26. června 2011 13:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Role spasitele je u konce, řekl fotbalový šéf Hašek a rezignoval

Ivan Hašek (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Hašek (vlevo) | foto: ČTK

PRAHA Dosavadní šéf českého fotbalu Ivan Hašek rezignoval na funkci předsedy Fotbalové asociace České republiky. Důvodem prý je skutečnost, že se povedlo za dobu jeho dvouleté vlády stabilizovat český fotbal natolik, aby se mohl vrátit ke své předchozí profesi trenéra v klubu Al Ahlí ve Spojených arabských emirátech. Vedení svazu dočasně převezme první místopředseda Dalibor Kučera, nový předseda by měl být zvolen 16. září.

Hašek to oznámil na závěr valné hromady v Praze. Vedení svazu dočasně převezme první místopředseda Dalibor Kučera.

"Role spasitele Haška je u konce. Věřte mi, že to pro mě není lehké rozhodnutí, ale tímto rezignuji na svou funkci," prohlásil Hašek při svém závěrečném projevu. "Vracím se tam, kam patřím - k trenéřině. Půjdu pomoci tam, odkud jsem před dvěma roky odešel, tedy do Al Ahlí," dodal.

Nemohl jsem to říct, že je to jen na dva roky, oznámil Hašek
Valná hromada v důsledku toho odsouhlasila, že nejpozději do tří měsíců bude svolána mimořádná valná hromada, na které se bude volit nový předseda.

Anketa

Naplnil Ivan Hašek očekávání na postu šéfa českého fotbalu?

Ano. Uklidnil fotbalovou scénu, vrátil jí po skandálech důvěryhodnost, nastartoval změny. 28
Částečně naplnil. Něco se mu povedlo, někde si vylámal zuby. 92
Ne. Prostředí ho semlelo a český fotbal se nadále plácá v bahně. 1087
Nevím. 30

"Věřím, že jsem svou prací přispěl k tomu, že se bude volit v lepší atmosféře, než tomu bylo při mé (první) kandidatuře v roce 2005," dodal Hašek. "Krátce po valné hromadě zasedl výkonný výbor a usnesl se, že mimořádná valná hromada se uskuteční 16. září," oznámil novinářům svazový mluvčí Jaroslav Kolář.

Čtěte také o zamítnutí stavby sídla ČMFS...

Hašek řekl, že o své maximálně dvouleté funkcionářské činnosti byl přesvědčen už v roce 2009 před svým zvolením. "Nemohl jsem to říct nahlas, ale moje místo je u hřiště. Věděl jsem, že zde mám nedodělanou práci z roku 2005, ale musím jít svou cestou. Změny byly nastartovány a já věřím, že můj nástupce bude v mé práci pokračovat," prohlásil Hašek vzápětí na tiskové konferenci a omluvil se veřejnosti, že o svém rozhodnutí neinformoval dříve. "Jako podraz to však neberu. Do funkcionářské role už v budoucnu kandidovat nehodlám," dodal.

Haškovu funkci dočasně převezme první místopředseda Dalibor Kučera. "Ještě ráno jsem vyvracel Ivanův odchod, proto mě ta zpráva hodně zasáhla. Zcela upřímně sděluji, že tuto abdikaci budu dlouho vstřebávat," prohlásil Kučera. "Jsem přesvědčen, že fotbalové hnutí potřebuje osobu, která ho bude důstojně reprezentovat. Proto udělám vše pro to, aby v nejbližším možném volném termínu byla svolána mimořádná valná hromada," dodal.

Chtěl jsem ho přemluvit, tvrdil místopředseda
Druhý místopředseda Jindřich Rajchl jako nejbližší spolupracovník prý věděl o Haškově rozhodnutí už od sobotního večera. "Mluvili jsme spolu o tom dlouho a chtěl jsem ho přemluvit. Ale považuji za slušnost brát na zřetel jeho osobní přání, není majetkem českého fotbalu. Na druhou stranu o jeho rozhodnutí být funkcionářem jen dva roky jsem věděl už před zvolením do čela českého fotbalu," oznámil muž, o kterém se okamžitě začalo spekulovat jako o možném Haškově nástupci.

Sedmačtyřicetiletý Hašek je bývalým hráčem Sparty Praha, v 56 zápasech reprezentoval a v posledních letech působil jako trenér. Nejprve ve Spartě, trénoval také ve Štrasburku, v japonském Kóbe a v Al Ahlí ve SAE. V roce 2005 poprvé neúspěšně kandidoval na post předsedy svazu, přednost tehdy dostal Pavel Mokrý. V roce 2009 však byl zvolen, když jednoznačně porazil protikandidáta Luďka Vinše.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.