20. listopadu 2011 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Psycholog: Trestat reprezentanty se nenosí

Černá Hora - Česko  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černá Hora - Česko | foto: Reuters

Postup na Euro 2012 hyzdí kaňka. Těžko říct, zda pokřik, jakým většina reprezentantů oslavovala úspěch na letišti v černohorské Podgorici, má v historii českého fotbalu obdoby. Všechno se ale provalilo díky pohotovému amatérovi. Jeho záznam popěvku, v němž hráči uráželi bývalého reprezentanta Radka Druláka, už dávno obletěl českou kotlinu.

Urážlivý popěvek o hráči, jenž v minulosti, podobně jako drtivá většina fotbalové veřejnosti, reprezentaci kritizoval, a k tomu roztrhané ošacení… Ostuda. Uražená ješitnost plejerů. Neprofesionální přístup fotbalistů i vedení týmu. Chybějící pokora. Taková odsouzení se nyní valí na fotbalové reprezentanty.

"Také jsem zažil pár nepěkných věcí," přemítá předseda volejbalového svazu Zdeněk Haník, bývalý reprezentační kouč. "Jestli se někdo rozveselí alkoholem, je to jeho soukromá věc, ale nesmí narušit prostor někoho jiného – ať už virtuálně, nebo fyzicky. Pakliže k něčemu podobnému došlo, vždycky jsem to odsoudil," dodává, zatímco nově zvolený šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta byl shovívavější a s ohledem na postup vyhlásil pro reprezentanty amnestii.

"A jak byste hráče chtěli trestat? Hnát je před nějakou komisi? To už se dnes nenosí," míní sportovní psycholog Václav Hošek.

Grafika: oslavy fotbalových reprezentantů.

GRAFIKA: oslavy fotbalistů české reprezentace.

Celou záležitost posuzuje ze svého hlediska.

"Takové věci se dějí. Všichni se pohoršují, ale nesmí se to vytrhnout z kontextu. Hráči měli za sebou dlouhodobý tlak a stres, které je provázely v kvalifikaci, jejich odpovědnost byla zvýšená, protože byli velmi sledovaní, takže jejich reakce pak byla zkratová. Uvědomme si, že vlastně po celou dobu kvalifikace měli oprátku na krku. Události, které nastaly kolem poněkud divokého odletu a příletu, byly jen jakýmsi ventilem, katarzí. Spustil se přirozený ventilační mechanismus, odbourávání dlouhodobých stresů, i když všechno nese i symptomy primitivismu," vysvětluje.

Nicméně někteří hráči, Petr Čech, Roman Hubník a Petr Jiráček, který se zdržel na dopingové kontrole, se oslav na letišti v Podgorici nezúčastnili.

"Všichni, nejen Petr Čech, měli myslet na to, že jsou vzory pro mládež. Někteří to ukočírovali, ale nezapomeňte, že skupinové nadšení je velmi nakažlivé," dodává profesor Hošek.

PSALI JSME:

Manažer reprezentace Vladimír Šmicer se dušuje, že nebylo možné bujaré oslavy zastavit, psycholog ale zastává jiný názor.

"Že k urážení Radka Druláka vůbec došlo, to je chyba managementu reprezentace. Stejně jako skutečnosti, že oslava tohoto typu neproběhla za zavřenými dveřmi a v Praze hráči vyšli z letadla s roztrhaným ošacením či polonazí," pokyvuje hlavou Hošek.

Lukáš Přibyl ze společnosti Sport Invest má jasno v tom, proč jejich klient, brankář Čech, zůstal tak trochu mimo dění. "Petr má velký marketingový potenciál a dobře ví, jak je pro něj dobrá pověst důležitá. Navíc je jiný typ, je klidnější a nenechá se strhnout davem," říká.

Zastáncem vulgarit není ani trenér hokejistů Plzně Marian Jelínek.

"Fotbalisté mohli dva měsíce stará vyjádření Radka Druláka přejít mlčením a nechat veřejnost, ať si udělá obrázek sama," myslí si bývalý reprezentační asistent a uvádí příklad fotbalisty Henryho. Ten v baráži s Irskem zahrál rukou a poté přihrál na gól, který dovedl Francii na mistrovství světa v Jižní Africe.

Bohužel to neustáli

"Tehdy měl obrovskou šanci obrátit svět. Kdyby ruku přiznal, Francie by ho čtrnáct dní nenáviděla, ale historie by jej vynesla do nebes a on by se stal ještě větším vzorem pro mladé hráče. Podobnou příležitost teď měli naši fotbalisté – morální setbol ale nevyužili. Bohužel to neustáli, byť celá situace byla emočně vypjatá," přikyvuje.

Co dál? Nechat celou záležitost plavat?

"Nejsem moralista, ale určitě bych to odsoudil," říká Haník.

"Mělo by se to přejít," míní psycholog Hošek.

"Určitě bych s hráči promluvil a možná vydal nějaké společné prohlášení. Stala se chyba a měla by se nějak napravit," rozjímá Jelínek.

Pronájem, byt 2+kk, Poděbrady
Pronájem, byt 2+kk, Poděbrady

Dr. Horákové, Poděbrady - Poděbrady II, okres Nymburk
14 000 Kč