Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rázný náhradník z Interu: dostal druhou červenou, přitom šest let nechytal

Sport

  20:55
Na začátku roku, bylo to v lednu po utkání s Cagliari, vyběhl z lavičky na trávník, aby ironicky pogratuloval rozhodčímu k jeho výkonu. Vyloučili ho. Tommaso Berni je fotbalový brankář Interu Milán, který už přes šest let nenastoupil do jediného zápasu. Přesto v neděli dostal už druhou červenou kartu v sezoně.

Brankář Tommaso Berni foto: instagram.com/berniarg_46/

Bylo to zhruba po hodině hry v ligovém zápase proti Parmě. Sudí Fabio Maresca pomalu kráčel ke střídačkám, kde tropil nepřístojnosti právě rezervní gólman hostů. Když šlapal po schodech z tribuny, kde coby náhradník seděl, trochu se divil. S rouškou nasazenou na půl žerdi koulel očima a u čtvrtého rozhodčího jako by se chtěl ještě ujistit: „To jste fakt vyloučili mě?“

Bylo to za nesportovní chování. Nemístné poznámky, nadávky. Za co také jiného, když na hřiště Berni už pár let vůbec nevkročil.

Brankář Tommaso Berni
Brankář Tommaso Berni

Nekonvenčnímu týpkovi s vyholenou hlavou a vousy táhne na osmatřicet a v Interu je brankářem číslo tři.

„Možná se to nezdá, ale Tommaso je workoholik. Nevynechá jediný trénink, pomáhá mladým, tmelí partu,“ stojí v jeho profilu, který před rokem vyšel v deníku Corriere della Serra.

Berni v akademii Interu vyrostl, dokonce na mládežnické úrovni reprezentoval Itálii, ale přechod mezi dospělé nezvládl. Neprosadil se v anglickém Wimbledonu, pak tři roky chytal druhou ligu v Ternaně, jakmile ale udělal krok výš, seděl.

V Laziu, Braze, Turíně i v Sampdorii, kde naposledy nastoupil do soutěžního zápasu: bylo to 28. října 2012, skoro před osmi lety, proti Cagliari. Tenkrát jednou inkasoval a jeho tým prohrál.

V italské Serii A si za celý život připsal jen devět startů, v létě 2014 rád kývl na nabídku svého milovaného Interu.

„Berni je vážně trochu atypický fotbalista. Miluje literaturu a hudbu, sám hraje na kytaru. Život mu prý změnila kniha Snila jsem o Africe od spisovatelky Kuki Gallmannové,“ píše Corierre della Serra.

Proto si také Berni vzal partnerku Lunu v Keni při svatebním obřadu podle tradic kalendžinského etnika Pokotů. „Plyne to z jeho touhy po duchovnu, chuti zkoumat starobylá místa, na nichž hledá stopy původu lidstva,“ dočtete se o něm.

Práci však kvůli svým rozmanitým zálibám nefláká. Každý den přijíždí do tréninkového centra v Appiano Gentile, maličké obci, která leží asi půl hodiny jízdy na severozápad od Milána. Pro Inter žije.

A když zrovna nezasedne na lavičku, aby kryl záda Samiru Handanovičovi, spolehlivé jedničce, klidně na San Siro vyrazí zafandit do kotle.

I proto ho fanoušci milují. Je jedním z nich.