Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Reprezentace tápe v defenzivě

Sport

  8:54
Česká fotbalová reprezentace uhrála v sobotu ve Skotsku remízu 2:2, která ji přiblížila baráži o postup na mistrovství Evropy, ale opět nepřesvědčila svým výkonem v defenzivě.

Tomas Hübschman (vlevo) a Alan Hutton foto: ČTK

Národní tým sice prokázal zlepšení oproti nedávnému duelu v Norsku, ovšem opakující se minely v obranné řadě srážejí jeho vystoupení o stupeň níže.

V souboji v Hampden Parku prožil český celek divoký závěr. Na jeho konci byla Kadlecova penalta, která může mít pro výběr Michala Bílka v konečném účtování kvalifikace cenu zlata. Přesto ani tentokrát se reprezentace nevyhne kritice za promarněnou šanci utéct svým pronásledovatelům.

V jednom má trenér Bílek i hráči pravdu: svého soupeře převyšovali herní kvalitou. "Jenže také je třeba vidět, jak se na body nadřeme. Ty chyby nás srážejí, stačí vzpomenout na minulé zápasy," povzdychl si po utkání kapitán Tomáš Rosický a přesně vystihl, proč výkony národního týmu neprovázejí v současnosti lepší výsledky.

Anketa

Jakou známku byste dali českému týmu za výkon ve Skotsku?

1 225
2 296
3 1241
4 3391
5 1653

Defenzivní průšvihy mají logická opodstatnění. Není náhodou, že Bílek i tentokrát zahýbal složením obranné čtveřice. Celý týden se sice řešilo, zda nastoupí v záloze Jiráček a kdo bude chytat, ale kouč měl zjevně největší starost s tím, jak poskládat klíčovou čtveřici.

Pospěch doplatil na Norsko

Nakonec změnu sice udělal pouze na pravé straně, kde se Pospěch vyloučil ze hry trapným výkonem v Norsku. Zařazení Hubníka se vydařilo, ale nevyřešil se té, problém ve středu obrany, kde mohl Hubník také nastoupit. Rajnoch totiž dlouhodobě potvrzuje, že národnímu týmu nedorostl. Ukázal to zápas v Norsku a potvrdilo se to ve Skotsku, kde chybou na úrovni amatérského fotbalu za stavu 1:1 zcela pokazil možnost týmu myslet na otočení výsledku.

Právě tento kiks ukázal, kde má realizační tým největší rezervy. Není to ve volbě systému, či v taktické přípravě, ale ve výběru hráčů. Manažer Vladimír Šmicer i Bílek sice opakují, že v týmu hrají jen ti nejlepší, pravdu však mají jen napůl. Kdyby totiž dokázali přesvědčit k reprezentaci opravdu nejlepší současné české hráče, tým by byl mnohem silnější.

Jenže to by se muselo podařit vrátit do týmu Grygeru, Rozehnala, Ujfalušiho či Jarošíka. Proč se to nedaří? Na to by měli dát odpověď šéfové reprezentace, případně výkonný výbor asociace. Je zvláštní, když reprezentační kouč spoléhá na klíčovém postu na hráče průměrného tureckého klubu a fotbalisté z francouzské (Rozehnal), španělské (loni Ujfaluši a Jarošík), italské případně anglické ligy (Grygera) v nominaci nejsou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!