Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Noví majitelé platí. Slavia uhradila všechny své závazky, které uznává

Sport

  16:58aktualizováno  17:31
PRAHA - Městský soud v Praze odročil jednání o insolvenčních návrzích proti fotbalové Slavii na 3. listopadu. Klub uvedl, že k dnešnímu dni uhradil všechny své pohledávky po splatnosti, které uznává. Část závazků rozporuje, celkem se jedná o sumu mezi 25 a 30 miliony korun.

Fotbalisté Slavie na svém stadionu v Edenu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Přibližně 24 milionů tvoří údajně sporné závazky v rámci insolvenčního řízení, další čtyři až pět milionů mimo něj. Soud do dalšího jednání prostuduje aktuální finanční situaci Slavie a zároveň vyzval věřitele, aby dalšími důkazy doložili oprávněnost sporných pohledávek. I na případnou úhradu této sumy však prý má klub po příchodu nových majitelů peníze.

Prodej klubu měl být podle informací serveru Lidovky.cz dokončen v úterý.

„Od 11. září jsme hradili všechny závazky, které považujeme za nesporné. Pracujeme dál, zatím nepadlo žádné zásadní rozhodnutí. Bude to na paní soudkyni,“ řekl novinářům generální ředitel Slavie David Trunda.

Generální ředitel fotbalové Slavie David Trunda.

Svou pohledávku do insolvečního řízení proti Slavii přihlásilo osm věřitelů. Klub na dnešním jednání u soudu uvedl, že v rámci řízení už uhradil dluhy vůči hráčům Milanu Ivanovi a Mariu Ličkovi, Alexandremu Losenickému za zprostředkování přestupu Fernanda Nevese a vyrovnal se i s městskou částí Praha 10. Částečně uznal také pohledávky Eden Areny a společnosti Gamma Enterprise, část závazků vůči nim ale považuje za neexistující. Úhradu dluhů klub před soudem dokazoval výpisy z účtů.

Nejvyšší částka z pohledávek, které klub neuznává a odmítá uhradit, je 16 milionů korun. Ty požaduje bývalý generální ředitel klubu Zbyněk Kusý jako odměnu za zprostředkovatelskou činnost. Část pohledávky, asi šest milionů, odkoupila společnost Online Services Ltd. z tichomořské Samoy a na základě ní se Slavia dostala v červnu do insolvenčního řízení. Kusý měl ale vleklé spory s nyní již bývalým majitelem klubu Alešem Řebíčkem a Slavia tyto závazky neuznává.

Právní zástupkyně Pražanů u soudu argumentovala tím, že smlouva mezi klubem a Kusým je neplatná, protože ji nepodepsali dva členové představenstva, jak je prý ve stanovách Slavie.

„My tuto pohledávku nepovažujeme za spornou,“ řekl právní zástupce Online Services Jiří Holas. „Je v zájmu všech věřitelů, aby se Slavia stabilizovala. Zatím ale nebylo nic doloženo, těžko můžeme předvídat, jaká je skutečnost. Je třeba říct, že s námi nikdo nekomunikuje, tudíž těžko můžeme hledat nějaké řešení této situace,“ dodal.

Zbytek závazků se bude řešit u soudu

Mimo insolvenční řízení klub rozporuje několik pohledávek od hráčů a agentů, které momentálně řeší arbitrážní komise FIFA. Celkem jde o čtyři věřitele. Pražané museli v průběhu července zveřejnit hospodaření, z něhož vyplynulo, že tehdy měli 11,5 milionu korun dluhů po splatnosti a dalších 157,6 milionu před splatností. Velkou část však tvořila půjčka od společnosti Aries Trading, kterou vlastní někdejší šéf Slavie Řebíček.

Pražanům v těžké finanční situaci pomohl 4. září příchod nových majitelů - čínské finanční a energetické společnosti CEFC a miliardáře Jiřího Šimáněho. Díky tomu Slavia dokázala uhradit všechny své splatné závazky, které uznává, o zbylých se zřejmě rozhodne u soudu. Podle propočtů poradenské společnosti Bisnode činí cena čínského podílu v klubu 414 milionů korun.

„S takovým silným investorem a novým majitelem v zádech se do toho jde jistěji než v předchozí situaci, kdy jsme nevěděli, jak to bude. Byla to velká hektika, na úhradu všech těch nesporných závazků bylo málo času. Doufejme, že to celé klaplo,“ uvedl Trunda.

Autoři: ,