15. listopadu 2014 11:57, aktualizováno  12:35 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalová vražda, styďte se! kritizuje řecký tisk fotbalisty po blamáži

Zklamaný Petros Mantalos po utkání s Faerskými ostrovy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaný Petros Mantalos po utkání s Faerskými ostrovy. | foto: ČTK/AP

ATÉNY/PRAHA Za ostudu a fotbalovou vraždu označila média páteční nečekanou porážku řecké reprezentace s Faerskými ostrovy 0:1. Italský trenér Claudio Ranieri byl tamním fotbalovým svazem odvolán.

„Zničil jsi nás,“ napsal sportovní deník Goal News na adresu italského trenéra. „Tohle byla poslední kapka, Ranieri by měl sám odstoupit,“ dodal list, který však nešetřil ani hráče. „Styďte se! Faerské ostrovy byste měli porazit i bez trenéra,“ uvedl.

K ostrým slovům sáhl i další deník SportDay, který zápas uvedl titulkem Fotbalová vražda. „Národní ostuda. Tři domácí zápasy a tři prohry. Titanik se potápí,“ přidal list Fos.

O den později byl kouč odvolán

"Byla to zdrcující porážka a beru na sebe plnou zodpovědnost za velmi nešťastný výběr trenéra," uvedl v prohlášení na internetových stránkách řeckého svazu jeho předseda Jorgos Sarris. "Následovat budou i další změny, které jsou potřeba, aby se podobně ostudný večer už neopakoval," dodal.

„Trenér vždycky nese odpovědnost za výsledky, takže samozřejmě i já nesu svůj díl viny,“ citovala kouče agentura Reuters. „Ale nemyslím si, že by bylo na místě dělat nějaká unáhlená rozhodnutí. Mám v úmyslu zůstat a vést mužstvo i v dalších zápasech,“ dodal po utkání. Den nato už se ale s reprezentací loučil.

Kouče se v den zápasu zastal záložník Panajotis Kone. „Nechci o tom moc mluvit, náš přístup byl zase otřesný,“ řekl s tím, že hlavními viníky ostudné prohry jsou hráči. „Ranieri ani vedení svazu na hřišti nebyli. My jsme šli na trávník a během čtyř zápasů zničili všechno, co se od řeckého triumfu na Euru 2004 povedlo vybudovat,“ prohlásil.

Giannis Maniatis (vlevo) a Kostas Manolas.
Řecký trenér Claudio Ranieri v diskuzi s Vangelisem Morasem.
Zklamaný Petros Mantalos po utkání s Faerskými ostrovy.
Zklamaní Řekové. Vlevo je Stefanos Athanasiadis, vpravo Panagiotis Kone.

Právě nečekaný triumf na mistrovství Evropy by podle Koneho mohl řeckému týmu pomoci z krize. „Každý se musí nad svými výkony zamyslet a pustit si pár záznamů z šampionátu v Portugalsku. A pak se také musíme omluvit fanouškům a všem řeckým občanům,“ uzavřel.

ČTĚTE TAKÉ

Zatímco pro Řecko byla prohra obrovskou ostudou, pro Faerské ostrovy šlo naopak o senzační vítězství. Věčný outsider totiž za posledních pět let vyhrál jediný zápas. „Mám neuvěřitelnou radost, nejde to ani popsat,“ řekl trenér Lars Olsen.

„Moc si vážím toho, že i když skoro vždycky prohráváme, tak hráči pokaždé přišli na další zápas s obrovskou motivací. Tohle je pro Faerské ostrovy ohromný úspěch. Před lety tady sice byla slavná výhra nad Rakouskem (v září 1990), ale to už je dávno. Navíc Řecko je mnohem silnější tým,“ prohlásil.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.