Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní tým Gibraltaru bojuje o místo v UEFA. Španělé dál vyhrožují

Sport

  15:37
GIBRALTAR/PRAHA - Dlouhé roky sní reprezentace Gibraltaru o tom, že ji evropská fotbalová unie UEFA konečně uzná jako oficiální národní tým. Jenže v cestě stojí politické důvody. Malá země ležící na jihu Pyrenejského poloostrova je totiž od roku 1713 britskou kolonií. Jenže Španělé chtějí své bývalé území zpátky a nelíbí se jim jakýkoliv náznak samostatnosti Gibraltaru.

Gibraltar foto: Reprofoto

Nekonečné čekání však může skončit už v pátek, kdy o sporu bude znovu hlasovat výkonný výbor UEFA. Španělé jsou úřadujícími mistry světa i Evropy a ve světe fotbalu se těší velkému respektu. A kvůli sedmikilometrovému skalnímu výběžku, který spojuje Středozemní moře s Atlantikem, jsou schopni udělat mnoho. V minulosti se nebáli dokonce vyhrožovat tím, že z evropských soutěží stáhnou své světové velkokluby Real Madrid s Barcelonou.

Gibraltar poprvé žádal o připojení k UEFA v roce 1997. Celý spor se postupně dostal až ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS ve švýcarském  Lausanne. Ten loni rozhodnul, že UEFA musí Gibraltar přijmou jak dočasného člena. "Rozhodnutí se nedá obejít. CAS je tady od toho, aby se do sportu nepletla politika," tvrdí pro New York Times vyhlášený americký sportovní právník Paul Greene. Gibraltar se tak mohl poprvé zúčastnit několika menších mezinárodních turnajů. Dokonce porazil 7:5 poslední tým žebříčku FIFA San Marino nebo vyhrál 3:0 nad Faerskými ostrovy.

Španělsko se s závěrem arbitrážního soudu smířit nehodlá

"Dokázali jsme, že se můžeme měřit alespoň s nejhoršími týmy světa. Vyhráli jsme dvakrát v prvních třech utkáních na mezinárodní scéně. Takže Španělé lžou, když říkají, že na oficiální reprezentační zápasy nemáme dostatečnou kvalitu," vysvětluje kapitán Gibraltaru Roy Chipolina. Reprezentace přitom nemůže mít žádné velké ambice. Tým je složený z amatérských fotbalistů, kterým je většinou už po třicítce. Ale myšlenka, že by mohli brzy hrát kvalifikaci o mistrovství Evropy či světa, je pro zemi velká motivace.

"Španělé jsou mistry světa i Evropy a já bych je vyzval kdykoliv, kdekoliv za jakýchkoliv podmínek. Jenže oni nám v tom brání z politických důvodů. A to je jeden z důvodů, proč se naše reprezentace nemůže rozvíjet," zlobí se trenér národního týmu Allen Bula. Jenže Španělsko se s závěrem CAS smířit nehodlá. "Budeme dál bránit Gibraltaru, aby se stal plnohodnotným členem UEFA. Nepřejeme si, aby se na hřišti setkal kombinovaný tým kolonie Gibraltaru a oficiální výběr Španělska," reagovala tehdy v krátkém prohlášení španělská vláda.

Španělské ministerstvo zahraničí i španělský premiér od té doby odmítají na téma fotbal v Gibraltaru hovořit. "Už se to táhne 16 let. Nechápu to, vždyť vadíme pouze jedinému z 53 členských států UEFA. Přitom z naší strany není žádný problém, my chceme být přátelé se všemi," zuří Gareth Latin prezident Fotbalové asociace Gibraltaru. Ta je jednou z nejstarších na světě, protože vznikla už v roce 1895. Od té doby fungují v zemi s populací 30 tisíc obyvatel dvě fotbalové soutěže o 16 klubech.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat