11. května 2018 14:49 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rasismus lepší než pocta válečným veteránům? Podle FIFA ano. A Lineker se zlobí

Rozvášnění fanoušci Spartaku Moskva v zápase na půdě NK Mariboru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozvášnění fanoušci Spartaku Moskva v zápase na půdě NK Mariboru. | foto: Reuters

PRAHA Bývalý hvězdný anglický fotbalový útočník a nyní expert televize BBC Gary Lineker ostře zkritizoval šéfy světového fotbalu. Naštvala ho výše pokuty, kterou FIFA udělila ruskému fotbalovému svazu za rasistické chování fanoušků.

Téměř měsíc a půl trvalo šéfům FIFA, aby rozhodli o výši pokuty pro ruský fotbalový svaz. Jejich fanoušci totiž osmadvacátého března pokřikovali rasistické nadávky při přátelském utkání Ruska s Francií směrem k hráčům země galského kohouta. Mělo jít o hráče tmavé pleti, nejvíce nadávek směřovalo proti Paulu Pogbovi, Ousmanemu Dembelemu a N´Golu Kantemu.

Zápas se navíc hrál v Petrohradě, v jednom z pořadatelských měst blížícího se světového šampionátu. Po velmi dlouhém čekání, které kritizovala například francouzská ministryně pro sport Laura Flesselová, udělila FIFA Rusům pokutu 22 tisíc liber (přibližně 640 tisíc korun). Její výše Linekera rozčílila a svůj názor dal najevo přes sociální síť Twitter.

08.května 2018 v 17:25, příspěvek archivován: 10.května 2018 v 17:43

£22,000! England got a £35,000 fine for wearing poppies. Sort your priorities out @FIFAcom https://t.co/JdbdQrTovo

„22 tisíc liber! Anglie musela zaplatit 35 tisíc pokutu za to, že měli hráči připnutý na dresech vlčí mák. FIFA by si měla srovnat priority,“ stěžoval si Lineker.

Sedmapadesátiletý rodák z Leicesteru narážel na pokutu udělenou světovou fotbalovou federací před dvěma lety reprezentacím Anglie, Skotska, Walesu i Irska za to, že odehráli utkání kvalifikace o světový šampionát se symboly vlčího máku na dresech, jako připomínku válečných veteránů.

Fanoušci Liverpoolu při semifinále Ligy mistrů proti AS Řím.
Maročtí fanoušci slaví postup na MS.

Podle tehdejších pravidel FIFA šlo o vyjadřování politických názorů na hřišti a reprezentacím udělila pokutu 35 tisíc liber. Později ale i v následnosti na tento incident FIFA svá pravidla zmírnila.

Před šampionátem v Rusku však už delší dobu prohlašuje, že bude projevy rasismu tvrdě trestat. Pokud však bude ke všemu přistupovat tak „mírně“, jako k urážkám Francouzů, fanoušky k lepšímu chování těžko donutí.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz