Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Problémy Slavie? 'Zavinili je i jiní,' odmítá zodpovědnost trenér Jarolím

Sport

  18:06
PRAHA - Když fotbalový trenér Karel Jarolím přijel se Slovanem Bratislava na dnešní halový turnaj Fortuna Víkend šampionů do Prahy, znovu v něm ožily vzpomínky na podzimní odchod ze Slavie, který jej prý ještě dlouho strašil ve snech. Jarolím se s odstupem času nezříká svého podílu na současné krizi Slavie, kterou na jaře čeká boj o záchranu v české lize, ale považuje za neférové, když je někdy označován za hlavního viníka kritické situace "červenobílých".

Karel Jarolím. foto: ČTK

Ti jsou nyní čtrnáctí v tabulce s náskokem jediného bodu na sestupové příčky a na jaře je čeká boj o záchranu. Při dnešním návratu do Prahy ale prý Jarolím neměl strach z reakce fanoušků Slavie, která také na turnaji hrála. "Obavy jsem neměl. Kdyby ano, ani bych sem nejezdil. Převážilo ve mně to dobré a doufám, že i u příznivců. K fotbalu patří úspěchy, ale i situace, kdy to není takové, jak by si člověk představoval," řekl novinářům Jarolím, který se poprvé obšírněji vyjádřil k okolnostem svého zářijového konce v pražském klubu.

Vedení Slavie se s Jarolímem rozloučilo po velkých turbulencích uvnitř klubu na konci září a nahradilo jej jeho někdejším asistentem Michalem Petroušem. Přitom Jarolím, který prý rezignoval na vlastní žádost, se před sezonou v létě k týmu vrátil po tříměsíční odmlce poté, co v březnu po sérii špatných výsledků odstoupil poprvé.

Jarolím nečekal až takové problémy
Před startem sezony prý v sobě měl elánu dost. "Věděl jsem i v létě, že situace nebude jednoduchá, ale nečekal jsem, že bude tak špatná. Tušil jsem problém, ovšem ne v takovém rozsahu. Kdybych byl srab, vyprdnul jsem se na to už v létě. Ale chtěl jsem pomoci postavit Slavii na nohy," líčil Jarolím. Podle něj na hřišti Slavii chyběl především hráč schopný střílet branky, na jehož absenci Pražané doplácejí dodnes. "Ale výsledky měly být jiné."

Ve Slavii v nové sezoně vydržel jen do konce září. Pak jen smutně sledoval další úpadek tradičního klubu, který v letech 2008 a 2009 přivedl k titulu a v sezoně 2007/08 také k premiérové účasti v Lize mistrů. "Sice jsem už ve Slavii nebyl, ale nejde to nesledovat," uvedl Jarolím, který se tři týdny po odchodu ze Slavie ujal Slovanu Bratislava. Ale ani nyní netají, jak mu na osudu Slavie záleží. "To nejde odpárat. Když jsem tam prožil tolik let jako hráč i trenér. Mám spoustu krásných zážitků," vysvětloval Jarolím.

S odstupem jej mrzí, že je leckdy vyobrazován jako hlavní viník slávistického propadu. Podle Jarolíma pro Slavii klíčový problém nastal ve chvíli, kdy Pražané v létě roku 2009 nepostoupili přes moldavský Tiraspol v kvalifikaci o Ligu mistrů. "Rozpočet se postavil tak, jako bychom byli v Lize mistrů. V případě postupu se tak dá kalkulovat, ale my tam nebyli a nemohli ty peníze přece zahrnout do rozpočtu. Tam byl zásadní problém, protože s tím souviselo nadměrné utrácení," uvedl Jarolím.

Ten odmítl, že právě on stál za neúměrným "nafukováním" rozpočtu. O to se měl přičinit tím, že si do týmu přivedl řadu posil. S tím Jarolím ale zásadně nesouhlasí. "Z toho je mi smutno, protože to je šílený alibismus. Já financemi nedisponoval. Když vedení řekne, že si hráče nemůžeme dovolit, tak nemůžeme a tím to končí. Já jako trenér nevím, v jakém stavu je rozpočet, a dokázal bych to pochopit," tvrdil Jarolím.

"Ano, byl jsem u toho a nezříkám se určité odpovědnosti. Ale nejde říct 'já nic, za všechno může někdo jiný'. Vždyť přece všichni ví, kdo sestavoval rozpočet," prohlásil Jarolím. Nepřímo tak zřejmě označil nejvyšší představitele klubu a především bývalého ředitele Slavie Petra Doležala.

U Slavie mám nějaké pohledávky
V zákulisí se hovoří o tom, že především mezi Jarolímem a Doležalem, který také na podzim ve Slavii skončil, panovaly velmi napjaté vztahy. Zhoršit se měly především právě po nepovedeném utkání s Tiraspolem. "To bylo šílené období, pořád se to vracelo a někdo nám vrážel kudlu do zad. Před mým odchodem už v klubu bylo období, ve kterém se dělat nedalo," prohlásil Jarolím, aniž ale někoho přímo jmenoval.

Jarolím také připustil, že má u Slavie určité finanční pohledávky. Sám ale prý na jaře bude "sešívaným" fandit, aby úspěšně zvládli záchranářský boj. "Pevně v to věřím," řekl kouč, který má sám za úkol vytáhnout Slovan ze současného pátého místa v lize.

Autor:

Mohlo by vás zajímat