír Jágr při zápase v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!