Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řešení problémů s fanoušky je jejich registrace, míní šéf ligy Svoboda

Sport

  14:46
PRAHA - Přímo z tribuny ostravských Bazalů sledoval Dušan Svoboda řádění fanoušků o poločase zápasu proti Spartě. "Když jsem se vracel z Ostravy, tak jsem měl chuť se na všechno vykašlat," říká předseda Ligové fotbalové asociace a místopředseda Fotbalové asociace ČR. "Je to ale problém fotbalu, který za nás nikdo nevyřeší."

Fanoušci při zápase Baníku Ostrava a Sparty tropili výtržnosti foto: Foto: MAFRA - Adolf Horsinka

Ze své pozice se snaží vylepšovat image fotbalové ligy, která o víkendu zažila běsnění fanoušků na rizikovém zápase Ostrava - Sparta. "Na jednu stranu se snažíte něco dělat pro propagaci Gambrinus ligy. Řeším to vlastně každý den s týmem lidí kolem sebe, měl jsem pocit, že to má smysl. A pak se stane tohle..." povídá Svoboda.

Jak se problém s agresivními fanoušky dá vyřešit?
Ten problém tady bohužel přetrvává léta a je to problém daleko hlubší. To, co se odehrálo v sobotu, je pouze vrcholek ledovce. Kdyby nedošlo k té bitce a skončilo by to v uvozovkách pouze nějakou pyrotechnikou, pár vytrhanými sedačkami, urážlivým skandováním a nějakou bitkou před stadionem, tak bychom si všichni řekli, jak jsme to složité utkání zvládli.

To je asi pravda.
V podstatě každé kolo se na některých stadionech děje něco, co nechceme. Buď jsou to vulgární urážky, pyrotechnika, nebo nějaké projevy výtržnictví. Náš problém je, že to neřešíme, protože si říkáme, že to řešit neumíme.¨

ČTĚTE TAKÉ

A umíte tedy?
Musíme se to naučit a nečekat na zázrak zvenčí. Vidím tady několik základních subjektů, bez jejichž součinnosti se neobejdeme. Ano, je pravda, že nemáme dostatečnou oporu v legislativě, bohužel u nás máme problém s legislativou ve všech oblastech našeho života a je iluzorní si myslet, že zrovna fotbal bude ten segment, který to bude mít akorátní. Prostě nebude, nespoléhejme na zázrak. Nespoléhejme na to, že setkání předsedy Fotbalové asociace s několika ministry přinese samospásné řešení.

Nevěříte, že se něco může posunout?
Když se posuneme o krok dál, tak narazíme stejně na další problém - a to je obecně vynutitelnost práva. Tady to přece vidíme v mnoha formách, kdy vymahatelnost práva je nedostatečná, a tak si nemůžeme myslet, že zrovna fotbal bude výjimkou. K čemu nám dnes je, že soudce někoho odsoudí, zakáže mu přístup na stadion a nám pošlou dopis s vyrozuměním, že občan XY nesmí rok na stadion, když ani nevíme, jak vypadá? A proč například policie doprovodí dav chuligánů z nádraží až na stadion, když je evidentní, že v tom davu minimálně někteří provádějí výtržnosti? Když teď půjdu na Václavák a zapálím dýmovnici, tak ke mně do minuty přiběhnou policisté a začnou to řešit. Proč totéž není možné, když jde dav padesáti chuligánů na stadion, odpalují dýmovnice, mají na hlavách kukly a dělají další zakázané věci? Takhle bych mohl jmenovat iks dalších naprosto absurdních situací.

Co tedy navrhujete? Jaké jsou možnosti fotbalu, aby se účinně bránil chuligánům?
Jak jsem řekl, jedna věc je nedostatečná legislativa a špatná vymahatelnost práva. To je mimo nás. Snad se to podaří postupně zlepšit, musíme se o to snažit, podobně jako se snažíme lobbovat za přísun peněz do fotbalu, nebo za podporu výstavby národního stadionu. Je to každodenní práce. Ale spíš se musíme snažit o to, získat lepší nástroje pro sebe, které následně budeme sami využívat.

Co tím myslíte?
Způsob práce policie a soudů nezměníme, ale celou řadu věcí změnit můžeme. Mluvím zejména o práci pořadatelských služeb a o infrastruktuře na stadionech. Prostě tím hlavním subjektem, který musí převzít iniciativu, musí být profesionální kluby. Je to jednoduché. Jedná se o naše podnikání. Jestli ty víkendové události někoho poškodily, tak primárně majitele a akcionáře klubů, poškodily jejich aktiva. Musíme se sami ujednotit na jasné strategii, kterou společně přijmeme a budeme ji naplňovat. Ten problém je naším problémem a nikdo jiný ho za nás nevyřeší.

Jak by ta strategie měla vypadat?
Domnívám se, že jediné možné řešení v našich podmínkách je registrace fanoušků, jasná identifikace a eliminace těch problémových. Když dneska jdete do jakékoliv nové administrativní budovy, tak na recepci se musíte legitimovat, jinak vás tam nepustí. Platí jednoduché pravidlo pána domu, který určuje, koho si tam pustí a jaké jsou pravidla. Neumím si představit, že by mě pustili do jakékoliv budovy s kuklou na hlavě. Totéž musí fungovat na stadionech. Problém je, že vybudování takových "recepcí" což jsou v našich podmínkách elektronické turnikety a další mechanické opatření na vstupech, plus inteligentní kamerové systémy, je hodně náročné - a to nejen finančně. K tomu musí být spuštěna centrální evidence fanoušků, ne po jednotlivých klubech, ale za celou ligu. Na druhou stranu nám tento projekt může přinést i řadu příležitostí, jak s fanoušky lépe pracovat. Cíl musí být eliminace problémových fanoušků, což bez těchto investic docílit nejde.

Dokážete odhadnout, o jakých částkách se tady bavíme?
Kluby mohou v této oblasti udělat dnes mnohem více, ale bude to stát relativně hodně peněz, určitě se bude jednat o milionové investice. Toto je na rozhodnutí majitelů klubů a já se je pokusím k tomu přesvědčit. Musí to být ale jejich rozhodnutí a ne pokyn "někoho nahoře", který budeme vynucovat například zpřísněním licenčních podmínek. Registrační systémy fanoušků už fungují v Německu, kde například Dynamo Drážďany spustilo dobrovolnou registraci lidí do věrnostního systému klubu. Ten pak může na rizikové utkání vpustit jen diváky s kartou fanouška. V Polsku také existuje průkaz fanouška. Na některé zápasy se bez něj nedostanete.

Nenaštvete tím ale ty slušné fanoušky?
Ti slušní to musí pochopit a podporovat, ne bojkotovat. Když dnes řeknete, že chcete zavést registraci fanoušků, tak 80 procent se jich tomu brání a "vyhrožují", že na fotbal přestanou chodit. Je fakt, že to bude pro drtivou většinu slušných fanoušků znamenat trochu "vopruz", ale bohužel, tak to prostě je. Ta nepřizpůsobivá menšina tu většinu vždycky nějakým způsobem terorizuje. Je to stejné, jako bezpečnostní opatření na letišti. Všichni na to nadáváme, ale snažíme se to pochopit, protože nás to v konečném důsledku chrání.

V jakém časovém horizontu se mohou začít hýbat věci ohledně registrací fanoušků a podobná opatření?
Objíždím majitele ligových klubů. Pokud je přesvědčím, bude to stát peníze, ale jiná cesta není. Chtěl bych, abychom se do konce této sezony usnesli, jakou cestou půjdeme. Může to trvat dva nebo tři roky, někde to není ani otázka peněz, jako spíš konstrukčních prvků stadionu, ale odpovědnost by měla být na majitelích klubů. Oni kvůli tomu přicházejí o peníze.

Autor: