Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příznivci Lazia zpívali v centru Milána fašistické písně, hajlovali a vzdávali hold Mussolinimu

Sport

  11:08
Milán / Praha - Radikální fandové Lazia Řím mají za sebou další skandál. Před odvetným zápasem italského fotbalového poháru proti AC Milán v centru severoitalské metropole totiž hajlovali, zpívali fašistické písně a mávali transparentem na oslavu Benita Mussoliniho.

Příznivci Lazia Řím hajlují v centru Milána. foto: Twitter

Poblíž milánského Loretánského náměstí, kam bylo v roce 1945 převezeno Mussoliniho tělo, se zhruba padesát fanoušků Lazia postavilo ve středu s velkým transparentem „Čest Benitu Mussolinimu,“ což by sám o sobě byl trestný čin, neboť Italové „omlouvání fašismu“ považují za zločin, nicméně v posledních letech některé soudy obžalované osvobozovaly, neboť advokáti argumentovali právem na svobodný projev.

Ještě k tomu ale římští příznivci zpívali fašistické písně a zvedali pravé ruce ve smyslu nacistického pozdravu. Celá akce se navíc udála ve středu, následujícího dne je totiž v Itálii slaven státní svátek - Den osvobození od vlády nacistů, a je tak politicky opravdu choulostivou záležitostí.

I na hřišti vládlo velké napětí, neboť v nedávném ligovém zápase zvítězil AC Milán 1:0 a hráči milánského celku Tiémoué Bakayoko a Franck Kessie po utkání vhodili mezi vlastní příznivce dres jednoho z hráčů Lazia, který si po utkání se soupeřem vyměnili. Fandové potom dres oslavovali jako kořist získanou od poražených.

Což se nelíbilo jak Římanům, tak i fotbalovému svazu, který oba fotbalisty AC potrestal souhrnnou pokutou ve výši 86 tisíc eur (v přepočtu 2,2 milionu korun). Příznivci Lazia jako protiakci na sociálních sítích zveřejnili video, v němž Bakayokovi rasisticky nadávali.

Ve středečním utkání nakonec zvítězilo Lazio 1:0, které tak postupuje do finále soutěže, ale mnohem více se řešilo dění před střetnutím. Starosta Milána Giuseppe Sala ve čtvrtek oznámil, že policie konání římských diváků v milánských ulicích vyšetřuje, a zároveň on sám trvá na tom, že „severoitalská metropole je a zůstane navždy antifašistickým městem.“

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat