26. července 2010 12:36 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Řepka není průkopník. Plivat na protihráče uměly už legendy

V roce 2005 měl Cesc Fabregas plivnout do obličeje Michaela Ballacka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2005 měl Cesc Fabregas plivnout do obličeje Michaela Ballacka | foto: Reprofoto

PRAHA Tomáš Řepka poplival v sobotním zápase záložníka Slovácka Ladislava Volešáka, ale jeho nesportovní čin nebyl ve fotbale nijak průlomový. Plivanec se jako gesto neúcty směrem k protihráči používá již dlouho. Vyprávět by mohli třeba Frank Rijkaard, Ital Francesco Totti nebo El-Hadji Diouf.

Svaz o Řepkovi rozhodne až ve čtvrtek

Disciplinární komise fotbalového svazu na svém pravidelném čtvrtečním zasedání rozhodne, zda zahájí řízení s kapitánem pražské Sparty Tomášem Řepkou. Ten totiž podle záběrů České televize v sobotním ligovém utkání plivl na záložníka Slovácka Ladislava Volešáka, .


"Plivání je něco, proti čemu se nemůžete bránit. Být cílem něčích hlenů je pravděpodobně nejhorší věc, která vás může na hřišti potkat," řekl o ponižujícím gestu záložník Boltonu Gary Speed. Lidovky.cz pro vás vybraly pět hráčů, kteří se pliváním proslavili.

1. El-Hadji Diouf (29 let, záložník/útočník, Blackburn Rovers)Kontroverznímu a problémovému fotbalistovi ze Senegalu se často přzdívá "král hlenů". V roce 2004, když hrával za Bolton, byl potrestán třízapasovým distancem a pokutou za to, že při utkání plival na hráče Portsmouthu Arjana de Zeeuwa. "Bylo to od něj zbabělé, nesportovní a hloupé. Zklamal mě," zlobil se tehdy De Zeeuw. Diouf byl také obviněn policií, protože plival na fanoušky Middlesbrough. Na žádost trenéra pak musel chodit k psychiatrovi. Souzen za plivání byl i při angažmá v Liverpoolu, kdy nechutné gesto směroval příznivcům Celticu Glasgow.

2. Frank Rijkaard (47 let, legendární záložník, dnes trenér Galatasaraye Istanbul)
Německá média o něm s oblibou psala jako o "lamě". Zvířeti, které je tolik známé svým pliváním. Legendární nizozemský záložník totiž vyslal v osmifinále mistorvství světa 1990 dobře mířenou spršku slin do vlasů Němce Ruudiho Völlera. Oba hráči dostali žlutou a dál to mezi nimi vřelo. Celý incident se proto po chvíli opakoval a Völler s Rijkaardem museli opustit hřiště.

 3. ¨
Patrick Viera (34 let, defenzivní záložník, Manchester City)
Ještě v Arsenalu se v roce 1999 pořádně rozběhnul a vyslal parádní plivanec do obličeje Neila Ruddocka z West Hamu. Francouz byl tenkrát vyloučen a pak se omlouval: "Pliváním na jiného profesionálního hráče upřímně pohrdám. Nevím, co to do mě vjelo. Omlouvám se všem, je mi to líto," sypal si popel na hlavu. Stejně si ale vysloužil šestizápasový distanc a pokutu 45 tisíc liber.

4. Cesc Fabregas (23 let, záložník, Arsenal Londýn)
Loni se na internetu objevilo video, ve kterém měl záložník Arsenalu Cesc Fabregas v prvním vyřazovacím kole Ligy mistrů 2004/05 plivnout do obličeje záložníka Bayernu Mnichov Michaela Ballacka. Fabregas všas něco podobného popírá. "Nic takového se ale nastalo, jen jsem na něj něco křičel," trvá na svém třidvacetiletý talent, který byl ze stejného činu podezřelý i loni v dubnu, kdy měl "flusnout" k nohám Briana Hortona, asistenta trenéra Hullu.


5. Francesco Totti (33 let, útočník/záložník, AS Řím)
Italská hvězda si Euro 2004 příliš neužila. Po plivnutí na dánského reprezentanta Christiana Poulsena dostala červenou kartu hned v prvním utkání a italský záložník nemohl nastoupit ani do dalších třech zápasů svého týmu. Itálie se bez něj nedokázala obejít a neprošla základní skupinou.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz