Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ronaldinho: s fotbalem se rozloučilo poslední ‚Velké dítě‘ s talentem od Boha

Sport

  6:00
V úterý večer obletěla fotbalový svět zpráva o konci kariéry sedmatřicetiletého Brazilce Ronaldinha. Nejrozšířenější sport na planetě zamával jednomu z nejšikovnějších hráčů historie. A určitě tomu nejusměvavějšímu.

Brazilec Ronaldinho slaví s trofejí pro vítěze Ligy mistrů (rok 2006). foto: ČTK/AP

Usměvavý chlapík sedí na trávníku slavného Camp Nou a vítá chlapa se zlatým kufříkem. Jsou v něm bílozlaté kopačky, které se muž ve svítivě zeleném tílku nazuje, pomazlí se s nimi, stejně jako s míčem.

Ten se více jak minutu nedotkne země a hned čtyřikrát zamíří z pravačky hračičky na videu do břevna a zpět k němu.

Tím hračičkou je tehdy pětadvacetiletý Brazilec Ronaldo de Assis Moreira, zkráceně Ronaldinho.

Těžko najít něco, co by více vystihovala muže se širokým úsměvem a velkými bílými zuby.

A také fotbalovou genialitou.

„Ronaldinho byl talentovanější než Messi nebo Cristiano Ronaldo. Pokaždé, když jste mu dali míč, jeho pohyby, nahrávky, či střely byly jako z jiného světa,“ řekl včera bývalý portugalský záložník Deco, který se se svým krajanem (narodil se v Brazílii, po zisku portugalského občanství ale reprezentoval tuto evropskou zemi) potkal v barcelonském dresu.

Jen těžko s ním lze nesouhlasit. Ano, Messi a Ronaldo mají více Zlatých míčů (oba pět, Ronaldinho „jen“ dva), nastříleli i více branek, s míčem si rozumí také báječně, ale chybí jim Faktor X, který měl věčně usměvavý Brazilec.

Ten totiž bavil fanoušky vždy, neustále a za všech okolností. Vykouzlil geniální přihrávku, kdy míč mířil jinam, než se díval? Pousmál se.

Ošálil soupeře jednou kličkou? Ještě než se do souboje vrátil, už mu cukaly koutky.

Pořád málo? Když 19. listopadu 2005 zostudila Barcelona svého odvěkého rivala Real Madrid na jeho hřišti výsledkem 3:0, po druhé Ronaldinhově gólu tleskali i domácí fanoušci.

Jaký to rozdíl proti například Ronaldovi, hvězdě madridského celku, na kterého často bučí i vlastní příznivci.

„Když s ním hrajete a vidíte, co dělá s míčem, už mě nemůže nic překvapit. Už věříte, že je možné úplně všechno,“ vystihuje důvod tohoto obdivu všech islandský útočník Eidur Gudjohnsen, nejdříve soupeř a poté parťák rodáka z Porto Alegre.

Právě zde se začal poprvé mazlit v dětských letech s míčem. Nejdříve na pláži a v tělocvičnách při futsalu, než si vyzkoušel klasický velký fotbal.

Už ve třinácti nasázel při výhře 23:0 všechny góly svého týmu. V roce 1998 mu starší bratr Roberto Assis zařídil první smlouvu v místním Grémiu.

Sourozenci zůstali bok po boku i dalších dvacet let profesionální kariéry malého génia.

Kariéry, která nabrala strmý vzestup, před francouzské PSG se dostal Ronaldinho v roce 2003 až do Barcelony. V jejím dresu kouzlil pět let. A stal se mentorem jistému malého Argentince jménem Lionel Messi.

„Byli jsme přátelé. Když jsme se v roce 2006 potkali v Los Angeles při kempu Barcelony, řekl mi: Kobe podívej, tohle je chlapík, který bude jednou největším hráčem všech dob. Já se ho zeptal: A to nejsi ty? On na to, že ne, že ten kluk bude jednou lepší,“ řekl před pár lety legendárníbasketbalista Kobe Bryant.

Brazilec Ronaldinho slaví s trofejí pro vítěze Ligy mistrů (rok 2006).
Ronaldinho se mazlí s míčem v době, kdy hráč v brazilském Flamengu.

Ano, tím chlapíkem byl tehdy sedmnáctiletý Lionel Messi. A Ronaldinho se projevil jako skvělý prorok.

Malý Argentinec skutečně míří do kronik jako možná nejlepší hráč historie. Tedy pokud zvládne to, co je mentor - vedle ligy a Ligy mistrů ovládnout také světový šampionát.

Ronaldinho k titulu mistrů světa dovedl „kanárky“ v roce 2002. Na šampionátu o čtyři roky později skončila Brazílie už ve čtvrtfinále a pod palbu kritiky se dostal i on sám.

Jako kdyby tím začal jeho postupný pád, po přestupu do AC Milán v roce 2008 už jeho kariéra pomalu uvadala. Naposledy hrál velký fotbal před třemi lety v brazilském Fluminense, poté se vrátil k futsalu.

A nyní definitivně ukončil kariéru. „Uděláme něco pěkného a patřičně velkého po mistrovství světa v Rusku, nejspíš v srpnu. Zorganizujeme nějaké akce v Brazílii, Evropě a Asii. Samozřejmě uděláme taky něco s brazilským národním týmem,“ řekl v úterý jeho bratr listu O Globo.

Tohle velké dítě si poslední velkolepou show zaslouží.

Mimochodem, v úvodu zmíněné video se stalo v roce 2005 prvním v historii, které na Youtube shlédlo přes milion uživatelů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!